Reklamy firm dawnej Warszawy

Autor: Marta Sinior

28 Grudzień 2007
Artykuł na: 6-9 minut
W Galerii Jabłkowskich w podwórzu kamienicy przy ul. Chmielnej 21 w Warszawie prezentowane są "Reklamy firm dawnej Warszawy". Materiały pochodzą ze zbiorów Tadeusza Władysława Świątka, varsavianisty, autora licznych publikacji o stołecznych firmach i rodzinach.

Ekspozycja w warszawskiej Galerii Jabłkowskich jest częścią wielkiej kolekcji reklam stołecznych fabryk i sklepów kupieckich, z których tylko nieliczne odrodziły się po drugiej wojnie światowej i niespodziewanie zniknęły w wyniku podstępnie przeprowadzonej nacjonalizacji całego sektora prywatnego w Polsce w latach 1948-53. Na wystawie można zobaczyć parę perełek, prawdziwych rarytasów, m.in. niezwykle rzadkie druki kolorowe, zadziwiające stanem zachowania, a nawet świeżością papieru na którym zostały wydrukowane.

Warto pamiętać, iż przemysł i handel warszawski emanowały na cały kraj nowatorstwem pomysłów, solidnością wykonania produktów i uczciwością na linii - sklep - klient. - czytamy w tekście towarzyszącym ekspozycji - To były wzorce do naśladowania, które promowały kraj i jego stolicę zagranicą. Choć minął czas świetności tych firm, należy i trzeba je przypominać, bo stanowią cząstkę naszej rodzimej historii w sektorze tak strasznie zniszczonym i zdeprecjonowanym przez rządzących krajem przez 50 lat komunistów. Nie byliśmy przysłowiowym kopciuszkiem Europy i świata, choć zawsze w kraju brakowało pieniędzy na niezbędne inwestycje. W wielu dziedzinach nasz rodzimy przemysł i handel były prekursorami wdrożeń nowej produkcji, nowoczesnych metod ekspozycji towarów oraz sprzedaży, szkoleń w zakresie gastronomii itp. Możemy być więc dumni z dokonań naszych przodków i pełnymi garściami czerpać z ich tradycji. Przykre, że brak ustawy reprywatyzacyjnej wstrzymał po 1989 roku odrodzenie się dawnych firm, których potomkowie założycieli żyją pośród nas, niestety nie mogąc wejść w sektory działania swoich przodków, które wbrew pozorom wcale się nie przeżyły i w dalszym ciągu mogłyby być kontynuowane, nawet przez nowych już założycieli. Pragniemy przecież odrodzenia bogatej tradycji i historii, która tak pozytywnie odróżnia nas w świecie.

Starsze pokolenie na ekspozycji znajdzie znane sobie firmy, choćby Adolfa Gąseckiego, producenta słynnych proszków z "kogutkiem"; reklamy pierwszej w kraju fabryki konserw J. Wernera; wytwórni past czyszczących braci Palów - "Dobrolin", której logo stanowiła główka "koziołka" na czerwonym polu; sklepu z instrumentami muzycznymi przy ul. Mazowieckiej "Herman & Grossman", sprzedającej poza wysokiej klasy fortepianami, znanej chociażby do chwili obecnej fabryki "Steinwey", oferującego do sprzedaży, dodajmy jako pierwszy w kraju, urządzenia samogrające na klawiaturze, tzw. melodykony i pianole. Będzie też można zobaczyć pierwsze pralki nazwane pralnicami "Całą Parą", wprawiane w ruch przy pomocy ...korby, produkowane przez łódzką tym razem fabrykę "J. Johna". A poza tym, pierwsze żelazka do prasowania; łóżka szpitalne firmy "Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka"; dźwigi i windy z fabryki "Braci Jenike"; pierwszy wysokościowiec dawnej Warszawy gmach Tow. Szwedzkich Telefonów CEDERGREN przy ul. Zielnej, o który boje toczyli powstańcy 1944 roku (ówczesnej PAST-y). Na koniec coś co łączy nas ze współczesnością - reklama Kolonii Grottgera na Mokotowie - a więc odpowiednika naszego współczesnego niewielkiego osiedla...

Zwiedzający będą też mieli okazję zajrzenia do zapomnianych i nieistniejących już hoteli: "Savoy" i "Rzymskiego". W tym ostatnim przez długie lata mieściła słynna restauracja Aleksandra Bocqueta.
- materiał organizatorów wystawy

pierwsza reklama samochodowa firmy kapeluszniczej "Mieszkowski" w Warszawie

Tadeusz Władysław Świątek urodził się 15 sierpnia 1944 roku w Warszawie, w bombardowanym wówczas mokotowskim Szpitalu Elżbietanek. Z wykształcenia jest pedagogiem. Autor kilkuset opracowań z dziedziny genealogii rodzin warszawskich, dziejów stołecznego przemysłu i zabytków Starej Warszawy. W latach 1997-2000 wiceprezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (TOnZ). Na kanwie jego książki: "Rody starej Warszawy", powstał cykl filmów telewizyjnych z jego udziałem, pod ogólnym tytułem "Saga rodów", które emitowane są nieprzerwanie od 1999 roku w programie TVP-3 do chwili obecnej. Uczestniczy w akcji prelekcyjnej w muzeach, bibliotekach i szkołach, a także Klubie Lekarza, Dzielnicowych Domach Kultury i zarządzie PTTK; od lat jest członkiem Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (TPW). W 1998 roku Świątek został nagrodzony przez Jury Mazowieckiego Konkursu Wydawniczego im. Prof. Aleksandra Geysztora za pracę "Śladami mieszkańców dawnej Warszawy", a w 1999 roku odznaczony Złotą Odznaką TPW i Brązowym Krzyżem Zasługi RP. Poza tym otrzymał tytuł "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2006 roku uhonorowany został dyplomem American Biographical Institute oraz dyplomem i medalem "The World Medal of Freedom"; w maju 2007 roku otrzymał medal Senatu RP, a w listopadzie 2007 roku otrzymał nagrodę im. Karola Małcużyńskiego za książkę "Rody warszawskie" przyznaną przez Zarząd Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Reklamy firm dawnej Warszawy ze zbiorów Tadeusza Władysława Świątka

wystawa czynna do 25 stycznia 2008

Galeria Jabłkowskich
podwórze kamienicy przy uli. Chmielnej 21, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2