III Biennale Fotografii w Poznaniu

Autor: Marta Majewska

16 Kwiecień 2003
Artykuł na: 4-5 minut
25 kwietnia w Poznaniu rozpoczyna się III Biennale Fotografii. W Miejskiej Galerii Arsenał zaprezentowane zostaną prace twórców młodych i mniej znanych, wybranych przez sześciu kuratorów z całej Polski. Biennale towarzyszyć będą też inne wystawy, spotkanie i seminarium.

25 kwietnia w Miejskiej Galerii Arsenał w Poznaniu zainaugurowane zostanie III Biennale Fotografii. To fotograficzne wydarzenie odbywa się od 1998 roku, co dwa lata. Temat jest inny za każdym razem - inicjatorzy Biennale przyjęli, że fotografia jest rzeczywistością na tyle szybko się zmieniającą i dotykającą tak różnych problemów, że każdą jego edycję trzeba formułować na nowo. Pierwsze Biennale Fotografii poświęcone było Polom indywidualności i pokazywało osobowości polskiej fotografii - nazwiska znane i postawy zdefiniowane. Drugie, zorganizowane w 2000 roku, nosiło tytuł Krystalizacje i postawiło sobie za cel wskazanie oraz nazwanie we współczesnej fotografii różnych nurtów, tendencji, opcji, rodzących się i istniejących obok siebie.

Projekt "Ex oriente lux", fot. Andrzej Górski, Janów Podlaski, "stajnia" 2002

W 2003 roku Biennale zaprezentuje prace twórców raczej młodych i mniej znanych, w których rzeczywistość oglądana jest przez pryzmat indywidualnych doświadczeń. Kamera jest w nich towarzyszem i komentatorem problemów odmienności, tożsamości, realności, która czasem wydaje się nam nierealna. Nie chodzi tu jednak o fotografię reportażową, ale o fotografię, która reaguje na zastane zdarzenia wyrażając je w różnorodnej formie: od fotografii dwuwymiarowej po instalacje i projekcje multimedialne. Zaproszeni do wystawy artyści, wytypowani przez sześciu kuratorów z różnych ośrodków artystycznych w Polsce (Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Lublin) nie pokazują zdarzeń dramatycznych i tragicznych, wydarzeń z pierwszych stron gazet. W osobisty i dyskretny sposób przyglądają się temu, co zwyczajne, odkrywając w codzienności niecodzienność.

Sylwia Kowalczyk, Autoprojekcje (fragment), 2002

Nie-codzienność sugeruje takie rozumienie fotografii, w którym zaczyna ona łączyć rzeczywistość społeczną i artystyczną. Fotografia pełni tu szczególną funkcję: nazwałabym ją "towarzyszeniem" codzienności, w opozycji do emancypacyjnej funkcji fotografii awangardowej. Fotografia nie zmienia świata, lecz jest zawsze obok niego. Jednak nie jest przecież tak, że obraz fotograficzny jest neutralny. Spojrzenie "naznacza" rzeczywistość. Jednocześnie pozwala otworzyć obszar nie-codzienności. Świat zaczyna dziwić wtedy, kiedy jego fragmenty zostają przeniesione, wykadrowane, opowiedziane. Kiedy przestają po prostu "być", a zaczynają "być dla kogoś". Jednak nawet przy przekształceniu fotografia nadal dokumentuje nasze przebywanie w świecie. Nie-codzienność fotografii łączyłaby zatem niemożliwe: w bliskim znajdując dystans, w zwyczajnym - fascynujące. (kurator)

Wystawa fotografii Nie-codzienność prezentowana będzie w Galerii Miejskiej Arsenał od 25 kwietnia do 18 maja 2003 (Stary Rynek 3, tel./fax 61 852 95 01/02)

III Biennale towarzyszyć będą:

Sympozjum Nie-codzienność poruszające problematykę III Biennale Fotografii, 26 kwietnia (sobota), godz. 11.00 w Galerii Miejskiej Arsenał, z udziałem krytyków sztuki, teoretyków fotografii i artystów, m.in. Agnieszka Kurant, Józef Żuk-Piwkowski, Berislav Valušek (Chorwacja)

Spotkanie z Evą Rubinstein 24 kwietnia 2003, godzina 18, Sala Kominkowa Centrum Kultury Zamek

Wystawy:

*Centrum Kultury Zamek ul. Św. Marcin 80/82

Czarne na białym od 9 kwietnia do 4 maja 2003

Akt w czeskiej fotografii od 9 kwietnia do 4 maja 2003

Fotografie Gilberta Garcina od 23 kwietnia do 20 maja 2003

*Galeria "U Jezuitów" ul. Dominikańska 8, Poznań, tel/fax (0-61) 853 33 59

Krzysztof Cichosz Fotoinstalacje (przeczytaj więcej w dziale wystawy

Dotknięcie realności

*ABC Gallery ul.Wroniecka 17, tel. (0-61) 853-02-91/ 92

Widzialne-niewidzialne

Nenad Fabijanić (Chorwacja)

*Galeria "Fotoplastykon", ul. Św. Marcin 53a, tel/fax: 061 853 77 88

Portret

Więcej informacji na stronach Galerii Miejskiej Arsenał i Centrum Kultury Zamek

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj