Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystawy fotograficzne na fotopolisEXPO to ponad 300 zdjęć - znajdziemy wśród nich zdjęcia mody, fotografię artystyczną i podróżniczą. Przedstawiamy uszeregowane tematycznie opisy wystaw. Espozycje będą czynne w dniach 11-13 czerwca 2010. Podczas "Nocy Pragi" (12 czerwca) można będzie je oglądać do 2:00 w nocy.
FOTOGRAFIA MODY
Maciej Pestka "The Circus"
Dziesięć fotografii Macieja Paestki, fotografa pracującego i mieszkającego w Irlandii, balansuje na granicy zdjęć artystycznych i modowych. Poprzez estetyczne komercjalizacje oraz szokujące elementy, zestaw nie może pozostać obojętnym dla żadnego widza. Zbiór portretów wysokiej jakości, przedstawiających kilka najbardziej znanych nazwisk Irlandii - Claire Tully, Emma Quinlan, Rachel Montague w fantastyczny, twórczy ale i intymny sposób przedstawiają autorską wizję dzisiejszego społeczeństwa, które odbija się w tytułowym "The Circus".
"Look at me" Katarzyna Rucińska
Oglądając wystawę "Look at me", widząc te śliczne, świetnie zaaranżowane i profesjonalnie sfotografowane ludzkie stworzenia, trudno wyzbyć się przeświadczenia, że skoro one mogą istnieć, sprawy tego świata muszą iść w dobrym kierunku. Nawet jeśli to tylko pozorne - warto dać się uwieść. Pełne uwodzicielskiego uroku fotografię Artystki będą miały swoją premierę przed szerszą publicznością na fotopolisEXPO 2010.
Przegląd twórczości fotografów MAKATY
Fotografowie z grupy MAKATA biorą udział w realizacji bardzo wielu profesjonalnych projektów fotograficznych i filmowych. Wystawa gromadzi najlepsze prace kolektywu Makata z dziedziny fotografii mody. Piękne zdjęcia w ogromnym formacie.
Iza Grzybowska / MAKATA "Fajterzy"
"Fajterzy" to projekt, w którym autorka świadomie balansuje pomiędzy sztuką a komercją. Wykorzystując wizerunek ikon jednego z najbardziej brutalnych sportów walki sięga do genderowych teorii. Z naturalnym spokojem przedstawiona rzeczywistość staje się zupełnie niesensacyjna, ujęta pomiędzy dokumentem a fotografią inscenizowaną w sposób malarski. Warto zobaczyć po raz pierwszy w Polsce te ogromne powiększenia.
"Młody talent fotografii reklamowej" - wystawa pokonkursowa: Rafał Saługa, Diana Lelonek, Monika Jelińska
Wystawa prezentująca prace trzech młodych artystów - laureatów konkursu "Młody Talent fotografii reklamowej", zorganizowanego przez fotopolis.pl i Photoproduction. Jury w składzie: Maria Bulanda - agentka fotografów, Szymon Kobusiński - Photoproduction oraz Marcin Grabowiecki - fotopolis.pl, oceniając nadesłane prace pod względem ich kreatywności, umiejętności wykorzystania światła, aranżacji przestrzeni oraz stylizacji, wskazało, iż Rafał Saługa, Diana Lelonek i Monika Jelińska najlepiej czują się w tej dziedzinie fotografii.]
FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA
"Kompozycja 1, Kompozycja 2" Krzysztof Ćwiertniewski
Krzysztof Ćwiertniewski na dwóch matrycach LCD zaprezentuje zdjęcia będące abstrakcyjnymi obrazami zbudowanymi za pomocą światła o różnym natężeniu i kolorze. Tworząc je, autor pominął funkcję kopiowania rzeczywistości przez aparat i wykorzystał go do malowania światłem. Artysta świadomie pokazuje swoje zdjęcia na matrycach LCD, czyniąc formę ekspozycji częścią składową dzieła. Projekt czerpie ze świata techniki, wyjmuje jego cyfrową technologię jednak podąża na przekór zadaniom jakim tej dziedzinie wyznaczają mass media
Projekt fotograficzny "12". Wystawa prezentująca fotografie studentów piątego roku Sztuki Mediów ASP w Warszawie.
