"Honorowi członkowie ZPAF" - wystawa w Starej Galerii

Autor: Marta Majewska

18 Grudzień 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Każdego roku kilka osób zostaje na Zjeździe Związku Polskich Artystów Fotografików wyróżnionych tytułem honorowego członka ZPAF. Wystawa prac fotografików, którym ten zaszczyt przypadł w roku 2002, prezentowana jest w Starej Galerii ZPAF w Warszawie.

Każdego roku Zjazd Związku Polskich Artystów Fotografików nadaje kolegom o szczególnie wybitnych osiągnięciach artystycznych w dziedzinie fotografii, status honorowego członka ZPAF.

Jest to największe z nadawanych przez ZPAF wyróżnienie, zazwyczaj przyznawane artystom, których prace znajdują się już w kanonie polskiej fotografii.

Decyzją Zjazdu ZPAF, który odbył się w czerwcu 2002, taki tytuł otrzymali:

Ryszard Horowitz

Fotografie, które tworzy to charakterystyczne prace, wykorzystujące zasadę montażu optycznego, o pięknej kompozycji i dopracowanym detalu. Artysta studiował na kierunku projektowania w Pratt Institute i pobierał nauki u Alexeya Brodovitcha. Od 1967 prowadzi własne studio fotograficzne.

fot. Ryszard Horowitz

Bogdan Dziworski

Artysta znany jest głównie jako twórca wybitnych filmów dokumentalnych i fotografii klasycznych w formie, klasycznością tradycji fotografii humanistycznej tworzonej m.in. przez Henri Cartier-Bressona czy Roberta Doisneau.

Krzysztof Jurecki

Jego nazwisko pojawia się częściej jako wśród kuratorów wystaw, autorów esejów i opracowań poświęconych polskiej fotografii XX wieku, niż wśród autorów zdjęć. Warto jednak obejrzeć prace, których zapleczem jest niezwykle szeroka wiedza o teorii i historii fotografii.

Tadeusz Sumiński

Jeden z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego krajobrazu, autor wielu albumów i wystaw, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.

fot. Tadeusz Smuciński

Fortunata Obrąpalska

Artystka urodzona w 1909 roku na Wołyniu fotografią zaczęła interesować się w połowie lat 30-tych. Zasadniczy wpływ na styl jej wczesnych prac miał Jan Bułhak i typowa w tym czasie, konwencja realistyczna z charakterystycznym rysem piktorializmu. Po drugiej wojnie światowej równolegle zaczynają powstawać prace nowatorskie, dzięki którym artystka znalazła się w gronie najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy fotograficznej. Analogię jej twórczości można znaleźć na terenie Polski jedynie w pracach Zbigniewa Dłubaka.

Andrzej Różycki

Absolwent łódzkiej filmówki i jeden z członków grupy artystycznej Warsztat Formy Filmowej, stawiającej sobie za cel badanie i rozszerzanie możliwości sztuk audiowizualnych w oparciu o aktualne tendencje w sztuce współczesnej. Warsztat realizował filmy, zapisy i transmisje telewizyjne, audycje dźwiękowe, wystawy plastyczne, różnego rodzaju zdarzenia i interwencje artystyczne. Andrzej Różycki w ramach warsztatu badał możliwości rejestracji fotograficznej w pracach "Analityczne rozpoznanie fotografii" (1976) i "Reguły gry" (1978).

Mirosław Wiśniewski

Autor krajobrazów, pejzaży, o charakterze zarówno dokumentalnym, jak i artystycznym. Jego nazwisko przewija się często wśród autorów fotografii do albumów. Ma na koncie wystawy indywidualne i zbiorowe.

Prace honorowych członków ZPAF, którzy otrzymali wyróżnienie w 2002 można oglądać w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (plac Zamkowy) codziennie w godzinach 11 -18, do 15 stycznia 2003.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj