Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Ewa Harabasz pochodzi z Częstochowy. Oprócz medycyny na Akademii Medycznej w Polsce, studiowała grafikę i malarstwo w Detroit (M.F.A., Wayne State University i B.F.A., College for Creative Studies). Swoje prace prezentowała na kilku wystawach indywidualnych, m.in.: Icons, Luxe Gallery Nowy York, USA (2007), "Icon Station", John Hartell Gallery, Cornell University (2007) oraz kilkunastu prezentacjach zbiorowych, m.in.: APEX Art, Manhattan, Nowy York, USA (2007), POZA, Real Art Ways Hartford (2006), "Second Language", Williams Tower Gallery Houston, USA (2004), "An Imagined Conversation", Brooklyn Jewish Arts Brooklyn, Nowy York (2003).
Najnowsze prace Ewy Harabasz to "współczesne ikony", w których na wizualne klisze z mass mediów nakładają się inspiracje religijną sztuką ikon i gotyckiego malarstwa. - napisała Bożena Czubak - Sceny i postaci z fotografii prasowych ilustrujących doniesienia o kolejnych wojnach i kataklizmach, artystka przemalowuje i umieszcza na złotym tle z jego symbolicznymi implikacjami sięgającymi duchowych odniesień w złoceniach bizantyjskich ikon czy wczesnośredniowiecznych przedstawieniach religijnych.
Sceny lub zbliżenia z kadrów z wojny w Bośni, Iraku, tragedii w Besłanie, ataku terrorystycznego w londyńskim metrze tracą swój reportażowy charakter. Te "współczesne ikony wojny i cierpienia", według słów autorki tekstu do katalogu towarzyszącego wystawie, mimo religijnych skojarzeń nie nadają się do kontemplacji. Harabasz przyjmuje bardziej krytyczny punkt widzenia, sprzeciwiając się wiktymizacji ofiar współczesnych kataklizmów, czy medialnym praktykom kreowania ich na mimowolnych bohaterów. Wbrew uniwersalizacji tych przedstawień, sakralizacji ich kontekstu, nasyca je dwuznacznością cechującą wszelkie obrazy cierpienia, które jednocześnie uwodzą wizualną atrakcyjnością.
Pochodząca z Polski (z Częstochowy) artystka zespala w swoich pracach dość odległe inspiracje, pozując postaci z pierwszych stron "New York Times'a" na prawosławnych Świętych, zaś fotograficzne wydruki łącząc z dawnymi technikami malarstwa na drewnie. - kurator wystawy, Bożena Czubak
Ewa Harabasz Ikony cierpienia
11 - 27.I.2008
Wernisaż: 11.01.2008 godzina 18:00
Galeria Miejska "Arsenał"
Stary Rynek 3, Poznań