Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Paul Lowe urodził się w 1963 roku w Londynie. Wykształcenie ma z dziedziny historii oraz nauk politycznych. Na swoich fotografiach uwiecznił najważniejsze wydarzenia historyczne począwszy od upadku Muru Berlińskiego, Rumuńską Rewolucję, zwolnienie Nelsona Mandeli, aż po konflikt w byłej Jugosławii. Paul Lowe jest zdobywcą prestiżowych nagród, w tym m.in. World Press Photo (1992, 1995, 1996 oraz 2001), Nikon Feature Photographer 1990, Photographer of the Year 1993 wg rankingu magazynu POY. Jego fotografie można było zobaczyć na łamach takich pism jak: "Time", "Newsweek", "Life", "Der Spiegel", "The Observer" oraz "The Independent". Lowe od 2004 roku współpracuje z londyńskim College of Communication, gdzie przyjął stanowisko dyrektora kursu "Masters", programu poszerzającego wiedzę foto dziennikarzy z zakresu fotografii dokumentalnej. Zaangażowany jest również w program edukacyjny, realizowany przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie, mający na celu rozwój młodych fotografów z całego świata.
11 lipca 1995 roku jest datą, która przeszła do historii i kultury nie tylko Bośni ale także i Europy. W tym dniu bowiem została przekroczona granica okrucieństwa. Tragedia, jaka rozegrała się po upadku Srebrenicy jest największą masakrą po II Wojnie Światowej. Ocenia się, że od 12 do 16 lipca 1995 roku, ponad 7 tysięcy mężczyzn wymordowano i pochowano w masowych grobach. Szczątki blisko 2,000 mężczyzn i chłopców już zidentyfikowano. Kilka tysięcy pozostałych ciał do dzisiaj nie zostało odnalezionych. Ofiarami czystek etnicznych dokonywanych przez Serbów były również kobiety i dzieci.
Fotograficzna praca Paul?a Lowe jest formą wyrażenia bólu i cierpienia tak tragicznego wydarzenia. Artysta wykonał m.in. serię 100 portretów kobiet zrobionych podczas spotkania przy masowym grobie, oddając potęgę osobistego cierpienia a także ukazując główny cel iconografii.
Organizatorem wystawy jest EK PICTURES.
Paul Lowe Bośniacy
30.11. - 21.12.2007
wernisaż: 30 listopada 2007 godzina 18
Galeria Lipińskiego
Al. Jerozolimskie 63, Warszawa