"Butoh - królestwo poezji ciała"

Autor: Marta Majewska

18 Kwiecień 2003
Artykuł na: 2-3 minuty
W krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha prezentowane są fotografie przedstawiające artystów japońskiej sztuki tańca Butoh, autorstwa Macieja Rusinka.

W krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha prezentowane są fotografie Macieja Rusinka Butoh - królestwo poezji ciała. Na wystawie znalazło się około 200 prac zrealizowanych na przedstawieniach tańca Butoh w Polsce i Niemczech. Są to przede wszystkim konwencjonalne zdjęcia czarno-białe, kolorowe insekt oraz wydruki na różnych materiałach. Maciej Rusinek, laureat miedzy innymi takich nagród jak: Leica Augenblicke, Thierd America Photo Reader's Contest, od ponad ośmiu lat fotografuje tancerzy Butoh. Fotograf ma niezwykle osobisty i emocjonalny stosunek do muzyki, teatru oraz tańca.

fot. Maciej Rusinek

Co tak naprawdę fotografuje Rusinek? Rodzaj tańca określany japońskim terminem BUTOH (BU - taniec i TOH - krok) narodził się po II wojnie światowej jako artystyczny bunt przeciwko amerykanizacji japońskiej kultury. Młodzi artyści, odrzucając obce wzorce, jednocześnie nie potrafili się odnaleźć w skostniałej sztuce tradycyjnej (NO, BUGAKU, BUYO, KABUKI), zdominowanej przez potężne klany rodzinne. Nowa sztuka miała być czysta i tworzona w zgodzie z prawdziwym duchowym dziedzictwem Japończyków.

fot. Maciej Rusinek

Jak pisze Mirosław Kocur, kurator wystawy Artyści zrezygnowali z tradycyjnej anegdoty i za cel swych poszukiwań postawili uzyskanie "totalnej obecności", to znaczy stworzenie sztuki, która by wyrażała samo BYCIE, zarówno bycie człowieka we wszechświecie, jak i bycie wszechświata w człowieku. (...) Taniec zmierzał nie do osiągnięcia jakiegoś estetycznego ideału, ale do obnażenia duszy tancerza w całej jej banalności, brzydocie i śmieszności.

(...) Taniec, to dla artysty BUTOH sposób filozofowania o świecie. Nie ma uzdrawiać. Teatr, który nie potrzebuje widza realizuje się w pełni w teatrze bez struktury fabularnej, bez intrygi, czy wręcz bez żadnych znaczeń. Bycie na scenie jest w takim teatrze dosłowne i do niczego poza samym sobą nie chce się odwoływać.

Wystawa fotografii Macieja Rusinka Butoh - królestwo poezji ciała eksponowana będzie do 18 maja 2003 w krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (M. Konopnickiej 26 tel. (12) 267 27 03). Galeria czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 (w co trzecią niedzielę galeria nieczynna).

Więcej informacji na stronie www.manggha.krakow.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6