Galeria AT 1982-2002

Autor: Marta Majewska

17 Styczeń 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu wraz z Galerią AT działającą przy poznańskiej ASP przygotowały międzynarodową wystawę podsumowującą bogaty dorobek działającej od 20 lat Galerii AT.

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu wraz z Galerią AT działającą przy poznańskiej ASP przygotowały międzynarodową wystawę Galeria AT 1982-2002.

Dwudziestolecie Galerii AT stało się okazją do zaproszenia 17 artystów z Polski, Niemiec i Norwegii. Oczywiście nie udało się stworzyć syntezy całego dorobku ekspozycji pokazywanych w Galerii AT, bo od 1982 zaprezentowano tam 150 wystawach indywidualnych około 100 artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Estonii, Białorusi, USA, Holandii. Ponadto Galeria organizowała wystawy zbiorowe swoich artystów w galeriach sztuki współczesnej w Polsce i za granicą. Dlatego na ekspozycji można oglądać prace tylko tych artystów, którzy od lat silnie związani są z Galerią AT i stanowili o merytorycznym jej obliczu. Na wystawie w poznańskim Arsenale będą prezentowane prace z różnych zakresów sztuki współczesnej. Malarstwo reprezentować będą Kałucki, Pepłoński i Łazarczyk, rzeźbę Garnek, Jagielski, Klaman i Ługowski, film wideo - Gutmann, Płotnicka, i Syska, instalację dźwiękową - Idelberger, rysunek - Łuczak i Wilmański, a obiekty: Kozłowski, Olbrich, Sattel oraz Johannessen. Jak twierdzą organizatorzy jest to oczywiście umowne przypisanie artystów do kategorii artystycznych, które w tym wypadku często przenikają się i przybierają obraz indywidualnych i oryginalnych wypowiedzi multimedialnych.

Galerię AT założył w 1982 roku artysta Tomasz Wilmański, którego prace znalazły się na zbiorowej ekspozycji w poznańskim Arsenale. Jest on także kuratorem obecnej wystawy. Galeria AT od początku była galerią autorską, programowo niekomercyjną, prezentującą najnowszą sztukę współczesną artystów należących przede wszystkim do średniej generacji. Gościła prace wykorzystujące różne media artystyczne: rzeźbę, rysunek, obiekty, instalację, malarstwo, książkę artystyczną, performance, fotografię.

Wystawa "Galeria AT 1982-2002" jest, z jednej strony okazją do podsumowania dotychczasowej aktywności tego miejsca i preferencji w artykulacjach twórczych konsekwentnie prezentowanych od dwudziestu lat, a z drugiej strony jest to pokaz prezentujący prace znanych i cenionych w Polsce i zagranicą artystów wywodzących się z tej samej generacji, z wyjątkiem "klasyków" polskiej sztuki tj. Jerzego Kałuckiego i Jarosława Kozłowskiego - podsumowuje T. Wilmański.

Ekspozycję Galeria AT 1982-2002 można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (Stary Rynek 3, tel. 852 95 01 ) do 2 lutego 2003.

Wystawa nie powstałaby bez wsparcia Instytutu Goethego, władz miejskich Poznania oraz poznańskiej ASP. Więcej o wystawie na stronie Galerii Arsenał

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6