"12" dlatego, że w wystawę wchodzi dwanaście wielkoformatowych powiększeń wykonanych przez dwunastu autorów, na takiej samej ilości klatek negatywu średnioformatowego. Każdy z uczestników projektu miał do dyspozycji tylko jedną klatkę tej samej błony fotograficznej. Przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie tego, że każda z grupy osób, które fotografię zgłębiały pod okiem tych samych nauczycieli, wykształciła w sobie umiejętność ukazywania subiektywnej wizji rzeczywistości. Autorzy wykonując swoje zdjęcia dokonali wyboru, co jest dla nich najważniejsze w fotografowanej rzeczywistości, co będzie odzwierciedlało ich osobowość. Możliwość naświetlenia tylko jednej klatki zmusiła ich do podjęcia decyzji, co najlepiej porusza temat będący w ich zakresie zainteresowań. Żaden z autorów nie wiedział jakie zdjęcia wykonują pozostali uczestnicy projektu. Efekt końcowy to niespodzianka zarówno dla widzów, jak i dla samych fotografów.
Fundacja Mongrel przygotowała między innymi prace trzech obiecujących artystek w ramkach cyfrowych.
Są to:
Paulina Hebda i jej "Hybryda"
Autorka w pokaże "Hybrydę" będącą realizacją świata marzeń sennych i koszmarów. Poprzez manipulację obrazu widoczną w postaci łączenia ze sobą różnych, przeciwstawnych sobie fragmentów przedmiotów i ciała, tworzy nowy wymiar. Pozostałe obiekty posiadają nowe, odmienne znaczenie. Cykl to również prezentacja świata absurdu, w którym obsesyjne montaże przedstawiające ciało kobiety opowiadają o różnych sferach psychicznych. Kreacja artystki pozwala na dowolną interpretację.
"Alicja w krainie czarów" Agnieszki K. Jurek
To realizacja przedstawiająca wizerunek młodej kobiety, ukazanej w niecodzienny sposób. Tytułowa Alicja jest postacią kierująca się emocjami, zdecydowaną, "idącą pod prąd", łamiącą wszelkiego rodzaju zasady, ale mającą cechy kobiece. Zastosowana technika polaroidowa ma na celu, przez niedoskonałość materiału, podkreślenie magicznego charakteru zdjęć.
Gosia Mrozek i jej enigmatycznie zatytułowana praca "..."
Gosia w ramce cyfrowej eksploruje pustkę. Czy można z niczego zrobić temat? Artystka udowodni, że można i to z całkiem dobrym rezultatem.
"Clubbing" Krzysztof Tomasik
Wbrew pozorom na fotografiach Tomasika nie zobaczymy gwarnej atmosfery dyskoteki i jej rozbawionych gości. Autor zaprezentuje intymne fotografie wykonane w słupskich pijalniach piwa. Dodatkowo, w skład wystawy przygotowanej przez Mongrel, wejdzie film poklatkowy nakręcony w słupskiej izbie wytrzeźwień. Artysta z premedytacją wybrał taki tytuł zdjęć aby uświadomić, że każdy człowiek ma inną wrażliwość i w innych miejscach preferuje spędzać swój wolny czas. Słupskie pijalnie piwa mają swoje stałe grono klientów, którym zdarza się stracić kontrolę nad swoją zabawą i wtedy stają się bohaterami filmu Tomasika... Wystawa pozwala wejść w świat na co dzień niedostrzegalny dla większości osób, zgłębić niepowtarzalną atmosferę miejsca hermetycznego, odwiedzanego za zwyczaj przez stałych klubowiczów.
