Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Man Ray to pseudonim Emmanuela Radnitzky'ego (1890 - 1976), współtwórcy dadaizmu i surrealizmu. Man Ray to malarz, reżyser i twórca filmów eksperymentalnych, jednak najbardziej zasłynął jako fotograf. Pierwsze swoje znaczące fotografie wykonał w 1918 roku mieszkając jeszcze w Filadelfii. Razem ze swoim przyjacielem Marcelem Duchamp stworzył nurt nazwany "dadaizmem" polegający na radykalnym odrzuceniu tradycyjnej sztuki. W 1921 roku Man Ray stwierdził, że Dadaizm nie może żyć w Nowym Jorku i wyjechał do Francji, gdzie zamieszkał w dzielnicy artystów Montparnasse. Wraz z Jean Arpem, Maxem Ernstem, André Massonem, Joan Miró i Pablo Picasso zaprezentował swoje dzieła na pierwszej wystawie surrealizmu w Galerie Pierre w Paryżu w 1925 roku.
Razem z fotografką Lee Miller wynalazł "solaryzację" - technikę stopniowego naświetlania negatywu. Solaryzacja stosowana jest do dziś, podobnie jak wynaleziona wcześniej "rayografia", polegająca na odbijaniu różnych drobnych przedmiotów na wywoływanym negatywie. Najbardziej znanym zdjęciem zrobionym w technice "rayografii" jest "Le baiser" / "Pocałunek" z 1921 roku.
Prezentowane na wystawie fotografie powstały w latach 1922-1936, w okresie uznawanym za najciekawszy w twórczości artysty. Prace artysty zostały podzielone na cztery tematy: Dada i Surrealizm, Odkrycia, Kobiety oraz Celebrites. Oprócz oprawionych w tradycyjny sposób fotografii, prezentowane są również fragmenty eksperymentalnych filmów Raya, archiwalne nagrania przeprowadzonych z nim wywiadów, obrazy, a także ponad 1200 fotografii zapisanych w wersji elektronicznej.
Kuratorzy wystawy: Joanna Narkowicz i Marek Janczyk
Mecenasi wystawy: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Hewlett Packard Invent, Miasto Kraków, Bank PKO BP-ROK w Bydgoszczy, marki Pago oraz Gato.
Organizator wystawy: Fundacja Positive Image
Honorowy patronat nad wystawą w Centrum Sztuki STUDIO objął Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, Victor Ashe.
Man Ray Mag i Odkrywca
26 października - 26 listopada 2007
Galeria Studio (PKiN)
Pl. Defilad 1, Warszawa