Relacja z I Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Wrzesień 2009
Artykuł na: 4-5 minut

"W galeriach zdjęcia, na stacji PKP - zdjęcia, w witrynach sklepowych - zdjęcia, w autobusie komunikacji miejskiej - zdjęcia, w kawiarniach, pubach i restauracjach - zdjęcia" - prezentujemy relację z I Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych autorstwa Oli Jachimskiej i Irka Kowala.

Warsztaty Fotografii Kreacyjnej - fot. Jaromir Bartman

12 wystaw... 3 dni... jedno miasto - Jarosław

Fotografia opanowała miasto. W dniach 7 do 9 sierpnia odbyła się prawdziwa uczta fotograficzna - I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych. Jedyna na Podkarpaciu tak duża inicjatywa poświęcona tej dziedzinie sztuki. 12 wystaw wyłonionych spośród prawie 300 nadesłanych na konkurs dla młodych twórców do 30 roku życia. Jury składające się z artystów fotografików, przedstawicieli Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowców Akademii Fotografii obejrzało ponad 6500 zdjęć, aby wybrać najlepsze, świeże i poszukujące ekspozycje z kraju i zza granicy. I miejsce zajął Michał Giedrojć, II Miejsce - Yuriy Dyachyshyn, III Miejsce - Paweł Bajew, Wyróżnienia otrzymali Aleksandra Śnieżek, Jan Wolak - Dyszyński, Andrzej Furs, Beata Rokita, Anna Bodnar, Marzena Słowik, Tomasz Wiech i Marcin Głuszek.

Przejście przez miasto ze zdjęciem Tomasza Wiecha - fot. E i G Figiela

Oprócz wystaw - maraton wernisaży, spotkania, wykłady, warsztaty, przegląd portfolio, prezentacja sprzętu fotograficznego i studyjnego, stoisko księgarni fotograficznej f5. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie miejsca na warsztaty były zajęte. Wzięło w nich udział 45 uczestników. Podczas warsztatów z Michałem Drozdem studio po brzegi wypełniła kreacja i radość tworzenia, natomiast Leonard Karpiłowski przybliżył młodym pasjonatom tajniki pracy ze światłem.

otwarcie festiwalu - fot. E i G Figiela

W przeglądzie portfolio swoje prace znakomitym jurorom zaprezentowało kilkanaście osób. Zwycięzca mógł być tylko jeden - Artur Prymon - 19 latek pochodzący z Przeworska. "Fotografia zajmuję się od kilku lat, jednak ta przez cały czas tylko towarzyszyła moim poczynaniom, nigdy nie stając się tematem przewodnim. W tym roku rozpoczynając studia fotograficzne zamierzam jednak podporządkować się fotografii w zupełności" - mówi laureat.

Yuriy Dyachyshyn, w tle jego ekspozycja - fot. E i G Figiela

Tegoroczny festiwal dobiegł końca, ale fotografia wciąż króluje. Mamy nadzieję, że jego organizacja pozwoliła dotrzeć do wielu pasjonatów fotografii. Budujący jest fakt, że tak ambitne przedsięwzięcie wspierała bardzo duża ilość osób prywatnych, firm i instytucji kulturalnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: burmistrz Miasta Jarosławia - Andrzej Wyczawski, Marszałek Województwa Podkarpackiego - p. Zygmunt Cholewiński, Wojewoda Podkarpacki - p. Mirosław Karapyta a także Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Cieszymy się, że wspólnie udało nam się przekroczyć granice i bariery mentalne, łamiąc lokalne stereotypy. Wyrażamy nadzieję na kontynuację podjętych działań i realizację podobnych przedsięwzięć w przyszłości.

Ola Jachimska i Irek Kowal

Laureaci konkursu na wystawie festiwalowej, od lewej



Sprostowanie: na plakatach wykorzystano elementy zdjęć laureatki konkursu Anny Bodnar.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj