Piękności bez nóg

Autor: Marta Sinior

14 Marzec 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Morten Traavik, norwseki reżyser i aktor stworzył niezwykłą sesję laureatek niecodziennego konkursu piękności. Kobiety biorące udział w konkursie przeżyły wypadek z miną przeciwpiechotną, tracąc którąś z kończyn. Rezultat sesji zdjęciowej Traavika można zobaczyć w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Morten Traavik stworzył poruszający cykl pod hasłem "Każdy ma prawo być piękny". W ten sposób artysta zwrócił uwagę na problem społeczny mający miejsce w wielu krajach odbudowujących pokój po długotrwałym konflikcie zbrojnym.

W konkursie piękności Miss Landmine udział wzięło 10 Angolskich kobiet. Każda z nich w wyniku wypadku z miną przeciwpiechotną straciła którąś z kończyn. Uczestniczki reprezentują swoją rodzinną prowincję należącą do Angoli - kraju będącego jednym z najbardziej dotkniętych problemem min na świecie. Dla najpiękniejszej kobiety czekała główna nagroda, którą była nowoczesna proteza wyprodukowana przez najlepszą klinikę ortopedyczna Norwegii.

fot. Morten Traavik

Jak napisali organizatorzy wystawy: Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na tragiczne skutki, jakie miny przeciwpiechotne powodują wśród ludności cywilnej na długo po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Stworzony został w sposób odwracający naszą uwagę od powszechnie używanego w mediach obrazu Trzeciego Świata budzącego, często krótkotrwałe, współczucie. Dlatego może wydawać się kontrowersyjny. Głęboko porusza urok i zmysłowość angolskich kobiet sfotografowanych bez ukrywania ich kalectwa. Przemawiają one do nas przede wszystkim jako kobiety piękne i podziwiane, obnoszące się ze swoją dumą i godnością.

W swoich pracach autor podważa powszechne wyobrażenie o perfekcyjnym kobiecym pięknie, skłania odbiorcę do odejścia od stereotypu, w którym osoby niepełnosprawne spychane są na margines społeczny. Czy poprzez piękno można pokazać rzeczywistość ogarniętą wojnami i cierpieniem? Czy sztuka może wpływać na los ludzi niepełnosprawnych? Czy zdjęcie może zmienić postrzeganie świata?

Oto pytania, na które odpowiedzi dostarczyć może właśnie wystawa Mortena Traavika. Wystawa ta jest planowana jako część akcji na rzecz ratyfikacji przez Polskę Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (tzw. Konwencji Ottawskiej). Przedsięwzięcie to swoim patronatem objął Ambasador Kanady oraz Ambasador Norwegii, a także działające w Polsce agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP, UNICEF,UNHCR)
- materiały organizatora

fot. Morten Traavik

Warszawska ekspozycja w Warszawie planowana jest jako część szerszej akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż i Międzynarodową Kampanią Przeciwko Minom (ICBL) pod patronatem Ambasady Kanady i Norwegii, promującej ratyfikację przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej tzw. Traktatu Ottawskiego o zakazie użycia, produkcji, składowania i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu.

Morten Traavik {BITMiss Landmine]

11.03 - 11.04.2008

Galeria K. Napiórkowskiej - VIVA L'ARTE
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj