Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Gośćmi wieczoru będą: autorka Danuta Jackiewicz, kurator fotografii z Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Maciej Buszewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor projektu graficznego, dr Paweł Żak, fotograf z Uniwersytetu Warszawskiego oraz gość specjalny Anna Stęplewska z domu Fajans. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Madoń-Mitzner, redaktor serii.
W serii popularnonaukowych albumów monograficznych, poświęconych wybitnym XIX- i XX-wiecznym twórcom warszawskim, prezentujemy najcenniejsze fotografie stolicy. Maksymilian Fajans (1825-1890) to drugi z serii "Fotografowie Warszawy" album poświęcony polskiemu portreciście i dokumentaliście.
Maksymilian Fajans, wybitny fotograf, litograf oraz wydawca, otworzył atelier portretowe w połowie XIX wieku przy ulicy Długiej w Warszawie (później miał zakład przy Krakowskim Przedmieściu 52) i od razu dołączył do grona najpopularniejszych artystów w stolicy. Początkowo jego domeną był rysunek i litografia (której uczył się w Paryżu u Emille'a Lassalle'a i Rosé-Josepha Lemerciera ), od 1862 roku dołączył do oferty modną wówczas fotografię, dzięki temu znalazł się w elicie europejskich grafików.
Album "Maksymilian Fajans (1825-1890)" zawiera kilkadziesiąt fotografii, w tym widoki Warszawy i reportaże z życia miasta (m.in. otwarcie mostu Kierbedzia, budowę dworca kolei Warszawsko-Terespolskiej, wnętrze słynnej cukierni Lourse'a w Hotelu Europejskim), portrety wybitnych mieszkańców i osobistości przyjeżdżających do Warszawy, wówczas stolicy Królestwa Polskiego, wykonane w pracowni artysty. Znalazły się w niej także: esej Danuty Jackiewicz, kurator fotografii z Muzeum Narodowego w Warszawie i kalendarium zdarzeń z dziedziny fotografii (na świecie i w Królestwie Polskim). Książka ukaże się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Maksymilian Fajans - warszawianin z wyboru, Polak wyznania mojżeszowego, Europejczyk, należy do wybitnych obywateli miasta Warszawy, a jego fotografie stanowią ważny fragment naszego dziedzictwa kulturowego. W dzisiejszej Warszawie przypomina o nim jedynie pomnik nagrobny na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: dsh.waw.pl
Maksymilian Fajans (1825-1890)
seria "Fotografowie Warszawy"
wyd. Dom Spotkań z Historią, Muzeum Narodowe w Warszawie
Koncepcja, wybór i układ zdjęć: Danuta Jackiewicz
projekt graficzny: prof. Maciej Buszewicz
Format: 215 x 210 mm
objętość: 136 stron
cena: 49 zł