Zapraszamy do lektury kolejnej opinii na temat aparatu Sony Cyber-shot HX9V. Jej autor - Grzegorz Kamiński - dokładnie przeanalizował konstrukcję tego modelu i przygotował długą listę jego plusów i minusów.
Cyber-Shot Sony DSC-HX9V to amatorski aparat, który adresowany jest do osób ceniących wygodne fotografowanie. To znaczy takie, dzięki któremu mamy szybko dobrej jakości zdjęcia i filmy, bez większego trudu. Lekki, poręczny, zajmuje mało miejsca w podróży.
Swój test przedstawię Państwu bardziej w sposób praktyczny, ponieważ nie jestem zawodowym fotografem. Na co dzień używam lustrzanki Nikon D60. Swoje spostrzeżenia podzielę na dwie części - wady i zalety Sony DSC-HX9V.
Zacznę od części mniej przyjemnej dla producenta, czyli od wad:
- Gniazdo ładowania aparatu umieszczono w złym miejscu. Po podłączeniu kabla, aparat musiał leżeć albo na obiektywie, albo na 3 calowym wyświetlaczu. W tym momencie, obudowa wokół obu elementów jest narażona na porysowanie.
- Brak możliwości ładowania baterii na zewnątrz. Nie ma osobnej ładowarki, ładowanie baterii odbywa się tylko w aparacie, kablem zasilającym. Jeżeli jesteśmy w hotelu i chcemy naładować baterię, musimy zostawić w pokoju cały aparat, zamiast samą baterię.
- Górne pokrętło trybów jest dosyć mało poręczne. Jeżeli ktoś ma większe palce, ciężko się je obraca. Kobiety nie będą miały z tym problemu.
- Przycisk spustu migawki powinien być według mnie zamieniony miejscami z pokrętłem trybów, ponieważ odruchowo sięgałem do tego drugiego. Spust migawki powinien być bliżej palca, a nie dalej.
- Szkoda, że ten model nie jest wstrząsoodporny. Trzeba używać paska na nadgarstek, aby chronić aparat przed upadkiem.
- Lampa błyskowa jest schowana w obudowie. Ciekawe rozwiązanie, jednakże niepraktyczne. Umieszono ją w lewym górnym rogu, gdzie przeważnie trzymamy palce lewej ręki. W momencie użycia lampy, następuje kolizja z palcami.
- Aparat w trybie Panoramy działa tylko automatycznie, nie radzi sobie w mocno nasłonecznionych miejscach. Zdjęcia są zbyt przepalone. Przykład takiego zdjęcia w dalszej części testu.
- W czasie przeglądania zdjęć w aparacie, zapisany film, a dokładnie pierwsza klatka filmu, wyświetla się w bardzo złej jakości, słabej rozdzielczości. Po włączeniu odtwarzania filmu problem znika.
- Zdjęcia 3D. Mała głębia. Słaby efekt.
- Brak kabla HDMI w zestawie. Kabel musi mieć dwie różne końcówki (normalne HDMI i mini HDMI).
Podane wady nie są duże i oczywiście zależy, czy komuś to przeszkadza, czy nie. Według mnie zlikwidowanie tych niedogodności poprawiłoby bardzo ten produkt.
Zalety aparatu zrobiły na mnie większe wrażenie. Oprócz standardowych ustawień, które ma większość aparatów na rynku, Sony oferuje coś więcej, co z pewnością zainteresuje wiele osób:
- Zdjęcia Panoramiczne. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników fotografii. Szkoda, że w trybie panoramy nie można ustawić np. przysłony, działa tylko automat. Pomimo to, jest to opcja, która zachwyca i zadziwia bardzo oryginalnym ujęciem. Jednakże aby uzyskać dobre zdjęcie, trzeba czekać na odpowiednie światło. Poniżej przykład zdjęcia zrobionego w pełnym słońcu i późnym popołudniem:
1/320 s, f/3.3, ISO 100
1/1250 s, f/3.3, ISO 100
- Dużą zaletą aparatu jest 16-krotny zoom, który radzi sobie naprawdę dobrze. Nawet na maksymalnym zbliżeniu obraz jest ostry. Zbliżenie jest zrobione z tego samego miejsca co zdjęcie Panoramy:
1/640 s, f/5.9, ISO 100
- Zdjęcia zrobione w automacie są bardzo dobrej jakości. Aparat ma bardzo wydajną matrycę, CMOS Exmor R, 16.2 MP:
1/1000 s, f/3.5, ISO 100
- Korekcja pod światło HDR. Ciężko zrobić zdjęcie pod światło zwykłym kompaktem, nawet lustrzanką. Dla tego aparatu to żaden problem. Wystarczy w ustawieniach SCN wybrać HDR. Mój Nikon tego nie ma.
1/500 s, f/8.0, ISO 100
- Funkcja zdjęć o zmierzchu z ręki. Super dla osób, które nie noszą statywu, a chcą mieć dobre ujęcie, które normalnie ciężko zrobić kompaktem.
1/13 s, f/3.5, ISO 800
(AVCHD, format MTS);
Aparat możemy podłączyć do PlayStation 3, co jest bardzo dużym ułatwieniem w przeglądaniu zdjęć, filmów. Uwaga, aby oglądać zrobione filmy na komputerze, musimy posiadać dobry procesor i kartę graficzną.;
Czytelne menu w języku polskim, plus informacja objaśniająca daną funkcję, bardzo pomaga przy fotografowaniu.;
Liczba ustawień jest spora, można odnieść wrażenie, że przytłaczająca, ale po kilku godzinach do opanowania.;
HX9V ma funkcję Bracketingu, czego nie ma w lustrzance Nikon D60.;
Szerokokątny obiektyw, Sony Lens G.;
Na pochwałę zasługuje stabilizacja obrazu. Do dyspozycji mamy aż dwie opcje - dzięki nim, zdjęcia nie wychodzą poruszone, nawet przy dużych zbliżeniach.;
Opcja Plaża, zdjęcia nad wodą, oddają błękit wody.;
Opcja Śnieg, zdjęcia białej sceny o wysokiej jasności.;
Opcja Miękkie ujęcie, zdjęcie obiektu z rozmytym tłem.;
Lampa błyskowa bardzo dobrze doświetla plan. Działa równomiernie, nie ma jaśniejszych miejsc na zdjęciu lub odbić światła.;
GPS - funkcja ciekawa, dla osób, które dużo podróżują lub dla osób, które pracują zawodowo w topografii.;
Obecność zdjęć 3D, choć efekty możemy zobaczyć tylko z odpowiednim telewizorem.;
Kablem USB możemy naładować aparat praktycznie wszędzie, nawet w samochodzie, jeśli mamy port USB.]Testowany aparat w cenie około 1199 zł jest bardzo dobrą propozycją dla tych, którzy nie chcą nosić ze sobą ciężkiego sprzętu, ale chcą mieć dobrej jakości zdjęcia i filmy w rozdzielczości Full HD. Sam zastanawiałem się nad jego kupnem. Poczekam, aż producent poprawi wady, o których pisałem - wtedy chętnie go kupię. Będzie uzupełnieniem do mojej lustrzanki, wygodnym aparatem w podróży.
Tekst, zdjęcia i film: Grzegorz Kamiński