Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Wystartowała dziewiąta edycja BEiKS Roadshow. Cykl spotkań i prezentacji zorganizowany przez firmę BEiKS, we współpracy z firmami Panasonic, Sony, Canon i Nikon zawita jeszcze do sześciu miast: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Warszawy i Gdańska. Tematem przewodnim spinającym imprezę jest technologia 4K. Wszystkie informacje na temat Roadshow można znaleźć na stronie www.beiks.pl. Poniżej publikujemy relację z Kraśnika przesłaną przez organizatorów:
BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta!
W czwartek, 30 października, w Kraśniku wystartowała kolejna już edycja objazdowego cyklu pokazów pn. BEiKS Roadshow. Firma BEiKS BiK Machulski Sp.j. we współpracy z firmami Panasonic, Sony, Canon i Nikon już po raz dziewiąty organizuje tego typu imprezę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów z różnych części Polski.
W tym roku pokazy odbędą się w 7 miastach na terenie całego kraju, poczynając od rodzinnego Kraśnika. W następnej kolejności są: Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Warszawa i Gdańsk. Pełny plan tegorocznego cyklu wraz z dokładnym miejscem imprezy znajduje się na stronie firmy BEiKS (www.beiks.pl). Seria bezpłatnych pokazów w największych miastach całej Polski pozwala zapoznać się z najnowszymi trendami i innowacjami technicznymi w branży filmowej, obejrzeć osobiście sprzęt fotograficzny i filmowy oraz zadać pytanie na interesujące nas tematy specjalistom z firm Sony, Panasonic, Canon i Nikon oraz pracownikom z firmy BEiKS.
Motywem przewodnim tegorocznych pokazów jest produkcja i edycja w technologii 4K. Nie jest to już nowość na rynku. Choć daleko jej do obecnej powszechności HD, to jednak coraz więcej twórców filmowych docenia możliwość uzyskania lepszej jakości obrazu, nawet jeśli trzeba go potem i tak downkonwertować. Praktycznie każda faza produkcji filmowej jest już obecnie obsługiwana przez odpowiedni sprzęt przygotowany do pracy w 4K.
I tak, na tegorocznym roadshow będzie można zobaczyć najnowsze kamery 4K, zarówno te z najwyższej półki, przeznaczone dla filmowców pracujących na potrzeby telewizji, jak i te dostępne na każdą kieszeń. Do tej pierwszej grupy zaliczymy kamerę PXW FS7 firmy Sony, kamery z serii Varicam firmy Panasonic, oraz najnowszą kamerę URSA firmy Blackmagic. Dla mniej wymagających produkcji doskonałe będą np. kamery Panasonic HC-X1000 4K, Blackmagic Production Camera 4K lub aparaty Lumix DMC-GH4 (Panasonic) i Alpha 7S (Sony). Jeśli chodzi o rekordery, w ofercie firmy BEiKS znajdują się już dwa modele 4K, mianowicie Odyssey 7Q firmy Convergent Design oraz Shogun firmy Atomos.
Po raz pierwszy w historii BEiKS Roadshow, imprezie w salach hotelowych towarzyszyć będzie specjalny samochód produkcyjny 4K (mini OB van), wyposażony całkowicie w sprzęt firmy Blackmagic. Stać on będzie na zewnątrz budynku, a reprezentanci firmy Blackmagic i BEiKS będą prezentować jego możliwości do realizacji produkcji w terenie.
Oczywiście nie zapomniano o innych, mniej zaawansowanych rozwiązaniach. Video filmowcy wciąż cenią sobie sprawdzone, niezawodne kamery video typu AG-AC130 firmy Panasonic, czy XF100 i XF200 firmy Canon. Te oraz inne modele, wraz z różnymi akcesoriami, umieszczone na statywach firmy Libec, Manfrotto i Miller, można obejrzeć na specjalnie do tego przygotowanej sali, w każdym mieście na trasie roadshow.
Nowości w ofercie firmy BEiKS jest wiele więcej. Dużym zainteresowaniem na targach IBC w Amsterdamie oraz Photokina w Kolonii cieszyły się elektronicznie sterowane, 2- i 3-osiowe stabilizatory przeznaczone do różnego rodzaju urządzeń, od smartfonów i kamer GoPro począwszy, po ciężkie aparaty DSLR i kamery video. Firma BEiKS pokazuje cała gamę tych urządzeń – Bronco, Husky 2, Husky 3, Gibbon i Brown Bear firmy Big Balance, G-Stabilizer firmy SRL, X-6 firmy Somita oraz Active L2 polskiej firmy Stabi. Pozwalają one w prosty sposób zachować płynność ruchu podczas filmowania w nietypowych warunkach.
Kolejną ciekawą nowością jest oferta polskiej firmy ProZoom. Specjalizuje się ona w produkcji torów do jazdy kamerowej i slajderów do zdjęć poklatkowych (time lapse). System Long Boa pozwala na rozłożenie gumowego (!) toru i realizację zdjęć w dowolnym miejscu w bardzo krótkim czasie.
