Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Frank Gaudlitz urodził się w 1958 roku. Studiował pod okiem samego Arno Fischera. Wbrew, obecnym na rynku sztuki, trendom fotografii artystycznej, Gaudlitz hołduje tradycyjnej fotografii dokumentalnej. Szczególnie interesuje go Rosja i inne kraje wschodnioeuropejskie, w których fotografuje zachodzące zmiany jakie dokonkują się po rozpadzie Związku Radzieckiego.
Poniżej publikujemy cytaty z tekstu do katalogu wystawy autorstwa Jana Thorn-Prikkera:
Dunaj ciągle jest jeszcze linią graniczną. Rzeka łączy, ale i dzieli dziesięć państw, które w większości należały do dawnego bloku wschodniego, czyli strefy wpływów ZSRR. W małych miasteczkach i w regionach wiejskich położonych wzdłuż Dunaju dochodzi do spotkania najróżniejszych grup etnicznych, a także do zderzenia bogactwa i nędzy. Stagnacja gospodarcza, przełomy polityczne i niedawne wojny domowe pozostawiły tutaj wiele wyraźnych śladów. Oczekiwanie na Europę jest również podróżą w czasie, fotograficzną refleksją poświęconą zagadnieniu "postępu i rozwoju".
(...) Zdjęcia te nie roszczą sobie pretensji do reprezentatywności. Ich precyzja jest owocem wyczucia, które fotografik prezentuje w odniesieniu do człowieka, układu ciała i gestu. Niezmiernie istotne jest, że artysta potrafi zachęcić swoich modeli do nawiązania z nim intensywnego kontaktu i doprowadzić ich do stanu natężonej uwagi pomimo przypadkowości i krótkotrwałości spotkania.
Gaudlitz posługuje się aparatem średnioformatowym, który trzeba umieszczać na statywie, wskutek czego proces fotografowania ulega znacznemu spowolnieniu. Okoliczności sporządzania portretu powodują, iż to, co normalnie dokonuje się w mgnieniu oka, tutaj znacznie rozciąga się w czasie. Ludzie muszą czekać przed obiektywem aparatu. Rezultatem tego specyficznego procesu twórczego jest pełna napięcia koncentracja oraz niezwyczajna powaga. Opadają maski, jakie często przybierają portretowani ludzie w typowych sytuacjach.
Artysta fotografował swoich modeli w tych miejscach, gdzie doszło do spotkania z nimi. Odżegnał się od inscenizowania obrazu i koncentrował się wyłącznie na samym momencie wykonywania zdjęcia oraz na relacji pomiędzy osobą i tłem. Gaudlitz pokazuje wyłącznie całe postacie pozujących ludzi i prawie zawsze fotografuje w plenerze. Prace są bardzo podobne formalnie i właśnie dlatego kierują uwagę ku szczegółom, które różnią przedstawione osoby. - cytaty z tekstu Jana Thorn-Prikkera
Organizatorzy wystawy: Galeria Camelot i Funacja Imago Mundi.
Frank Gaudlitz Ludzie znad Dunaju. Oczekiwanie na Europę
24.11 - 30.12.2007
wernisaż wystawy: 23 listopada 2007 godzina 18
Galeria Camelot
ul. sw. Tomasza 1, Kraków
Tel. +48 12 4225829