Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W bibliotece Zachęty prezentowany jest projekt fotograficzny 6 metrów za późno zrealizowany przez grupę fotograficzną Już późno w nawiązaniu do pracy Eustachego Kossakowskiego 6 metrów przed Paryżem. Kontynuacją projektu są warsztaty, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 20 czerwca o godzinie 15. Podczas warsztatów uczestnicy będą szukać wątków konceptualnych w twórczości Eustachego Kossakowskiego oraz kończyć cykl 6 metrów za późno
Projekt 6 metrów za późno
Projekt stworzyli członkowie grupy Już późno, czyli: Andrzej Jakubowski, Joanna Kinowska, Michał Macioszczyk oraz Artur Alan Willmann. Za inspirację posłużył im cykl Eustachego Kossakowskiego 6 metrów przed Paryżem, realizowany w latach 1970-71. Tworząc ten fotograficzny portret miasta, artysta stawiał aparat zawsze 6 metrów przed tablicą z napisem Paris w centrum kadru. Powstało w ten sposób 159 fotografii (tyle ile tablic było wówczas w Paryżu).
Jak twierdzą członkowie grupy: "Nasz projekt opisuje inną stolicę. Nie powtarzamy gestu Kossakowskiego. Budujemy obraz miasta z portretów spotkanych tam ludzi. Nasze działanie zawężamy do czterech ulic i skrzyżowań oraz jednego czasu, w którym zdjęcia powstają. Pojawiająca się w tle architektura nie jest charakterystyczna dla tego miasta, spotkani ludzie równie dobrze mogliby mieszkać gdziekolwiek indziej".
Zapraszamy także na stronę internetową projektu: www.juzpozno.prv.pl
Prezentację można oglądać w bibliotece Galerii Zachęta, Pl. Małachowskiego 3, Warszawa (wejście z tyłu budynku) od wtorku do piątku, w godzinach 12-16 do 11 lipca 2004.
Warsztaty
Drugą część projektu stanowią warsztaty fotograficzne, które odbędą się w Zachęcie 20 czerwca o godzinie 15. Najważniejszą ich częścią będzie zapoznanie się z twórczością Eustachego Kossakowskiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obecnie w niej wątki konceptualne. Następnie zostanie poddany ocenie projekt grupy Już późno, zestawiając go z cyklem 6 metrów przed Paryżem prezentowanym na wystawie. Uczestnicy spróbują go również przetworzyć poprzez wykonanie w ciemni mechanicznie zmienionych odbitek (poprzez: odwrócenie, łączenie negatywów, podwójną ekspozycję). W ten sposób powstaną dwa opisy miasta. Bohaterami pierwszego są ludzie tam spotkani. W drugim centralne miejsce zajmie przekształcony pejzaż miejski.
Więcej informacji o warsztatach i możliwościach zapisów udostępni: Joanna Kinowska mentitore@tlen.pl, tel. 601 930 560.
Czytaj także:
Artykuł o Eustachym Kossakowskim i galeria zdjęć w dziale ludzie czytaj...