"Po prostu patrz!"
Młoda polska fotografia odbija wiele ważnych dziś artystycznie i społecznie kwestii, jest lokalna i uniwersalna zarazem, ujawnia wrażliwość, zmysłowość, empatię ale i ostrość widzenia artystów. Wybór prac - Agaty Barańskiej, Oli Buczkowskiej, Ewy Ciechanowskiej, Anny Orłowskiej, Michała Przeździka, Uli Tarasiewicz, Marty Zasępy, Doroty Zyguły - pozwala przyjrzeć się temu zjawisku z bliska. Zobaczyć jak opisują siebie, swoje miejsce i swój czas poprzez odkrywanie ludzi i sytuacji, których nie dostrzegamy, albo pomijamy. W swoich fotografiach anektują fragmenty rzeczywistości nasycając je własnymi emocjami i przekształacając to, co zwyczajne, codzienne, publiczne - w intymne wyznania. Historie te dzieją się w Łodzi, Warszawie, na Śląsku, we wnętrzach domów, dotyczą ludzi, zwierząt, rzeczy i gier, jakie się między nimi toczą, a jeśli zdarza się przy okazji poezja, magia czy nawet sacrum - to nie wydumane czy założone, ale zaskakujące nagle między kolejnymi odsłonami rejestrowanej rzeczywistości. Bo, zgodnie ze słowami Rolanda Barthesa "Fotografia może kłamać tylko, co do znaczenia jakiejś rzeczy, gdyż z natury jest tendencyjna, ale nigdy w sprawie istnienia tej rzeczy".
Zbigniew Dłubak, z serii "Egzystencje"
Niewielki wybór fotografii Zbigniewa Dłubaka, przygotowany przez Fundację Archeologii Fotografii, to fragment szerszej prezentacji, która w dniach 5-13 czerwca otwarta jest w byłej pracowni Artysty przy ul. Puławskiej. Dłubak, jeden z najznamienitszych fotografów polskich starszego pokolenia, wykonywał zdjęcia, które znalazły się w serii we wnętrzach swojego mieszkania od 1957 roku.
Fotografie 3D z Muzeum Powstania Warszawskiego
Trójwymiarowe fotografie anaglifowe autorstwa Macieja Szala i Krzysztofa Gajewskiego (3D Photo), stanowiące fragment projektu "Widzi Misie". To cykl portretów, wykonanych w nowatorskiej technice fotografii trójwymiarowej, opracowanej przez członków grupy 3D Photo. W skład pokazu wejdą wydruki oraz pokaz slajdów, które będzie można oglądać przez specjalne okulary.
Grand Prix pięcioboju fotograficznego 2009. Wystawa Marka Kurzoka
Wystawa laureata "Pięcioboju fotograficznego", konkursu zorganizowanego przez fotopolis.pl. W pięciu rundach tych fotograficznych zawodów, Marek Kurzok musiał się zmierzyć z następującymi tematami zdjęciowymi: Portret rodzinny, Mój pupil, Landszaft, Kartka z wakacji oraz Zdjęcie do szuflady. Zdobywając najwięcej punktów spośród uczestników, zdobył Grand Prix Pięcioboju w 2009 roku. Prezentowana ekspozycja zawiera prace pokazujące zainteresowanie autora filmowym gatunkiem horroru. Za jego pomocą pragnie przedstawiać ludzkie lęki, słabości, niedoskonałości, złą naturę człowieka i samą śmierć. W swoich fotografiach ociera się również o groteskę. Wystawa prezentowana była na Miesiącu Fotografii w Krakowie 2010. Podczas wystawy na fotopolis EXPO zainaugurujemy PIĘCIOBÓJ FOTOPOLIS 2010!
PODRÓŻE, WAKACJE...
