Daniel Malone "Upadając/Powstając"

Autor: Marta Sinior

28 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Obecnie w Galerii Kordegarda można oglądać wystawę nowozelandczyka Daniela Malone. Autor, który mieszka i pracuje w Warszawie w swoim projekcie przedstawia stolicę Polski za pomocą istniejących już symboli związanych z historią miasta: II Wojną Światową, Powstaniem Warszawskim aż po trwającą do dziś rekonstrukcję Warszawy.

Daniel Malone urodził się w 1977 roku. Absolwetnt Elam School of Fine Arts, dyplom uzyskał w 1996 roku. Od kilku miesięcy mieszka oraz pracuje w Warszawie. Brał udział m.in: w 2004 na Biennale w San Paulo oraz Sydney, gdzie reprezentował Nową Zelandię.

fot. Daniel Malone

Projekt Daniela Malone'a został w całości przygotowany dla Kordegardy i jest rodzajem multimedialnej instalacji, na którą składają się rzeźby (z metalu i gliny), neon i podświetlany obiekt z plastiku, fotografia cyfrowa, ślady działań performatywnych autora, a także specjalny rodzaj malarstwa i rysunku na płótnie.
Ekspozycja wpisuje się w dyskusję dotyczącą budowania tożsamości narodowych we współczesnym, stechnicyzowanym i dążącym do ujednolicenia, świecie (także w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej). Strategią artysty jest swobodne zestawianie znalezionych elementów w nowe zaskakujące całości; metaforyczno - przekorne tworzenie symboli ze znaków już istniejących. Zmiana znaczeń pierwotnych służy często wydobyciu ukrytych warstw opisywanego zjawiska.

Główne źródła inspiracji Malone'a stanowiła pełna wzlotów i upadków historia Polski i jej stolicy (szczególnie II Wojna Światowa, Powstanie Warszawskie aż po trwającą do dziś rekonstrukcję Warszawy). Artysta dokumentuje pejzaż miasta, w którym naprzemienne cykle historycznej konstrukcji, destrukcji i rekonstrukcji są szczególnie boleśnie widoczne - zauważa ślady historii, pomniki, znaki codziennej rzeczywistości. Symbol Polski walczącej odnajduje na pomnikach i murach, jego ślady dostrzega także w banalnym pejzażu miasta. Pojawia się również ważny dla artysty motyw gliny - materii podstawowej, która tworzy kulturę (glina - cegła - architektura).

Na całą ekspozycję składają się niezwykle prowadzone wątki. Wieloznaczny język jest typowy dla twórczości Daniela Malone'a. Jednym ze źródeł inspiracji stał się odbywający się pod oknami Kordegardy remont Krakowskiego Przedmieścia, odkrywający głębsze warstwy historyczne. Niektóre elementy remontowego pejzażu wtargnęły do wnętrza galerii.

Wystawa daje warszawiakom unikalną okazję zobaczenia swojego miasta oczyma przybysza z daleka, z kraju o wiele spokojniejszej historii. Daniel Malone, od kilku miesięcy mieszkający i pracujący w Polsce, pochodzi z Nowej Zelandii. Praca nad projektem trwała z przerwami półtora roku. Pozycja outsidera dała artyście możliwość spojrzenia z zewnątrz, które dopuszcza wielość interpretacji, nowatorskie kojarzenie faktów, także możliwość błędnych odczytań.
- można przeczytać w materiale organizatorów.

kurator wystawy: Magda Kardasz

Daniel Malone Upadając/Powstając

Termin: 26.01 - 19.03.2008

Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

office@zacheta.art.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2