Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Marzena Zawojska urodziła się w 1982 roku w Biłgoraju. Na czas studiów przeniosła się do Krakowa. W 2007 roku uzyskała tytuł magistra sztuki Edukacji Artystycznej w zakresie w Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz obroniła pracę licencjacką z fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie studiuje realizacje obrazu filmowego, tv i fotografię. Do jej głównych zainteresowań należy fotografia kreacyjna inspirowana medycyną, techniką i postępem cywilizacyjnym oraz video art. Jej celem jest zrealizowanie własny film fabularny.
Tak o swoim projekcie "Anatomia ciała" napisała autorka, Marzena Zawojska:
Elektroniczne protezy, chipy, sztuczne organy a nawet soczewki kontaktowe - bez niektórych z tych ludzkich "produktów" nie moglibyśmy żyć i sprawnie funkcjonować. Dodając do tego technikę, komputeryzację i cyfryzację naszej rzeczywistości, wizja przyszłego świata zaczyna niepokoić. Próby stworzenia sztucznej inteligencji wywołują u niektórych myśl o zbudowaniu sztucznego ciała, idealnej maszyny ludzkiej, stworzonej na podobiznę człowieka. Zwolennicy sztucznych ciał - cyborgów, człowieka - maszyny, robota, wierzą, iż są blisko stworzenia raju na ziemi, nieśmiertelnego cyberciała. Najnowszym osiągnięciem chirurgii plastycznej jest przeszczep twarzy. Pacjent otrzymuje w wyniku operacji inną niż znana mu własna twarz. Cieszy mnie fakt, że dzięki takiemu zabiegowi ludzie otrzymują "nowe życie", a niepokoi mnie myśl o jego możliwych skutkach. Co się może stać dzięki takiemu osiągnięciu? Nienaturalnie ukształtowane ciała - rzeźby spod chirurgicznego skalpela to już norma w naszej rzeczywistości.
Jak widać ciała zatem można już zmieniać i kształtować na nowe. Ale czy tylko ciała? Może i nasze umysły ktoś może dopasować i nimi manipulować...
Koncepcja cyborga, czy robota doskonałego inspirowana bywa najczęściej myślą o niedoskonałości ludzkiego ciała, które bardzo łatwo ulega różnorakim uszkodzeniom. Wyobrażenie o myślącej maszynie coraz częściej pojawia się w związku z gwałtownym rozwojem techniki. Powołanie do życia cyborga byłoby więc urzeczywistnieniem tego, o czym wielu z nas marzy. Wzorce niezniszczalnego ludzkiego organizmu, skreślone przez nowoczesność jako nienaukowe (a więc nierzeczywiste), dziś mają szansę na zaistnienie właśnie dzięki nauce i rozwojowi medycyny.
Moje fotograficzne wizje ciała są głównie rezultatem przemyśleń na temat przyszłości człowieka i świata. Tworząc fotografię zastanawiałam do czego doprowadzi rozwój medycyny, techniki czy postęp komputerów.
Rozważałam również jak mogą wyglądać nasze ciała za parę, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, w jaki sposób będą funkcjonować nasze organizmy i czy są szanse na naszą nieśmiertelność? Może sztuczna inteligencja zaistnieje w naszej codzienności? a jeśli staniemy się cyborgami i nasze organy zostaną połączone z maszyną i "ktoś" lub "coś" zacznie sterować naszym mózgiem, manipulować naszymi myślami? Kim wtedy stanie się człowiek? jak będzie się zachowywał jak będzie wyglądało jego ciało? Czy tak samo jak dzisiaj? Skoro już dziś operacje plastyczne i wszczepianie sztucznych narządów jest możliwe. Co stanie się wkrótce z nami?
W odpowiedzi na te wszystkie pytania, które zadałam sobie zanim przystąpiłam do realizacji pracy powstały fotografie inspirowane myślami dotyczącymi przyszłości... - tekst, Marzena Zawojska
Marzena Zawojska Anatomia ciała
11.12.2007 - 3.01.2008
finisaż wystawy: 3.01.2008 godzina 19
Galeria "Synteza"
Ul. Ząbkowska 38, Warszawa