Podczas swojego Roadshow BEiKS pokazuje wszystko, co potrzebne może być w produkcji filmowej. Każdy filmowiec niewątpliwie potrzebuje dobrego oświetlenia. Tutaj rynek opanowały lekkie, energooszczędne lampy LED. A liderem na polskim rynku jest firma Akurat, która z powodzeniem oferuje swoje produkty już od kilku lat. Jej najnowsze lampy nakamerowe, hc3 i A1 w technologii V-White, dają mocne, najwyższej jakości światło o pełnym widmie i wysokim współczynniku CRI równym 98. Stabilny uchwyt i pewność filmowania zapewnią rigi naramienne do kamer i aparatów DSLR produkcji polskiej firmy Vroobel oraz systemy stabilizacyjne typu steadycam firmy Stabi. Ciekawostką jest system ALLEX firmy Libec – połączenie statywu, głowicy kamerowej i slajdera w jednym, wszechstronnym zestawie. Natomiast koreańska firma Nexto DI dzięki swoim rekorderom z dyskami SSD oferuje możliwość szybkiego i bezpiecznego kopiowania materiału fotograficznego na planie, w terenie.
Nie sposób jest tu nie wspomnieć o firmie Atomos i jej rekorderach, które nie tylko rejestrują sygnał z kamer video, ale również zapewniają szybki podgląd dzięki wbudowanemu monitorowi i wstępną obróbkę na jego dotykowym ekranie. Co więcej, dzięki rekorderom Atomos można poprawić jakość nagrywanego sygnału ponieważ omijamy kodeki wykorzystywane w kamerach, a rekordery Atomos mają większy bitrate. Poza tym, można w ten sposób ominąć limit czasu nagrywania jeśli chodzi o aparaty DSLR. Najnowszy produkt, pod nazwą Shogun 4K, dzięki wyjściom i wejściom HDMI i SDI będzie najbardziej wszechstronnym urządzeniem w swej klasie.
Od pewnego czasu podczas BEIKS RoadShow do dyspozycji uczestników są dwie sale. Jedna sala przeznaczona jest na część edukacyjno-szkoleniową, druga – na warsztaty i pokaz sprzętu Na sali ze sprzętem wystawione były – oprócz kamer i akcesoriów wymienionych powyżej – m.in. doskonałe monitory podglądowe LCD firmy EIZO, LG i Sony, a także oświetlenie żarowe, fluorescencyjne i LEDowe (Ianiro, Akurat) oraz statywy kamerowe australijskiej firmy Miller i japońskiej Libec. Wśród oferowanych produktów znajdują się również adaptory Metabones i inne akcesoria filmowe oraz nasadki i filtry optyczne (m.in. firmy Schneider Optics).
Jednym z kluczowych punktów programu pokazów jest prezentacja praktycznych możliwości znanego oprogramowania do edycji nieliniowej EDIUS firmy Grass Valley w kolejnej, ulepszonej wersji 7.4. Ten system do montażu nieliniowego, konwertery i karty firmy Grass Valley od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród montażystów w Polsce.
Ofertę firmy BEiKS dopełniają rozwiązania firmy DARIM do realizacji niedrogiej emisji telewizyjnej. Ich ostatni produkt pn. iStudio, to poręczny, przenośny zestaw do realizacji i rozpowszechniania wykładów dla studentów (tzw. e-Learning) lub telekonferencji na żywo w Internecie. Z kolei Tricaster 4Ci firmy NewTek to multikamerowy system realizacyjny z funkcjami studia wirtualnego, doskonały do zastosowań jako stół reżyserski przy obsłudze różnego typu eventów. Możliwość emisji filmowanego materiału zapewniają też produkty firmy Teradek, a w skali globalnej (nawet poprzez satelitę) enkoder i odbiornik firmy miniCASTER.
Na tegorocznym pierwszym pokazie w Kraśniku największy aplauz wzbudzili panowie z MS Video Studio, jednej z najlepszych w Polsce firm realizujących profesjonalne reportaże filmowe. Ci praktycy doświadczeni w swojej branży poprowadzili bardzo ciekawy warsztat na temat możliwości systemu Canon Cinema EOS w oparciu o kamerę C100 i obiektywy Prime. O tym, że trafili z tematem w dziesiątkę, świadczyły oklaski na koniec ich prezentacji.
Jak zwykle, BEiKS stara się by całodniowe prezentacje zakończone były ciekawym akcentem szkoleniowym. W tym roku warsztaty pt. ‘Kamery w ruchu na nietypowych i trudnych planach zdjęciowych’ poprowadził Marcin ‘Martinez’ Swystun – operator, reżyser, producent reklam i programów telewizyjnych. Mówił on m.in. o praktycznym zastosowaniu ujęć 4K w produkcji HD oraz stosowaniu nowych narzędzi w filmowaniu, tj. helicamów, gimbali i slajderów. Warto tu przy okazji wspomnieć, że w stałej ofercie firmy BEiKS znajdują się tzw. platformy latające firmy DJI, np. Phantom czy Ronin. Było to bardzo interesujące zwieńczenie długiego dnia pełnego nowych wrażeń.
Dobrą tradycją BEiKS Roadshow jest losowanie nagród wśród uczestników pokazów w każdym mieście. W tym roku nagrodą główną jest boksowa wersja oprogramowania do montażu nieliniowego EDIUS 7 PRO. Poza tym, wśród nagród znalazły się różne gadżety, takie jak koszulki, pendrive’y, czapeczki i zestawy filmów instruktażowych. W ten sposób prawie 1/3 uczestników pokazu wyszła z jakimś miłym upominkiem.
Po liczbie zgłoszeń od zainteresowanych osób w każdym z miast na trasie Roadshow można sądzić, że tego typu impreza cieszy się nadal dużym zainteresowaniem. Wciąż jeszcze można zgłaszać chęć udziału w sesjach w poszczególnych miastach. Zapraszamy!