Gumy Broniszowskie w Galerii "Ciasna"

Autor: Marta Majewska

13 Styczeń 2003
Artykuł na: 4-5 minut
W jastrzębskiej Galerii "Ciasna" rozpocznie się w czwartek wystawa fotografii, wykonanych w technice gumowej. Siedemnastu liczących się "gumistów" zaprezentuje swoje prace na wspólnej ekspozycji "Gumy Broniszowskie".

W Galerii "Ciasna" w Jastrzębiu, na Śląsku, rozpocznie się w czwartek (16 stycznia) zbiorowa wystawa fotografii wykonanych w technice gumowej. Ekspozycja Gumy Broniszowskie prezentowana będzie do 7 lutego 2003.

Technika gumowa, zwana po prostu gumą, należy do fotograficznych technik specjalnych. Do otrzymania obrazów pozytywnych wykorzystuje światłoczułość roztworów dwuchromianów potasu lub amonu, gumy arabskiej jako koloidu organicznego. Klasyczne zdjęcia czarno-białe są wyraźniejsze i ostrzejsze, natomiast kolorowe bardziej barwne niż z gumy. Technika gumowa, zapewniająca indywidualizm, niepowtarzalność i częściowy brak wpływu na otrzymany rezultat, zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Zdaje się to stanowić swoistą antytezę wobec braku emocji spowodowanego precyzją nowoczesnej fotografii, szczególnie cyfrowej.

z wystawy "Gumy Broniszowskie"

Skąd tak wielu pasjonatów techniki gumowej? Dlaczego właśnie guma? Artyści odpowiadają następująco:

Choćby dlatego, że jest inna. Zarówno w technice czarno-białej jak i w kolorze związani jesteśmy ścisłymi regułami. Naświetlenie i wywołanie negatywu czy pozytywu przebiegać musi według ściśle określonych zasad. Inaczej nie uzyskamy pozytywnego rezultatu. Technika gumowa jest co prawda kapryśna, lecz pozwala dochodzić do efektu różnymi metodami i sposobami.Guma jest techniką "indywidualną". Każdy gumista wypracowuje własny warsztat, przy czym nie ma recepty idealnej. Papier jest ręcznie pokrywany warstwą światłoczułą. Czas naświetlania ustalany jest w zależności od słońca, ale można też wykorzystywać światło sztuczne. Czas płukania trwa od kilku minut do kilku godzin. Przy wypłukiwaniu stosowane jest nakrapianie strumieniem wody, moczenie, użytkowanie pędzla. Także każda farba jest inna, bo nie ma jednakowej partii gumy arabskiej. Stąd też nie można wykonać dwóch identycznych gum.

z wystawy "Gumy Broniszowskie"

Gumy naświetlane są najczęściej słońcem - światłem niezmiernie kapryśnym i zmiennym. Inne jest naświetlanie w południe, inne wieczorem, jeszcze inne w mglisty dzień. Czy da się zmierzyć siłę światła, kiedy obłoki przysłaniają lub odsłaniają słońce? Jedynym powtarzalnym światłem jest światło halogenowe. Gumista określa czas naświetlania "na piknięcie serca", jak określa to Witold Dederko. Prawie każdy błąd naświetlania można poprawić wypłukaniem. Ta czynność jest niezwykle frapująca. Uda się, czy też nie? Obraz utrzyma się, czy spłynie? Czy dobrze położona została warstwa? Czy zastosowano właściwe naświetlenie? Czy już należy zakończyć wypłukiwanie? Podobnych emocji nie sposób doświadczyć przy bromie bądź fotografii kolorowej. Dla tych właśnie "piknięć" warto zająć się gumą.

z wystawy "Gumy Broniszowskie"

Prezentowana wcześniej w Muzeum Ziemi Lubuskiej i Galerii na Zamku w Broniszowie wystawa to prace 17 autorów, którzy w tej właśnie technice znaleźli swoistą radość indywidualnego tworzenia. Znaleźli się wśród nich: Artur Beling, Paweł Janczaruk, Sebastian Kubala, Łukasz Kowalski, Marek Lalko, Barbara Panek, Małgorzata Panek, Anita Petryszyn, Ryszard Poprawski, Dominika Przybyła, Henryk Rogoziński, Katarzyna Saks, Aleksandra Sobolewska, Wiesława Stasińska, Katarzyna Wojtczak, Andrzej Wojtysiak-Kotlarski oraz Katarzyna Chądzyńska

Wystawa rozpocznie się w czwartek, 16 stycznia 2003 o godzinie 18. Prezentowana będzie w Galerii "Ciasna" w Jastrzębiu przy ulicy Katowickiej 17 (tel. 0-32 4716456) do 7 lutego 2003.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6