Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
O wystawie w Galerii Antykwariat napisała Anna Duńczyk:
Wystawa proponuje szersze spojrzenie na twórczość najciekawszych osobowości gliwickiego środowiska fotograficznego, powstałego na początku lat 50. XX wieku. Potencjał artystyczny i naukowy tego środowiska stanowiła niezwykle zróżnicowana pod względem pochodzenia, wykształcenia i poglądów grupa miłośników fotografii, w której znajdowali się zarówno uznani przed wojną artyści jak i młodzi amatorzy. Środowisko to było wypadkową powojennych migracji ludności (wysiedlenie ludności niemieckiej przy równoczesnym napływie ludności polskiej z kresów i Polski centralnej), kształtowania się polskiej administracji, rozwoju przemysłowego Górnego Śląska i postępujących zmian politycznych (a szczególnie umacniania się stalinizmu). W tych specyficznych okolicznościach, w 1951 roku, powstało w Gliwicach Towarzystwo Fotograficzne, które stworzyło atmosferę i warunki do wszechstronnego działania twórczego, pozbawionego nacisków ideologicznych. Z jednej strony umożliwiając pogłębienia wiedzy technicznej, a z drugiej poszerzając horyzonty działań artystycznych i co najważniejsze akceptując ich efekty!
Początki działalności Towarzystwa zdominowane były przez przedstawicieli lwowskiej inteligencji. O ich sile wpływu na młodsze pokolenie stanowiła umiejętność łączenia idei piktorializmu z otwartością na działania eksperymentalne. Ważne było też, poza sprawami artystycznymi, mistrzowskie opanowanie warsztatu i znajomość technik fotograficznych. Do grona najważniejszych osobowości należeli Adam Sheybal (brat znanego fotografa Stanisława Sheybala), Tadeusz Maciejko (uczeń wybitnego profesora i artysty przedwojennego Jana Neumana), Bertold Frey (uczeń Bruno Schulza) i Piotr Janik (współpracownik zakopiańskiego mistrza Henryka Schabenbecka). Dzięki ich aktywności i towarzyskiemu zaangażowaniu sprzyjającemu twórczej atmosferze, wokół GTF-u skupiło się wielu amatorów fotografii. Wśród nich objawiło się kilka wyjątkowych talentów (takich jak Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński czy Zdzisław Beksiński), a środowisko gliwickie stało się miejscem najróżnorodniejszych poszukiwań artystycznych wyróżniających się na tle ówczesnej fotografii polskiej, inspirując innych artystów, środowiska i działania. - tekst Anna Duńczyk
Krzysztof Vorbrodt (1929-2001) fotografię poznał dzięki amatorskiemu aparatowi ojca "Kodak Bebi Braun" 6,5 x 4 cm. Fotograf, malarz, autor scenografii. Wykonał kilka oryginalnych urządzeń do badań naukowych i mikrofotografii komórek nowotworowych, w tym pierwszy w Polsce mikrocytofotometr. Jest twórcą wielu dzieł plastyczno-fotograficznych utrzymanych w charakterze abstrakcji, które nazwał "SYMETRIADY" - są to kolaże złożone z fragmentów zdjęć mikroskopowych i krajobrazowych przypominające światy rodem z filmów fantastycznych czy science-fiction.
Projekcja filmów 8-mm Krzysztofa Vorbrodta
Termin: 15 maja 2008 godzina 18
Wystawa Środowisko Gliwickie
Termin: 13 - 31 maja 2008
Galeria Antykwariat
ul.Wilcza 29, Warszawa
galeria czynna od poniedziałku do piątku od 11 do 18.30
kontakt@galeria-antykwariat.com