Cykl "10 x inaczej" - czwarte spotkanie: Filip Berendt i Karolina Kolenda

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Maj 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu "10 x inaczej" - czyli spotkania ze współczesną polską fotografią, które odbędzie się w środę 30 maja, o godzinie 19:00 w Galerii Kordegarda w Warszawie. Gośćmi Jakuba Śwircza będą Filip Berendt i Karolina Kolenda.
Filip Berendt

10 x inaczej to cykl, którego gośćmi są młodzi, już zauważeni przez krytykę i kuratorów artyści zajmujący się fotografią. Każde ze spotkań ma na celu zaprezentowanie ich sposobu myślenia o medium fotograficznym, a także dzięki obecności zaproszonych gości - ekspertów często w dalekich od fotografii dziedzinach - poszerzenie kontekstu tworzonych prac.

10 x inaczej to w zamierzeniu prezentacja ciekawych nowych twarzy polskiej sztuki, które do swojej pracy zaprzęgły najpopularniejsze i pozornie najłatwiejsze medium - fotografię. Jednakże w swoich strategiach wielokrotnie podejmują z nim walkę, a powstanie obrazów, które możemy potem oglądać w przestrzeniach galeryjnych poprzedzone jest długim procesem namysłu i przygotowań. Co miesiąc gośćmi Kordegardy będą nowi artyści i ich rozmówcy. Wszystkim spotkaniom towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany pokaz multimedialny, który przybliży słuchaczom twórczość bohaterów spotkań.

Gośćmi drugiego spotkania będą Filip Berendt i Karolina Kolenda. Kuratorem i prowadzącym projekt jest Jakub Śwircz. Spotkanie odbędzie się 30 maja o godz. 19:00 w Galerii Kordegarda w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17).

Filip Berendt (1975) Absolwent Wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studiów podyplomowych z zakresu rzeźby w Royal College of Art w Londynie. Głównie w swojej twórczości podejmuje wątki związane z przetworzeniem, rozbijaniem utrwalonych znaczeń i odczytań. W swoich działaniach wykorzystuje zarówno fotografię jak i rzeźbę. Bardzo ważnym aspektem jego pracy jest sam, niepowtarzalny charakter procesu powstawania dzieła. W ostatnich realizacjach coraz częściej porusza wątki związane z mistyką. Berendt jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był finalistą SittcommAward oraz dwukrotnym finalistą polskiej edycji Henkel Art Award. Swoje prace wystawiał m.in. w galerii Studio, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk, Galerii lokal_30 w Warszawie, Rohruns Gallery w Berlinie. Publikował m.in. w ROJO Magazine OCHO, Yvi Magazine, HolandiaPicnic magazine i w Piktogramie. Filip Berendt reprezentowany jest przez galerię Lokal_30.

Karolina Kolenda (1982) - studiowała historię sztuki i filologię angielską na UJ. Obecnie doktorantka na Wydziale Historycznym i Wydziale Filologicznym UJ. Zajmuje się problemem tożsamości kulturowej we współczesnej sztuce i literaturze brytyjskiej. Działa jako kuratorka ("Dizajnmusem", "Dizajnmuseum II", Galeria FAIT, Kraków, 2006, 2007; "Ciało obce", "Przezroczyste. Słowa i rzeczy", festiwal DesignAttack, Kraków, 2010; Pavel Buchler, "Teoria. Niedokończony projekt", Festiwal ArtBoom, Kraków, 2011), krytyczka sztuki (teksty w "Obieg", "Panoptikum", "O.pl", "Intertekst") oraz tłumaczka. 

Partnerem spotkań jest Instytut Kultury Wizualnej i Akademia Fotografii

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
7
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4