Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
georgia Krawiec jest m.in. absolwentką Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Siegen (Niemcy), gdzie studiowała w pracowni Jürgena Königsa. Od 1993 roku brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych, a od roku 2000 pracuje jako niezależny artysta fotograf. W 2002 roku rozpoczęła nauczanie fotografii eksperymentalnej i otworkowej oraz technik szlachetnych w Warszawie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą. Jest członkiem ZPAF oraz członkiem honorowym Stowarzyszenia DOM FOTOGRAFII.
Sama autorka tak mówi o swoim ostatnim projekcie:
Projekt dezORIENTacja powstał na przestrzeni lat 2003-2007. Podróżując po krajach Bliskiego Wschodu wchłaniałam obrazy i atmosferę tego regionu i przywoziłam je do swej ciemni, by tam poddać dalszej obróbce. Powstałe unikatowe solne odbitki na akwarelowym papierze, w części fotomontaże, traktowane były roztworami chemicznymi, sporządzonymi na podstawie własnych receptur.
Poniżej prezentujemy fragment tekstu Adama Soboty o projekcie dezORIENTacja do katalogu z wystawy w Galerii FF:
"Georgia Krawiec podejmuje współczesną tematykę, ale prezentuje ją w klimacie bezczasowości, albo też w kontekście sięgania w przeszłość. [...] Cykl dezORIENTacja, powstający w ostatnim czasie, składa się z fotografii wykonywanych w wybranych miejscowościach Syrii, Libanu oraz Iranu. Są to miasta o historycznym i współczesnym znaczeniu, takie jak Damaszek, Bejrut, Teheran, Isfahan i Yazd. Chociaż część z nich straciła charakter metropolii (na skutek zmian geopolitycznych czy aktualnych konfliktów), to liczy się nadal ich symboliczny prestiż. [...] Bliski Wschód był jednym z tych terenów, gdzie najczęściej podróżowali fotografowie dostarczający materiałów ilustracyjnych dla wydawców w Paryżu czy Londynie. Zaspakajano nimi ciekawość świata, kulturowe sentymenty, a także poczucie wyższości społeczeństw przewodzących w przejawach postępu. [...] Georgia Krawiec, podejmując taką tematykę, siłą rzeczy musiała brać pod uwagę te tradycyjne skojarzenia. Poszukuje jednak własnej drogi w interpretacji tematu. [...] To, co w jej fotografiach może kojarzyć się z klasycznymi wzorcami, zostaje niejako wyrwane z historycznego kontekstu i przedstawione jako bieżąca impresja o intermedialnym charakterze.
[...] Jej twórcze podejście do fotografii wyraża się w tym, że celebruje długotrwałe naświetlanie negatywów w miejscach wymagających osobistej obecności, co wiąże się też z dalekimi podróżami, a uzupełnienia dokonywane w obrazach są ściśle powiązane z logiką i charakterem doświadczonej sytuacji. [...] Zobowiązujący informacyjnie dokumentalizm poddaje się w ten sposób subiektywnej wizji autorki [...].
georgia Krawiec dezORIENTacja
Termin: 20.10 - 23.11.2007
Wernisaż: 19.10.2007, godz. 18:00
Galeria FF
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, Łódż