Wystawa zbiorowa absolwentów studium fotografii ZPAF: "...wakacyjnie, podróżując! Młoda fotografia ZPAF"
Studium Fotografii jest edukacyjną formą działalności statutowej Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Tym razem, OW ZPAF przygotował wystawę prac swoich absolwentów, w której skład wchodzą fotografię wakacyjne i podróżnicze. Tematy zdawałoby się banalne i sfotografowane na każdy możliwy sposób, widziane przez obiektywy młodych Twórców, stają się niezwykłe a czasem zaskakujące. Fotografowie swoimi tematami uczynili miejsca bliskie i znane (Mazowsze, Roztocze, piaski na Mierzei Wiślanej), jaki i dalsze, np. popularne kurorty turystyczne (Egipt, Grecja).
Znajda się też na ekspozycji niezwykłe zdjęcia z tak odległych zakątków świata jak kambodżańska dżungla czy tubylcze wioski z Papui. Każdy z 23 autorów, starał się we własny indywidualny sposób ująć dany temat. Efektem są prace pokazujące, że fotografia wakacyjna i podróżnicza to dziedziny, które można interpretować na niezliczoną ilość sposobów.
"Made in China" Piotr Wittman
Wystawa jest efektem dwumiesięcznej pracy fotografa, podczas jego pobytu w Chinach w 2002 roku. Założeniem eseju było pokazanie niespójnej, chińskiej rzeczywistości, zderzenia bogactwa z biedą, zacofania z nowoczesnością. Prezentowany esej wygrał II nagrodę w konkursie Made in China, w trakcie VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, w 2008 roku. Dziewięć zestawów fotografii przygotowała Fundacja Mongrel.
Wystawa zbiorowa Związku Polskich Fotografów Przyrody
65 powiększeń przygotowanych przez ZPFP odsłoni przed nami przyrodę jakiej nie znamy. Momenty, których nieuzbrojone w aparat ludzkie oko nie jest w stanie zazwyczaj uchwycić. Florę i faunę z najdzikszych zakątków, gdzie zazwyczaj turyści się nie zapuszczają, niezwykłe gatunki zwierząt, ptaków, kwiatów. Przyroda zamknięta w obrazie przez doświadczonych fotografów przyrody, nierzadko wygląda lepiej niż w naturze. Zdjęcia ZPFP mogą zainspirować do eksploracji świata przyrody, w którym jeszcze wiele pozostało do odkrycia i sfotografowania.
Fotomiastikon - warszawski fotoblog. Praga.
Fotomiastikon to projekt fotograficzny poświęcony Warszawie. Jego centralnymi elementami są fotoblog gromadzący zdjęcia stolicy www.fotomiastikon.pl oraz Galeria Jabłkowskich (Chmielna 21), w której prezentowane są wybrane fotografie. Wystawa w Galerii aktualizowana jest każdego 1 i 15 dnia miesiąca. Ze zdjęć zgłoszonych do projektu komponowane są również wystawy tematyczne i autorskie. Na fotopolisEXPO pokazane zostaną wybrane z zasobów internetowych projektu "Fotomiastikon" zdjęcia prezentujące warszawską Pragę.
Dorota Kaszuba i Michał Warda "Fotografie z podróży"
Autorzy zdjęć z White Smoke Studio, którzy na co dzień zajmują się fotografią ślubną, wybierając się w kilkumiesięczne podróże założyli sobie, że zabiorą ze sobą jak najmniej ekwipunku jak będzie możliwe, alby nie psuć sobie tego czasu dźwiganiem zbędnego balastu. Mieszcząc swój sprzęt w kieszeni- aparaty kompaktowe 28 mm- stworzyli cykl udowadniający, że to nie aparat robi zdjęcia lecz wykonuje je fotograf. Taki wybór aparatu zmusił autorów do podejścia do każdego z tematów swoich zdjęć możliwie blisko. Cykl jest codziennym zapisem podróży zwykłych turystów, bez planu na jutro. Fotografie wykonane zostały w Tajlandii, Kambodży i Laosie.
