Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Pod tytułem "przez most" kryje się zbiorowy projekt, którego kuratorką jest Karolina Harazim. O wystawie pisze:
"przez most" jest prezentacją różnorodnych wizji ikonicznego "obiektu" amerykańskiej kultury - Brooklyn Bridge. Na ekspozycję złożyły się fotografie autorstwa zarówno profesjonalnych fotografików i uznanych Artystów, jak i amatorów. Różnorodność stylistyczna fotografii podkreślona została zróżnicowaniem formatów prezentowanych obiektów. "przez most" - nawiązując dialog z tematem przewodnim wystawy "American Dream" - porusza kwestię dążenia do spełnienia wielkich marzeń, osiągnięcia sukcesu na światową skalę, doścignięcia nieosiągalnego celu...
Konsekwentne wykorzystanie medium fotograficznego w ramach tej wystawy, zestawienie prac uznanych Artystów i prac amatorów, dało również podstawy do obserwacji roli fotografii we współczesnej sztuce. Fotografia, będąc często narzędziem dokumentalistów, jest również wykorzystywana przez Artystów. Czy to nurt dokumentalistyczny czy też artystyczny okaże się wiodącym w ramach wystawy? Czy jedno wyklucza drugie?
Bogactwo dróg i "mostów" prowadzących do celu jest zagadnieniem, nad którym zatrzymuję się w tym projekcie. Wystawa jest sposobem zbadania kwestii statusu Artysty oraz dążenia do uzyskania tego statusu przez amatorów. Czy stworzenie tej jednej właściwej fotografii, obecność w odpowiednim miejscu, w odpowiedniej chwili, może sprawić, że sława stanie się udziałem właśnie tej osoby? Może właśnie "przez most" autor którejś z zaprezentowanych fotografii dołączy do grona Artystów?
W kulturze amerykańskiej fotografia traktowana jest na równi z innymi dziedzinami sztuki. W Polsce jej pozycja nadal jest niższą, niż dziedzin "klasycznych" jak malarstwo czy rzeźba. Wystawa "przez most", łącząc elementy obu kultur, będzie okazją do analizy również tego tropu.
Ekspozycję poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania oraz działania badawcze. Na tym etapie odbyła się seria wizyt studyjnych, aby - często wśród archiwaliów oraz materiałów wcześniej nieprezentowanych - odnaleźć fotografie na potrzeby wystawy. Szeroko zakrojone były również działania mające na celu uzyskanie materiałów amatorskich - akcja poszukiwawcza prowadzona była metodami bezpośrednimi, jak i poprzez media. Pozyskane w ten sposób materiały zostały skatalogowane, a część spośród nich - wybrana do ekspozycji.
Jak można zauważyć mamy do czynienia z podwójną konfrontacją. Twórcy biorący udział w projekcie zderzają się z mitem Ameryki i jednym z jej symboli, jakim jest Brooklyn Bridge. Jest to również zetknięcie profesjonalistów z amatorami. Kto z tej konfrontacji wyjdzie obronną ręką? Pozostaje nam tylko wybrać się w sobotni wieczór do galerii Pauza i samemu sprawdzić wynik tego spotkania.
Artyści biorący udział w wystawie: Anita Andrzejewska, Bogusław Bachorczyk, Stan Barański, Anna Bielecka, Magdalena Biesiadecka, Elżbieta Cukier, Paula Gibała, Irek Graff, Michał Hędrzak, Joanna Keska, Janusz Kobyliński, Michał Kosmowski, Luc Kordas, Anna Kowalczyk, Piotr Kozioł, Krzysztof Krzysztof, Patryk Kuleta, Dagmara Latała, Jacek Leśniak, Darek Łącki, Paweł Machnik, Jakub Marchwiany, Jakub Mysiński, Tomek Niewiadomski, Roland Okoń, Sebastian Pająk, Agata Pankiewicz, Jacek Poremba, Anna Rudek, Lucjan Sajkowski, Tomek Sikora, Ewa Sobolewska, Marta Sobolska, Maksymilian Stec, Bibianna Szyszko-Stein, Wiesław Ślusarczyk, Kazimierz Śmieszko, Wojtek Wieteska, Tadeusz Woyniłłowicz, Marcin Wójcik, Wiesław Zdaniewski.
Wystawa odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie, al. 3 Maja 1, 2 lipca - 4 października 2009, którego kuratorką jest Anna Bujnowska.
Patronem Honorowym wystawy jest Konsulat Generalny USA w Krakowie.
Partnerami wystawy są EPSON oraz Coca-Cola.
Wystawa zbiorowa "przez most"
Wernisaż: 04.07, godz. 20:00
Termin: 05.07-30.07
Pauza, ul. Floriańska 18/5, II piętro, Kraków