Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Jan Berdyszak (1934) to rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, teoretyk sztuki i pedagog. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów - klasyków sztuki aktualnej, którego refleksja artystyczna, od lat obecna na kartach historii sztuki, obejmuje szeroki wachlarz dziedzin i technik. W latach 50-tych studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie do dzisiaj jest wykładowcą. Jan Berdyszak w dowód zasług dla kultury był wielokrotnie wyróżniany m.in. Krzyżem Kawalerskim (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Doktoratem Honoris Causa ASP w Bratysławie (1999). Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Obecnie Jan Berdyszak pracuje nad projektami: od 1990 Passe-par-tout (obrazy, obiekty, instalacje), od 1970 Reinstalacje fotograficzne oraz od 1997 Powłoki, obecnie Popowłocza (projekty, fotografie, obiekty, instalacje), od 2000 Apres passe-par-tout (obiekty, obrazy, instalacje).
Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie dostarczony przez organizatorów:
Na ekspozycję złożą się reprezentatywne dla artysty prace ujawniające jego konsekwentną, analityczną, ale również filozoficzną refleksję, które realizuje od lat 70-tych XX wieku do dzisiaj.
Lustrzany obiekt zatytułowany "Generator fotografii efemerycznych" (2007) to odzwierciedlenie poszukiwań teoretycznych i praktycznych Jana Berdyszaka, oscylujących wokół możliwości stworzenia i stwarzających się odbitych obrazów archetypicznych dla fotografii. Artysta prowadzi oglądy istoty fotografii przy użyciu mediów paradoksalnie niefotograficznych. Wywołuje obrazy nietrwałe, samopowstające, obecne tylko w czasie aktualnym, podobne do odbić świata rzeczywistego w wodzie. Bliźniacze zjawiska naturalne nazwał prefotografią i uznał za kluczowe i tkwiące głęboko w fotografii, której zasadnicze problemy rozgrywają się wokół pojęć odbijanie, ślad i odcisk. "Generator fotografii efemerycznych" jest dziełem - zadumą nad istotą medium, zmierzającą do odkrycia jego jądra, które może ujawnić się jedynie w bliskim kontakcie widza z obiektem. Sięga również dalej - sugeruje odrębność, przeciwstawność i niedostosowanie rzeczywistości i odbicia w wielkim niebieskim lustrze.
Prace z cyklu "Reinstalacje fotograficzne", powstające od 1970 roku, włączają dzieło w szeroką przestrzeń - tym razem białą ścianę galerii. Sugerują uwikłanie obiektu artystycznego w większe uniwersum, potencjalną rzeczywistość, której jest fragmentem. Wycięte wewnątrz fotografii geometryczne formy rozszerzają przestrzeń dzieła i pozbawiają ograniczeń tradycyjnie przyrodzonych fotografii. Fotografia staje się fizyczną częścią rzeczywistości, a zarazem rzeczywistość przypadkowa i konkretna zostaje włączona w obraz fotograficzny.
Prezentowany cykl "Reinstalacje fotograficzne" i instalacja "Generator fotografii efemerycznych" prowadzą artystyczną opowieść podważającą odpowiedniość postrzegania przedmiotu i jego parafotograficznej reprezentacji, a przez to pośrednio biorą udział w starożytnej dyskusji o związkach rzeczywistości z jej artystycznym przetworzeniem.
Wystawa Jana Berdyszaka Generator fotografii efemerycznych (2007), Reinstalacje fotograficzne (1975/1993)
wystawa czynna do 19 stycznia 2008
Galeria Foto-Medium-Art
ul. Karmelicka 28/12, Kraków
Tel./Fax. + 48 (012) 429 14 91
Godziny otwarcia galerii:
wtorek - piątek od 14 do 19
sobota od 14 do 18