"Spotkania z fotografią" w Katowicach

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Wrzesień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
W ramach trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią" w najbliższym czasie w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędą się dwa spotkania. 26 października Grzegorz Klatka i Artur Nyk będą się zastanawiać nad tym, czy fotografia reklamowa to komercja czy sztuka, a 30 listopada ci sami twórcy poruszą temat "Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja".
fot. Artur Nyk

Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią". Tradycyjnie w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 17.00 będziemy gościć twórców i znawców fotografii. W tej odsłonie cyklu zajmiemy się różnymi gatunkami fotografii, które omówią i zaprezentują znani fotograficy. Będziemy prezentować niekiedy skrajne stanowiska, opinie budzące emocje a nawet kontrowersje. Spotkaniom będą towarzyszyć zajęcia warsztatowe, prezentacje zdjęć i pokazy multimedialne. Spotkania prowadzi autorka cyklu - Danuta Kowalik-Dura.

Program spotkań w sezonie 2010/2011:

26 października, godz. 17:00
"Fotografia reklamowa - komercja czy sztuka?". Warsztaty fotograficzne

Gośćmi spotkania będą dwaj śląscy fotografowie Grzegorza Klatka - zawodowy fotoreporter i dokumentalista z wieloletnim stażem oraz Artur Nyk, który całe swoje zawodowe życie wiązał z fotografią reklamową. Warsztaty, na które złożą się dwa spotkania w kolejnych miesiącach, będą zorganizowane jako otwarta dyskusja o fotografii dokumentalno-reportażowej i reklamowej.

Podczas pierwszego spotkania autorzy zaprezentują swoje zdjęcia, opatrując je wzajemnym komentarzem. Będą omawiać ich formę, sposób kompozycji i obróbki. Ta swoista konfrontacja wynikającą z zupełnie innego podejścia do fotografii fotoreportera i fotografa zajmującego się reklamą będzie potyczką, miejmy nadzieję dwóch zwycięzców.

30 listopada, godz. 17:00
"Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja". Klasycy gatunku

W drugiej odsłonie tematu Grzegorza Klatka i Artur Nyk pokażą najciekawsze - ich zdaniem - fotografie klasyków każdej z dziedzin. Będzie także możliwość skonsultowania swojej prezentacji z opiniami autorki projektu i innymi uczestnikami warsztatów.

Interaktywna postać zajęć daje możliwość dyskusji wszystkim uczestnikom spotkania oraz prezentacji własnych fotografii, jeśli ich konwencja jest utrzymana w omawianych gatunkach. Zdaniem autorów "to, co najważniejsze w fotografii, to nie marka aparatu, jaką się posługujemy, ilość posiadanych obiektywów czy pojemność karty pamięci, ale sposób patrzenia na świat".

Wstęp: 3,50 zł
Karnet na wszystkie spotkania w edycji 2010/2011 (5 spotkań): 10,50 zł

Na kolejne spotkania zapraszamy 22 lutego oraz 29 marca 2011 roku

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
5
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
17
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
13