Fotomontaż w polskiej przedwojennej awangardzie

Autor: Marta Majewska

11 Marzec 2003
Artykuł na: 4-5 minut

W Galerii Sztuki Zachęta rozpoczęła się właśnie wystawa "Fotomontaż polski w dwudziestoleciu międzywojennym". Na ekspozycję złożyło się ponad 100 prac 20 artystów.

Wystawa w Zachęcie jest pierwszym tak obszernym pokazem polskiego fotomontażu w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja obejmuje prace około 20 artystów. Składa się na nią ponad 100 obiektów oraz więcej niż 100 slajdów fotomontaży prasowych.

fot. M. Sułkiewicz


Pomysł na przygotowanie wystawy zrodził się w głowie kurator - Karoliny Lewandowskiej, po wydaniu książki Stanisława Czekalskiego, poświęconej fotomontażowi w polskiej awangardzie. Tematyka jest inspirująca, podobnie jak same obrazy. Według Karoliny Lewandowskiej Fotomontaż umożliwia realizację jednego z istotnych postulatów awangardy - zniesienia antynomii pomiędzy sztuką "wysoką" a "niską". W latach 20. i 30. technika ta dawała możliwości produkcji masowej, a jednocześnie pozwalała na przekazywanie nierzadko skomplikowanych treści w prostej i łatwej w odbiorze formie.

fot. M. Sułkiewicz


Ekspozycja prezentuje zarówno fotomontaże o wymowie artystycznej jak i o charakterze polityczno-społecznym. Dlatego też, poza lirycznymi fotogramami Stefana Themersona z filmu Europa oraz pracami autorstwa artystów ze środowiska lwowskiej grupy "Artes", obejrzymy na wystawie wiele fotomontażowych projektów okładek książkowych, ilustracji do poematów, obrazów reklamowych oraz fotomontaży satyrycznych - o wydźwięku antyfaszystowskim lub krytykujących społeczeństwo burżuazyjne czy też polskie życie kulturalne.

fot. M. Sułkiewicz


Fotomontaż zajmował bardzo ważne miejsce w twórczości polskich artystów awangardowych. Pierwsze fotomontaże powstały w Polsce już w 1924 roku, zaledwie dwa lata później niż pierwsze fotomontaże dadaistyczne. Na ich kształt niebagatelny wpływ mieli artyści europejscy, przede wszystkim z terenu Niemiec - np. Johan Heartfielda czy Laszlo Moholy-Nagy. Fotomontażem zajmowali się często wybitni artyści awangardowi, tacy jak Kazimierz Podsadecki, Janusz Maria Brzeski czy Mieczysław Berman.

wystawie w Zachecie towarzyszy pokaz slajdów fotomontaży prasowych, fot. M. Sułkiewicz


Niezwykle obszerna wystawa pokazuje różnorodność i wielość różnych form polskiego fotomontażu. Ale nie ogranicza się ona do dokumentowania przedwojennej sztuki awangardowej ani do edukacji historycznej. Prezentowane prace mają swoje walory artystyczne i estetyczne i warto na nie spojrzeć jak na ciekawe, pełne inspirujących treści obrazy.

Wystawa Fotomontaż polski w dwudziestoleciu międzywojennym w Zachęcie (pl. Małachowskiego 3) czynna jest do 27 kwietnia 2003. Więcej infromacji na stronie zacheta.art.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6