Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Grzegorz Zygier urodził się w 1954 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Politechniki Krakowskiej. Od 20 lat pracuje jako fotograf w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz fotografii uprawia rówież sztukę video i performance. W latach 1982-1987 był związany z ruchem artystycznym "Kultura Zrzuty". W tym czasie uczestniczy w wielu manifestacjach, akcjach i spotkaniach artystycznych, m.in. Nieme Kino, Pozdrawiamy Urzędników Sztuki, plenery Teofilów oraz współtworzy pismo artystyczne "Tango". W 1990 roku w Krakowie razem z Adamem Rzepeckim zorganizował formację artystyczną "Stacja Pi. Stacja", znaną m.in. ze spektakularnych performances podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W 1988 roku Zygier został wyróżniony stypendium twórczym Miasta Krakowa. Grzegorz Zygier od 1987 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Poniżej zamieszczamy fragment tekstu Krzysztofa Jureckiego "O problemie fotografii pt. TWOONE":
Nowy cykl prac Grzegorza Zygiera nie jest zupełnie nową koncepcją. Artysta operuje w nim autorską techniką, która wykorzystuje potencjał tzw. podwójnej ekspozycji i tkwiących w niej technicznych możliwości podlegających artystycznej, a także intuicyjnej analizie. Nie jest to jednak fotomontaż, ani fotografia cyfrowa, choć z pewnością metoda Grzegorza przybliża się do tych technik. Pierwsze prace z takim bardzo oryginalnym eksperymentowaniem powstały już w końcu lat 80. i odnosiły się do dwóch zjawisk artystycznych: ludycznej Kultury Zrzuty oraz do tradycji konceptualizmu*.
(...)
Czym jest TWOONE?
To bardzo ciekawe prace, będące kontynuacją Zestawu autorskiego i Perfo.racji, które były jednak bardziej nastawione na idee kontekstu słownego, pojawiającego się między tekstem preformacji błony filmowej, a samym obrazem. Obecne są bardziej skomplikowane w sensie ideowym, albo zmierzające do zgeometryzowania i absolutyzowania zawartych tam form. Ironia jest, ale bardzo subtelna i jeszcze bardziej skryta. Zdjęcia pokazują, że można sięgać do tradycji konceptualizmu, że jest ona bardzo ważna, ba, stanowi niezbędny składnik wielu najnowszych koncepcji sztuki z przełomu XX/XXI wieku. W tym wypadku konceptualizm łączy się z tradycją wizualizmu i jej polskiej odmiany "fotografii elementarnej". Jednak znów dostrzegam więcej różnic, niż podobieństw w zakresie metody fotografowania i ostatecznej formy. - fragment wstępu do katogu wystawy autorstwa Krzysztofa Jureckiego
*Pisałem o pracach z zestawu autorskiego w wydawnictwie Fotografia polska lat 80.-tych, ŁDK, Łódź 1989. Warto zaznaczyć, że w latach 80. Grzegorz był jednym z najbardziej wytrwałych uczestników Kultury Zrzuty. Jego z prace z tego okresu czekają na właściwą interpretację, której np. zabrakło w katalogu i na wystawie Asteizm (CSW Warszawa, 2007). Mogłaby być jednym z "odkryć" dla tej ekspozycji, podobnie jak grupa Stacja Pi. Stacja czy grupa Łódź Fabryczna, ale tak się nie stało.
Grzegorz Zygier Twoone
Wernisaż: 29 listopada 2007 godzina 18
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Cellarium Collegii Maioris
ul. Jagiellońska 15, Kraków