Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Obszerny reportaż Jordis Antonii Schlösser przedstawia życie codzienne mieszkańców Hawany, życie w warunkach chylącego się ku upadkowi komunizmu. Hasła w rodzaju "socjalizm albo śmierć" dawno już straciły znaczenie dla samych Kubańczyków, którzy troszczą się teraz głównie o to, żeby jakoś związać koniec z końcem.
Zewsząd słychać stwierdzenie "no es facil" - nie jest łatwo. Życie na Kubie to nieustanny wysiłek, kombinowanie, test na zaradność: jak wymienić rację cygar na buty, poradzić sobie z ciągłym brakiem prądu? Niewątpliwe poczucie końca starej epoki miesza się ze strachem przed przyszłością - stąd sformułowanie Hawana na przełomie czasów.
Jak Kubańczycy radzą sobie w warunkach tego przełomu? Zdewaluowane ideały Rewolucji zostają w zaskakujący sposób zastąpione magiczną afro-kubańską religijnością, która przeżywa renesans. Najbardziej społecznie pożądanym losem kobiety jest wyjście za mąż za cudzoziemca, lub przynajmniej praca związana z odwiedzającymi Kubą turystami. "Gineteras" - to słowo oznaczające takie właśnie kobiety. Dla mężczyzny sposobem na "wybicie się" i ucieczkę jest boks, narodowy sport. Marzenie o innym, lepszym życiu wciąż przybiera na sile.
Jordis Antonia Schlösser realizowała kubański projekt w latach 1993 - 2000. W tym okresie Jordis zaprezentowała autorska wystawę Fototeca, Havana, Cuba oraz brała udział w wielu zbiorowych ekspozycjach poświęconych fotografii reportażowej. W 2001 roku jury konkursu World Press Photo przyznało jej drugą nagrodę w kategorii "sztuka". Na wystawie we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie 60 czarno-białych fotografii z Hawany.
Wernisaż wystawy Havana between the times/Hawana na przełomie czasów odbędzie się w piątek, 14 marca 2003 o godzinie 18. Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Plac Powstańców Warszawy 5) do 6 kwietnia 2003.