Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Krzysztof Pijarski (ur. 1980) - historyk sztuki, artysta posługujący się medium fotografii, tłumacz. Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i student łódzkiej Filmówki. Jako autor tekstów współpracował z "Sekcją" i "Fototapetą", obecnie współpracuje z "Obiegiem". Do ważniejszych wystaw Pijarskiego należy zaliczyć: Antyfotografie, 5 Biennale Fotografii, Galeria Miejska "Arsenał", Poznań, 2007; W samym centrum uwagi: nowi dokumentaliści, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2006; Nieoczywiste. Dyplomy Zaocznego Studiom Fotografii ASP, Galeria Słodownia, Stary Browar, Poznań, 2006; wystawę w ramach projektu The Experimenter & the Art of Perception, Artpool, Art Research Center, Budapeszt (www.artpool.hu), 2005; Czarne Portrety, Galeria Zakręt, Warszawa, 2004; Poezja Miasta - Miasto Poezji, Galeria Zakręt, Warszawa, 2003. Krzysztof Pijarski mieszka i pracuje w Warszawie.
Muzea zwykliśmy traktować ze swoistym nabożeństwem. - pisze Krzysztof Pijarski - Tam w sposób przystępny a zarazem obiektywny możemy na własne oczy "zobaczyć", skąd wzięła się nasza sztuka, nasze miasto, czy wreszcie my. Muzea upamiętniają również wydarzenia, które są lub mają stać się istotnymi składnikami naszej tożsamości. Tej pozornej naturalności muzeów chciałem przyjrzeć się nieco pod włos.
Prace prezentowane na tej wystawie powstały z zainteresowania muzeami jako miejscami, w których dokonuje się reprezentacji i rekonstrukcji historii. Jednym z podstawowych założeń projektu było to, że re-prezentacja i re-konstrukcja jest jednocześnie zawsze prezentacją i konstrukcją. Muzea są w związku z tym przede wszystkim przestrzeniami inscenizacji. Instytucje te dysponują całym arsenałem efektów, żeby z pojedynczych dokumentów, świadectw czy innego rodzaju przedmiotów - a także symulacji - stworzyć na oczach i w wyobraźni odbiorcy obraz jakiegoś fragmentu rzeczywistości.
Zarówno w eks-pozycjach jako indywidualnym projekcie, jak i w pozostałych pracach, które z niego się wywodzą, chodziło więc o wydobycie sztucznego - raczej artystycznego niż fałszywego - charakteru ekspozycji muzealnych, o spojrzenie na obraz raczej niż na to, do czego odsyła. - Krzysztof Pijarski
Na poznańskiej ekspozycji zaprezentowane zostaną prace pochodzące z cykli: Eks-pozycje (2005), ZOO (2004-2005) MWP (2006), Zamek (2005), bildungsreise (2007).
Krzysztof Pijarski eks-pozycje / ex-posed
27.11.-30.12.07
wernisaż: 26.11.07 godzina 18.00
Galeria Fotografii "pf"
ul. Św. Marcin, Poznań