Przedwojenne Wilno w Krakowie

Autor: Marta Majewska

2 Kwiecień 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Przedwojenne Wilno na piktorialnych fotografiach będzie można oglądać podczas wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Autorami oryginalnych zdjęć, zabezpieczonych przez żołnierzy AK, są między innymi Jan Bułhak, Kazimierz Lelewicz i Leonard Siemaszko.

Oryginalne fotografie z przedwojennego Wilna zaprezentowane zostaną na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Tę unikatową kolekcję, ocaloną i zabezpieczoną przez żołnierzy Armii Krajowej na kresach wschodnich sprowadziło do Polski Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne w 1966 r.

Eksponowane zdjęcia - a zwłaszcza popularne już wówczas pocztówki fotograficzne, tworzone były w obowiązującym wówczas nurcie piktorialnym propagowanym szczególnie przez twórcę "fotografii ojczystej" - Jana Bułhaka. Na wystawie zgromadzono m. in. kolekcję kilkudziesięciu oryginalnych fotografii tego artysty ukazujących Wilno z lat: 1919-1939 oraz serię zdjęć wykonanych przez niego tuż przed wybuchem II wojny światowej do albumu "Kresy polskie". Oznaczają się one prostą elegancją, wyczuleniem na kontrasty światła i cieni, charakterystycznymi zmiękczeniami obrazu, rozmyciem perspektywy i doskonałym wydobyciem głównego motywu często urozmaiconego dramaturgią chmur lub dyskretnym sztafażem.

Sentymentalna podróż do starego, przedwojennego Wilna jest możliwa również dzięki takim fotografom jak: Kazimierz Lelewicz, Leonard Siemaszko, Bolesława i Edmund Zdanowscy, którzy wykonywali wówczas zdjęcia dla Agencji Fotograficznej "Światowid", wileńskiego oddziału Ilustrowanego Kuriera Codziennego, a także dla czasopism: "As" i "Tajny Detektyw".

Na prezentowanych w Nowohuckim Centrum Kultury fotografiach można obejrzeć rozległe panoramy miejskie oraz wspaniałe zabytki kultury i architektury wileńskiej: Uniwersytet Stefana Batorego, Katedrę św. Stanisława, Ostrą Bramę, liczne kościoły: św. Jana, św. Anny, św. Ducha, św. Piotra i Pawła, św. Teresy. Fotografie przedstawiają także ich wnętrza, a ponadto wiele wileńskich klasztorów: bazylianów, bernardynów, dominikanów oraz cmentarz na Rosie.

Na zdjęciach można obejrzeć zarówno okazałe gmachy użyteczności publicznej i pałace, jak i skromne domy, urokliwe zaułki, detale, scenki rodzajowe, ludzi i krajobrazy. W ten sposób ukazany został niepowtarzalny klimat przedwojennego Wilna i jego okolic z siłą autentycznego dokumentu który wzbogacono o pamiątki z tamtego okresu takie (książki, albumy, broszury, mapy i czasopisma).

Wystawa "Wilno w II Rzeczypospolitej" zaprezentowana zostanie w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury dzięki wysiłkom Prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego i Dyrektora MHF Władysława Klimczaka (Es. FIAP, Hon. KTF, Hon. KKF i. in.). Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia 2003 o godzinie 18.00. Fotografie można oglądać do 4 maja 2003.

Więcej informacji udostępnili organizatorzy na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6