Podwodna Planeta. Fotografie magazynu "Wielki Błękit"
Woda pokrywa 70% powierzchni naszej Planety. Pod nią ukryty jest świat zupełnie różny od tego który znamy, pełen kolorów i stworzeń o niezwykłych kształtach, stanowiących wspaniałe obiekty do fotografowania. Uchwycenie ich na zdjęciach jest jednak dużym wyzwaniem: pod wodą panuje wszechobecny błękit albo półmrok, w zależności od akwenu; żywe stworzenia są w ciągłym ruchu, a czas jaki człowiek może spędzić w obcym dla siebie środowisku jest bardzo ograniczony. Fotografowie "Wielkiego Błękitu" nurkowali w najdalszych zakątkach Ziemi, odwiedzili najbardziej niezwykłe i najpiękniejsze miejsca pod wodą, przywożąc z podróży setki zdjęć. Wybór najciekawszych znajdzie się na wystawie podczas Fotopolis EXPO 2010.
Wystawy magazynu FOTO
Magazyn FOTO pokaże dwie wystawy. Zdjęcia z Dakaru Jacka Boneckiego oraz prace z serii "Smak podróży" z fotografiami nagrodzonymi w konkursie Bio-active.
POZOSTAŁE WYSTAWY
Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach z agencji Forum. Katarzyna Madoń-Mitzner, Jarosław Stachowicz, Krzysztof Wójcik
Na wystawie przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią i Agencję Forum prezentowane było ponad 200 zdjęć wykonanych w latach 1980-89. Wybór tych zdjęć przygotowany na fotopolis EXPO, pokazuje ponury i groteskowy obraz późnego Peerelu - panoramę różnych aspektów życia codziennego. Szarość wielkich miast i smutek prowincji, religię, pracę, czas wolny, kolejki, puste sklepy, hasła propagandowe widoczne w zakładach pracy i na ulicach. Tak widzieli Polskę lat 80. wybitni fotograficy. Wiele z prezentowanych fotografii nie powstało na zlecenie redakcji, ale z pasji i potrzeby rejestrowania tamtej rzeczywistości. Często robiono je spod kurtek, płaszczy, sposobem nazywanym wtedy "z biodra". Zdjęcia na ogół trafiały "do szuflady", a dziś stanowią wyjątkowy dokument tamtych czasów, pokazujący Polskę daleką od obrazu oficjalnej propagandy.
Twoja Klisza z Powstania od Muzeum Powstania Warszawskiego
Fotografie prezentowane na wystawie powstały w czasie warsztatów fotograficznych organizowanych przez Muzeum Powstania warszawskiego oraz gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania". Wykonawcy zdjęć biorący udział w połączeniu gry miejskiej i fotografii czyli w "Twojej kliszy z Powstania", fotografowali wydarzenia zaaranżowane w przestrzeni miejskiej przez Muzeum. Uczestnicy gry mogli zamienić się w reporterów wojennych opisujących bieżące wydarzenia na froncie. "Twoja Klisza" doczekała się już trzech edycji, które co roku upamiętniają wybuch Powstania Warszawskiego.
fotopolisEXPO
Warszawskie Dni Fotografii
Centrum Kultury w dawnej Wytwórni Wódek KONESER
ul. Ząbkowska 27/31
Warszawa
Godziny otwarcia:
11.06, pt 11:00-18:00
12.06, sb 11:00-18:00 i 20:00-02:00 (po 20 wstęp wolny)
13.06, nd 11:00-18:00
W sobotę od 20:00 do 02:00 wejście jest bezpłatne. Czynna jest wtedy tylko hala artystyczna oraz kilka stoisk hali sprzętowej (sklep targowy Cyfrowe.pl, Sigma Pro Centrum i restauracja).
Wszystkie wystawy znajdziemy w HALI 2 na parterze.
Ceny biletów: