Projekt "Ulica Smoleńsk 22/8" w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

26 Marzec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
"Ulica Smoleńsk 22/8" to wystawa w procesie i akcja artystyczna. Polscy i niemieccy artyści pracują w tytułowym mieszkaniu, które musi być opuszczone do końca marca 2010. Miejsce to na czas trwania projektu stanie się otwartą pracownią. Wystawa będzie obejmować różne dziedziny sztuki: muzykę, video art, fotografię i performance.
fot. Mateusz Torbus

Celami projektu Ulica Smoleńsk 22/8 są zwrócenie uwagi mieszkańców Krakowa i turystów na nieodwracalny proces gentryfikacji, któremu poddawane jest miasto, pokazanie jak polityka i sytuacja ekonomiczna wpływa na wyludnianie się centrum miasta, a także włączenie artystów do dyskusji społecznej.

Dzięki zaproszeniu do projektu artystów Polskich i Niemieckich uzyskamy dwa odmienne punkty widzenia poruszanego problemu. Proces gentryfikacji w Niemczech trwa już od lat, natomiast w Polsce jest nowy i przebiega gwałtownie. Pierwsze spojrzenie, artystów polskich związanych z rodziną zmuszoną do przeprowadzki, będzie to punkt widzenia osób zaangażowanych emocjonalnie i znających problem z własnego doświadczenia. Drugi, artystów Niemieckich, to bardziej zdystansowane stanowisko osób obserwujących problem niejako z boku. Zarówno artyści Polscy jak Niemieccy będą pracować w tytułowym mieszkaniu na ul. Smoleńsk 22/8, które musi zostać opuszczone z końcem marca 2010 roku. Wszystkie prace pokazane podczas wystawy zostaną stworzone specjalnie dla tego miejsca i będą funkcjonować w kontekście poruszanego problemu. Mieszkanie, na czas trwania projektu stanie się, więc otwartą pracownią. Wystawa będzie obejmować różne dziedziny sztuki: muzykę, video art, fotografię i performens. Ulicę Smoleńsk 22/8 zainauguruje wykład Imke Hansen, politolożki z Uniwersytetu w Hamburgu, dotyczący problemu gentryfikacji.

fot. Nikko Biernacka

Projekt Ulica Smoleńsk 22/8 jest wystawą w procesie i akcją artystyczną. Niemieccy artyści, w jednym z pokoi zbudują przestrzeń domową, gdzie zamieszkają na czas trwania projektu. Uzyskamy w ten sposób sytuacje nawiązującą do historii i specyfiki tego miejsca, w którym wszyscy domownicy mieszkali, ale jednocześnie tworzyli. Życie i sztuka spotykały się tu codziennie, całkowicie zatracając swoje granice. Z kolei polscy artyści albo należą do rodziny Malików, albo znają ją blisko i byli jej częstymi gośćmi.

W ramach projektu odbędą się warsztaty dla studentów ASP, spotkania z artystami biorącymi udział w wystawie, oraz koncert trzech zespołów: Negradonny i dwóch zaprzyjaźnionych z rodziną: Dr. Lecter i Zberny 3000. Odbędzie się on w pokoju, w którym, na co dzień stał sprzęt muzyczny i gdzie Negradonna miała swoją salę prób. Koncert będzie jednocześnie pożegnaniem pokoju, w którym artystki mieszkały od dzieciństwa i gdzie powstawała ich muzyka oraz premierą nowej płyty Negradonny.

fot. Tomek Wiech

Z polskiej strony swoje prace prezentują:

  • Nikko Biernacka - cykl nosi tytul "Smoleńsk mieszkanie nr 8" - dyptyki prezentujące mieszkanie przed i po wyprowadzeniu się mieszkanców
  • Tomasz Wiech - "Jestem Patryk. Jestem chłopak, chłopak" - dokument o najmłodszym lokatorze mieszkania - Patryku
  • Mateusz Torbus - "Apokopé" - dokumentacja wnętrza mieszkania
  • Justyna Koeke, Cecylia Malik - performance i video
  • Zbyszek Jarosz - filmy
  • Piotr Madej - instalacje muzyczne

Z niemieckiej strony na miejscu w mieszkaniu pracują: Daniela Wolf, Demian Bern, Helmut Dietz, Kestutis Svirnelis, Lukas Lendzinski, Pablo Wendel.

Aktualności znajdziemy na stronie: www.ulicasmolensk.blogspot.com.

Program:
26.03, godz. 18:30: Łukasz Lendzinski, Godex Poldex ul. Józefińska 21/12
27.03, godz. 20:00, koncert: Negradonna, Dr.Lecter, ul. Smoleńsk 22/8
28.03, godz. 13:00, aukcja dzieł sztuki, staroci i niespodzianek, ul. Smoleńsk 22/8
29.03, godz. 18:30, Imke Hansen. Wykład o gentryfikacji. Finisaż projektu, ul. Smoleńsk 22/8

Wystawa otwarta jest do 31 marca 2010 przez 24 godz. na dobę

ul.Smoleńsk 22/8
Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8