MFF Kwadrat - szkoła fotografii we Wrocławiu

Autor: Tomasz Gutkowski

11 Wrzesień 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Na mapie polskich szkół kształcących adeptów sztuki fotograficznej pojawiła się nowa bardzo interesująca propozycja. Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" z siedzibą we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność od tego roku akademickiego i jest jeszcze trochę czasu by złożyć wymagane dokumenty.

Na mapie polskich szkół kształcących adeptów sztuki fotograficznej pojawiła się nowa bardzo interesująca propozycja. Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" z siedzibą we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność od tego roku akademickiego i jest jeszcze trochę czasu by złożyć wymagane dokumenty.

2-letnia szkoła Międzynarodowego Forum Fotografii "Kwadrat" funkcjonuje w ramach Fundacji Karkonoskiej i choć dopiero zaczyna swoją działalność dydaktyczną to ma już sporo do zaoferowania. Zajęcia prowadzone będą przez uznanych wykładowców z Polski, a także z Czech i Niemiec. Program nauczania, który publikujemy poniżej obejmuje naukę teorii i praktyki fotograficznej z uwzględnieniem historii przedmiotu, podstaw myśli humanistycznej, estetyki oraz zjawisk zachodzących w sztuce współczesnej.

Zbliża się ostateczny termin składania dokumentów (19 września 2003), zatem osoby rozważające podjęcie studiów w dziedzinie fotografii powinny zapoznać się z programem nauczania i profilem szkoły. Poniżej przedstawiamy oficjalną prezentację przygotowaną przez szacowną dyrekcję.

MFF "Kwadrat" to nowoczesna szkoła fotografii i pokrewnych dziedzin, funkcjonująca w ramach Fundacji Karkonoskiej, która zaczyna działać we Wrocławiu od nowego roku akademickiego 2003/2004. Pełny kurs obejmuje cztery semestry (dwa lata) i przebiega w systemie zaocznym (zajęcia w co trzecią sobotę i niedzielę).

FOTOGRAFIA, SZTUKA, PRAKTYKA, TEORIA

to cztery wyznaczniki programu Szkoły.

Program Szkoły skierowany jest do wszystkich osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat fotografii jako metody wypowiedzi artystycznej. Szczególnie powinien zainteresować studentów i absolwentów wyższych uczelni o profilu artystycznym oraz humanistycznym.

W programie Szkoły równie istotne są przedmioty praktyczne i teoretyczne. Kształcenie w zakresie fotografii ujętej w jej związkach ze sztuką współczesną, stanowiące specjalność Szkoły, może być istotnym uzupełnieniem programu uniwersyteckich kierunków humanistycznych oraz wyższych szkół artystycznych. Zajęcia będą miały charakter warsztatowo-seminaryjny. Prowadzić je będą artyści-fotografowie oraz historycy i teoretycy sztuki, przede wszystkim polscy, ale także zagraniczni, głównie czescy i niemieccy.

Wykłady i zajęcia w pracowniach będą odbywać się w salach wykładowych oraz w Studiu BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Planowane są również polsko-czesko-niemieckie plenery artystyczne oraz wymiana studentów ze szkołami czeskimi i niemieckimi.

Przedmioty w ramach programu Szkoły:);Pracownia Analizy i Interpretacji Fotografii (Piotr Komorowski);Budowa Obrazu Fotograficznego (Marek Liksztet);Elementy Komputerowej Animacji Obrazu (Leszek Szurkowski);Podstawy Estetyki (dr Andrzej P. Bator);Historia Fotografii na Świecie (prof. Vladimir Birgus, mgr Maciej Szymanowicz);Historia Fotografii w Polsce (mgr Maciej Szymanowicz, Zbigniew Tomaszczuk);Pytania o Obraz - Oblicza Współczesnej Fotografii (mgr Marek Śnieciński);Wielkie Toposy Sztuki (dr Andrzej Kostołowski);Główne Nurty Współczesnej Filozoficznej Myśli o Sztuce (dr Dorota Wolska, dr Maria Reut);Zjawiska i Tendencje Sztuki Współczesnej (prof. Grzegorz Dziamski, dr Andrzej Kostołowski;Autorskie Koncepcje Fotografii (mgr Elzbieta Łubowicz);Wybrane Zagadnienia Teorii i Krytyki Fotografii (dr Andrzej Saj).]

W planie zajęć są jednodniowe warsztaty tematyczne, prowadzone przez polskich fotografów i wykładowców oraz gości z Czech i Niemiec:

I rok

  • Krajobraz
  • Martwa natura
  • Portret
  • Akt

II rok

  • Fotografia inscenizowana
  • Fotografia konceptualna
  • Fotografia w ramach projektowania graficznego
  • Aranżacja ekspozycji.

Planujemy także trwające tydzień warsztaty z udziałem studentów i wykładowców z Czech i Niemiec:

  • Na I roku - Fotografia miedzy dokumentem a sztuką (prof. Vladimir Birgus, Andreas Rost)
  • Na II roku - Instalacja fotograficzna

Szkoła przewiduje kształcenie niewielkiej liczby osób. Nauka kończy się pracą dyplomową oraz prezentacją fotografii na wystawie końcowej.

Czesne za 1 semestr wynosi 1170 zł.

Warunki przyjęcia:

  • minimum wykształcenie średnie (matura)
  • pozytywne zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej (w tym prezentacja prac fotograficznych, ewentualnie innych - film, rysunek, malarstwo).

Termin rozmowy kwalifikacyjnej:
22, 23 września.

Rozmowy zaczynają się o godz. 14.00

Miejsce rozmów:

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej

ul. Wita Stwosza 32

50-149 Wrocław

Wymagane dokumenty:

  • podanie
  • uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości oraz innych świadectw i dyplomów
  • 3 fotografii
  • dowód wniesienia opłaty za rozmowę kwalifikacyjną (60 zł).

Konto:

Fundacja Karkonoska, BZ WBK S A, II Oddział w Jeleniej Górze

nr 58 1090 1997 0000 0005 2800 1093

z dopiskiem "MFF Kwadrat - egzamin".

Termin składania dokumentów:
do 19 września w sekretariacie BWA Wrocław.

Informacje:

Tel. +71 / 361 50 13, 0 600 96 88 70 (Elżbieta Łubowicz)

Tel. +71 / 791 82 46, 0 602 17 98 24 (Marek Śnieciński)

e-maile: elubowicz@wp.pl, sniec@box43.pl

Strona internetowa: www.mffkwadrat.wroc.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowe prezenty, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj