Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Konkurs "Footgrafia Młodych", organizowany przez warszawską Galerię Ateneum Młodych, z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. I nic dziwnego. W jury konkursu zasiadają czołowi, aktywni polscy fotograficy tacy jak: Tomasz Tomaszewski, Wojciech Prażmowski, Tomek Sikora i Andrzej Świetlik. Który z młodych twórców nie chciałby zostać doceniony przez takich artystów? Wyróżnienie przez jury to dla wielu fotografujących osób prawdziwy zaszczyt.
Drugim powodem zainteresowania konkursem na pewno jest atrakcyjna i unikalna nagroda, bowiem laureat, poza wystawą indywidualną w Galerii Ateneum otrzymuje czek na dowolny sprzęt fotograficzny. A wiadomo, jego nigdy za mało...
Hasło tegorocznej edycji, podobnie jak poprzednich nie bylo łatwe. Pomimo tego, jury konkursu poziom trzeciej odsłony konkursu oceniło jako bardzo wysoki. Dowodem na to jest fakt, że nagrodzone zostały aż trzy osoby: Magdalena Kmiecik, Marta Sinior i Piotr Zbierski.
Na wystawie, oprócz prac trójki laureatów zaprezentowane zostaną projekty pozostałych, osiemnastu finalistów: Adama Stefaniaka, Krzysztofa Szewczyka, Magdaleny Zych, Marcina Szymborskiego, Magdaleny Rzymanek, Aleksandry Śnieżek, Ewy Wierzbowskiej, Łukasza Zimnocha, Marcina Filipowicza, Rafała Uniszewskiego, Marcina Rusinowskiego, Moniki Zielińskiej, Michała Bojary, Bartosza Maza, Julity Matusiak, Izabeli Urbaniak, Agi Łuczakowskiej i Anny Trojanowskiej.
Fotografię Młodych można porównać do badania psychologicznego skierowanego do młodego pokolenia twórców - tematy konkursu drążą najczęściej trudne tematy związane z systemem wartości, czy relacjami ze światem. Wielość odpowiedzi pokazuje, jak bardzo różnimy się od siebie, jak odmienne mamy doświadczenia, wnioski i oczekiwania życiowe.
Trudność "Fotografii Młodych" objawia się na co najmniej dwóch obszarach. Po pierwsze wymaga szczerej i konkretnej odpowiedzi, na tematy, które rzadko kiedy są "określone" i jednoznaczne. Po drugie, trudne jest przełożenie tak abstrakcyjnych pojęć, jak lęk, czy wiara na język obrazu. Cały wysiłek pracy artystycznej polega na znalezieniu odpowiedniego skrótu myślowego, który opowie o "stanie duszy" artysty i jednocześnie będzie na tyle czytelny, że pozwoli przypadkowej osobie na dopowiedzenie sobie reszty historii. "Fotografia Młodych" jest dużym wyzwaniem, zderza młodych twórców z tym, co nieuchwytne i jednocześnie niezbędne w sztuce - z emocjami. Jednocześnie oddaje ich w najlepsze z możliwych ręce jurorów, doświadczonych fotografów o niebanalnej wrażliwości.
Wystawa daje duży przegląd alternatywnych rozwiązań tego samego problemu. Wśród tych przyjętych przez finalistów "Fotografii Młodych" dominuje reportaż oraz zdjęcia zamykające odpowiedź w symbolu. Temat krąży wokół lęku, pokazanego czasem w dosadny sposób, a czasem w cukierkowych fantazjach. Można wyciągnąć ogólny wniosek, że pomimo wielu różnic i odmienności chyba wszyscy boimy się przemijania, choroby, czy słabości. Niektórzy z uczestników wystawy do tego zestawu dołączają jeszcze ślub... - Maria Ravic, Warszawa, 2008
Konkurs "Fotografia Młodych" jest imprezą cykliczną odbywającą się raz w roku, poświęconą wyłącznie fotografii. Przewidzianych jest dziesięć edycji, po zakończeniu których zostanie wydany album. Celem konkursu jest promowanie twórczości młodych artystów. Chcemy stworzyć miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli skonfrontować swoje osiągnięcia z opinią cenionych w świecie fotografów i osób blisko związanych ze sztuką.
Wystawa pokonkursowa Fotografia Młodych
Wernisaż: 8 kwietnia 2008 godzina 19.00
Wystawa czynna w terminie: 8 kwietnia - 6 maja 2008
Galeria Fundacji Ateneum Młodych
ul. Piwna 51/53, Warszawa