Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wacław Wantucha pokazuje na swoich fotografiach piękno kobiecego ciała. Ale artysta nie poprzestaje na rejestrowaniu ładnych ramion, piersi czy pośladków - ciało jest jedynie inspiracją do tworzenia obrazów zaskakujących i wyjątkowych.
Prezentowane w Starej Galerii ZPAF akty Wacława Wantucha to przede wszystkim fantastyczne fotografie. Nastrojowe i bardzo estetyczne czarno-białe zdjęcia wydobywają pięknie oświetlone elementy kobiecego ciała. Nie są to jednak zwyczajnie ładne fotografie nóg, piersi, ramion, pośladków czy innego fragmentu kształtnego ciała modelki.
Wantuch odnajduje w kobiecym ciele piękno, ale to samo można napisać o każdym, fotografiku, którego twórczość skupia się na aktach i zdaje się, że nie jest to wyjątkowy komplement. O fotografiach prezentowanych w Starej Galerii można napisać coś więcej - artysta nie poprzestaje na czerpaniu piękna - ono jest jedynie inspiracją.
Dzięki wyobraźni wydobywa - z pomocą światła i elastyczności fotografowanego obiektu - kształty niesamowite i zaskakujące. Łączy odległe elementy ciała niespodziewanie, wbrew naturze biologicznej (ale zgodnie z naturą artystyczną), często z poczuciem humoru.
Efekt jest wyjątkowy i wart uwagi. Na ścianach Starej Galerii wisi 70 fotografii i oczywiście nie wszystkie prace są tak błyskotliwe, ale z przekonaniem można napisać, że większość wywiera duże wrażenie. Z pewnością byłoby ono większe, gdyby fotografii było nieco mniej. Przygotowywanie wystaw i publikacji zawsze łączy się z pewnym kompromisem, który odbiorcy pozwala poznać szerzej twórczość autora.
Wacław Wantuch dwa lata temu całą swoją działalność artystyczną postanowił skoncentrować na kobiecych aktach. Z jednej strony został zaszufladkowany jako fotografik kobiet, z drugiej jednak strony jest niewątpliwie perfekcyjny w tym, co robi.
Zdjęcia zostały wykonane w większości aparatami cyfrowymi: Olympus CAMEDIA 3030 ZOOM, Olympus CAMEDIA E-10, Olympus CAMEDIA E-20P, Leica Digilux 1.
Wystawa fotografii w Starej Galerii ZPAF będzie prezentowana do 22 marca 2003. Album z pracami Wantucha można nabyć w galerii oraz w dużych księgarniach. Fotografie można też oglądać na stronie artysty www.odeoda.com
Wkrótce na łamach Fotopolis pojawi się wywiad z Wacławem Wantuchem.
Przeczytaj o tym jak powstawały fotografie Wacława Wantucha w dziale praktyka