Ewa Saj - "Smak czerwony"

Autor: Michal Grzegorczyk

22 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Kolejna wystawa Ewy Saj, zatytułowana "Smak czerwony", trafi w najbliższym czasie do sal wystawienniczych w tarnowskim Pasażu Tertila. Jest to cykl czarno-białych portretów mieszkańców Azji południowowschodniej i Ameryki środkowej. Artystka skupia się na twarzach, które często wypełniają cały kadr, a przede wszystkim na oczach. Wernisaż 27 lutego.

Ewa Saj - krakowski fotografik i podróżnik. Urodziła się w Tarnowie w 1971 roku. Jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Przez wiele lat związana z krakowskimi i poznańskimi mediami. Interesuje ją antropologia kulturowa i geomancja. Fotografuje zwykłych ludzi i niezwykłe miejsca, takie, które obdarzone są szczególna mocą, w których czuje się ich ducha. Wystawiała swoje prace w galeriach krajowych i zagranicznych. Jej cykl fotografii "Moc mieszka w kamieniach i drzewach" został nagrodzony srebrnym medalem FIAP na międzynarodowym konkursie Fotografii Artystycznej w Rużomberog na Słowacji (2006). Odbyła wiele kilkumiesięcznych podróży o charakterze filozoficzno-antropologiczno-artystycznym, docierając do odległych miejsc w Azji, Ameryce Środkowej i Afryce.

fot. Ewa Saj

Organizatorzy o wystawie: Fotografie zdradzają fascynacje autorki antropologią kulturową. Uwagę przyciąga człowiek z pozoru zwyczajny, lecz w prostocie swojej i otwartości nieprzeciętny. Autorka poszukuje ludzi o ciekawej fizjonomii, nieschematycznym wyglądzie. Fotografuje zawsze w świetle zastanym, w miejscu dla modela całkowicie naturalnym. Portrety są wynikiem swoistej interakcji pomiędzy autorką a modelem. Utrwalając wizerunek postaci koncentruje się ona głównie na twarzy, nie chce, aby dodatkowe elementy zakłócały emocjonalny, indywidualny przekaz. Często sama twarz wypełnia cały kadr fotografii. Elementem najbardziej elektryzującym w portretowanych twarzach, stają się oczy - kwintesencja tajemnicy i osobistego piękna. Za każdym razem są pełne wyrazu. Często spokojne, ciepłe, wesołe, przyjazne, ale bywają też zamyślone a nawet smutne. Ludzkie spojrzenia, pełne blasku są inspiracją, pobudzają podobnie jak zapachy, barwy i smaki.

fot. Ewa Saj

Ewa Saj o tytułowym kolorze: "Czerwony jest kolorem o dużym ładunku energetycznym, wzmaga aktywność, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój, dodaje życiowej energii. Wszystkie te przymiotniki nieodłączne były podczas powstawania "wystawy", to dzięki napotkanym, fotografowanym osobom odczuwałam wzrost życiowej pasji, energii, odwagi. To ludzkie twarze (jak kolor czerwony) wyzwalały we mnie twórczy bunt i namiętność."

Kolor czerwony w odniesieniu geograficznym do miejsc, w których żyją bohaterowie zdjęć, ma również bogaty symboliczny wymiar. Czerwona jest matka ziemia w Meksyku. Czerwony jest meksykański frijol, czyli (czerwona fasola) podstawowy element każdego meksykańskiego dania. Ostro czerwony to kolor chyli, królowej przypraw w kuchni azjatyckiej i amerykańskiej. Czerwony uśmiech ma, co drugi mieszkaniec dalekowschodniej Azji, zażywajacy regularnie betel. Czerwony to w wielu religiach kolor sakralny, kolor szczęścia i miłości uznawany jest za "kolor kolorów".

Smak Czerwony Ewa Saj

Wernisaż: 27.02.2008, godz. 18.30

Pasaż Tertila, Tarnów

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj