Prace Mariusza Niechwedowicza w Migawce

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Grudzień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Prace Mariusza Niechwedowicza będziemy mogli zobaczyć w warszawskim klubie Migawka. Otwarcie wystawy "Anthropomorphosis" w niedzielę, 6 grudnia o godz. 19:00.
fot. Mariusz Niechwedowicz

Wystawę Mariusza Niechwedowicza zatytułowaną "Anthropomorphosis" będziemy mogli oglądać w warszawskim klubie Migawka w dniach 7 -31 grudnia. Oto co o swoim cyklu pisze twórca:

Anthropomorphosis - to, w wolnym tłumaczeniu z greki, transformacja w formę istoty człowieczej; przypisanie cech ludzkich przyrodzie martwej lub ożywionej, także wyobrażenie bóstwa na podobieństwo człowieka.

Drzewa skrywają w sobie jakąś odwieczną tajemnicę; wiekowi, monumentalni i niemi świadkowie historii świata i człowieka. Jednak gdy się im bliżej przyjrzeć sprawiają wrażenie bytów nie do końca zdrewniałych.

Niegdyś drzewa były czczone i przypisywano im ponadnaturalne cechy. Według dawnych wierzeń stanowiły siedziby bogów ale także i ludzkich dusz, które przenikały doń po śmierci człowieka. Wierzenia takie były powszechne w starożytnym świecie od obszarów basenu Morza Śródziemnego po ludy północnej Europy. Także Słowianie byli czcicielami drzew; sadzili je przy grobach zmarłych, jako znak przypominający o nieśmiertelności duszy. Zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin dziecka czy sadzenie drzew przy grobach zmarłych przetrwał z resztą do dziś.

Struktura drzew także znajduje odbicie w ich symbolice. Ich trójdzielna budowa bywa interpretowana jako odzwierciedlenie trzech sfer wszechświata: korona drzew symbolizuje niebo, korzenie świat podziemny, natomiast znajdujący się pomiędzy nimi pień oznacza rzeczywistość ziemską i stanowi łącznik pomiędzy różnymi światami.

Cykl "Anthropomorphosis" powstaje od 2001 roku. Fotografie wykonane zostały analogowymi kamerami formatu 6x9 cm (Graflex, Horseman). Powiększenia wykonane zostały tradycyjną techniką na papierze barytowym, tonowanym selenem.

Mariusz Niechwedowicz - ur. w 1979 roku w Lubartowie. Jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (2003r.) o specjalności geologia stratygraficzno-poszukiwawcza (w zakresie paleontologii); obecnie mieszka w Warszawie, gdzie pracuje w wykształconym zawodzie. Jego zainteresowania fotografią biorą swój początek w czasach szkoły średniej. Świadomie fotografią zajął się w roku 2000. Obecnie przedmiotem jego zainteresowań jest fotografia tematycznie ukierunkowana na tzw. "prostą fotografię" z jej symbolicznym wymiarem. Fotografuje głównie kamerami średnioformatowymi na materiałach czarno-białych. Posługuje się tradycyjnym procesem negatywowo-pozytywowym.

www.niechwedowicz.art.pl

Mariusz NiechwedowiczAnthropomorphosis

Wernisaż: 6.12, godz. 19:00
Termin: 7-31.12

Migawka
ul. Nowogrodzka 22
(koło hotelu Novotel)
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8