Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W czwartek, 12 grudnia 2002 rozpocznie się w Warszawie Diapoteka - I Ogólnopolski Festiwal Diaporam. Pokazy rozpoczną się w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1) o godzinie 20.
Diaporama stanowi rodzaj kreacji multimedialnej, polegającej na nakładaniu na siebie slajdów, rzutowanych na ekran z dwóch zsynchronizowanych projektorów. Prezentacji towarzyszy muzyka lub efekty akustyczne.
Tworzenie diaporam to zajęcie, stanowiące naturalny pomost pomiędzy byciem fotografem i filmowcem. W trakcie pokazu diaporamy autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany oddziaływaniu równocześnie formy i treści. Dzięki połączeniu obrazu i dźwięku w przestrzeni, uzyskujemy nową, niepowtarzalną jakość - wydarzenie jednokrotne i zawsze oryginalne. Utwór istnieje tylko w określonym czasie, podczas projekcji w wyizolowanym od świata zewnętrznego pomieszczeniu. Przy konstruowaniu diaporam liczy się zarówno pomysł, ogólna koncepcja, jak i wykonanie. Diaporamiści znakomicie wpisują się więc we współczesne, postmodernistyczne pojmowanie sztuki: jako synkretyzmu, tworzenia nowej jakości ze starych składników.
Większość diaporam przedstawia, podobnie, jak fotografia, otaczającą nas rzeczywistość; powstaje pod wpływem zadziwienia światem, krajem, miejscem czy człowiekiem i jest po prostu dokumentem lub reportażem. Pozostałe mają charakter impresji, luźnego ciągu wrażeń czy skojarzeń, odwołujących się do wyobraźni widza, działających na jego zmysły, przedstawiających własny świat autora lub rzeczywistość przezeń wykreowaną.
W obu tych rodzajach diaporamy najważniejszy jest pomysł, sprzęt i technika to tylko narzędzia, środki służące do wywołania określonych emocji, odczuć. Same tylko, choćby najlepsze zdjęcia, świetny pomysł czy wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa nie przesądzają o wartości diaporamy. Jej siłą bowiem jest nastrój, harmonia dźwięku, obrazu i barwy, sposób i rytm projekcji, organizacja i kompozycja oraz wrażliwość autora.
Idea diaporamy powstała przed czterdziestoma laty we Francji. Początkowo nazwano ten rodzaj pokazu montażem udźwiękowionym, ale już w latach sześćdziesiątych przyjęto krótszą nazwę - diaporama. W miarę upowszechniania tego gatunku zaczęły powstawać Festiwale i konkursy, prezentujące najciekawsze osiągnięcia debiutujących twórców. Naj-bardziej prestiżowym forum jest Międzynarodowy Konkurs Diaporamy w Epinal, orga-nizowany regularnie od 1960 r. W końcu lat 60. diaporamiści zaczęli działać na terenie Belgii i Holandii, w latach siedemdziesiątych dołączyli Anglicy i Niemcy, a dekadę później twórcy z Węgier, Czech i Rumunii.
Początki diaporamy w Polsce datują się na połowę lat 70., kiedy zain-teresowali się tą techniką podróżnicy i krajoznawcy zrzeszeni w oddziałach PTTK. Od 1980 roku regularnie organizowane są Pomorskie Spotka-nia z Diaporamą.
Ambicją organizatorów festiwalu - Stowarzyszenia "Pro Varsovia" oraz Agencji Fotograficznej PUTTO jest przekształcenie Diapoteki w cykliczny, organizowany raz lub dwa razy do roku konkurs dla uczestników z całej Polski, o nieograniczonym wieku, zarówno debiutujących, jak i w pełni profesjonalnych, zajmujących się różnymi rodzajami diaporam.
Podczas Diapoteki zaprezentowane zostaną diaporamy pięciu twórców Beata Bogusławska i Wiesław Jaskulski ze Szczecina, Paweł Duma z Tarnobrzegu, Wojciech Wójtowicz z Warszawy i Grzegorz Okołów z Izabelina . Są wśród nich laureaci wielu festiwali diaporamy, uprawiający tę formę sztuki wizualnej od ponad 10 lat.
Pokaz rozpocznie się w czwartek, 12 grudnia o godzinie 20.00 w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1). Bilet kosztuje 10 zł.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie PRO VARSOVIA
rafal.nowak@provarsovia.art.pl
Agencja Fotograficzna PUTTO