Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Walter Rosenblum (1919 - 2006) - to fotoreporter światowej sławy, członek słynnej nowojorskiej grupy fotografów dokumentalnych "Foto Liga". Wykładowca sztuki. Stypendysta Fundacji Guggenheima. Jego prace znajdują się w kolekcjach ponad 50 muzeów na świecie.
Więcej o Walterze Rosenblum na stronie: www.rosenblumphoto.org
Walter Rosenblum był przekonany, że to dusza jest najważniejszą stroną ludzkiej egzystencji. Ta myśl przewodziła jego pracy przez niemal pięćdziesiąt lat. Pozostał niewzruszony w swej miłości do prostego, czarno-białego obrazowania. Rosenblum zwracał uwagę, aby jego zdjęcia posiadały wszelkie cechy formalne charakterystyczne dla fotografii. To właśnie oraz jego współczujący stosunek do fotografowanych wyróżniało jego zdjęcia. Rosenblum żył w burzliwych czasach, znaczonych wysiłkami podejmowanymi w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie w kierunku osiągnięcia praw obywatelskich i ekonomicznej sprawiedliwości. Zawsze wspierał tę walkę o równość społeczną, ale jego fotografie skupiają się raczej na jednostce niż na abstrakcyjnych ideach politycznych czy społecznych. Jego przesłanie pochodziło prosto z serca i zawsze wyrażało pragnienie oddania czci człowieczeństwu, którym każdy z nas jest obdarzony - o czym Walter Rosenblum był niezmiennie przekonany. - tekst towarzyszący wystawie
Ekspozycja Waltera Rosenbluma Przesłanie prosto z serca prezentowana w Książnicy Beskidzkiej (ul. Słowackiego 17a) w ramach FotoArtFestivalu będzie polską premierą.
Żona Waltera Rosenbluma Naomi Rosenblum jest znanym i cenionym w świecie krytykiem sztuki oraz fotografii. Poza tym, teoretyk, pisarz, wykładowca i kuratorka wielu wystaw fotografii amerykańskiej i światowej. Naomi Rosenblum jest autorką słynnej książki Historia Fotografii Światowej przetłumaczonej również na język polski oraz historii fotografii kobiecej ("History of Women Photographers").
W ramach FotoArtFestivalu Naomi Rosenblum wygłosi wykład dotyczący nowojorskiej grupy "Foto Liga". Członkowie grupy, będący przede wszystkim dokumentalistami społecznymi zainteresowani i zaangażowani byli w pokazywaniu warunków życia klasy pracującej. Grupa "Foto Liga" istniała od 1936 roku do lat 1951-52. Liga została zlikwidowana w czasach nietolerancji, jaka pojawiła się w latach czterdziestych w Stanach Zjednoczonych.
Wykład Naomi Rosenblum odbędzie się w sobotę, 20 października 2007 roku w godzinach 17.00 - 18.00 w Teatrze Banialuka przy ulicy Mickiewicza 2 w Bielsku-Białej.
Zaraz po Naomi Rosenblum odbędzie się spotkanie z córką - Niną Rosenblum, dyrektorem artystycznym i scenarzystą filmów dokumentalnych oraz producentką filmową i prezesem jednego z najważniejszych w świecie studia filmów dokumentalnych "Daedalus Productions". Nina Rosenblum na swoim koncie ma wiele filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, w tym o fotografach (np. o Lewisie Hine czy Walterze Rosenblum) i muzykach (np. o muzyce Jimiego Hendrixa). W 1992 roku Nina nominowana była do Oskara za film "Liberators: fighting on two fronts in World War II". W roku 1994 otrzymała prestiżową w świecie filmowym nagrodę Emmy. Pracuje dla znanych stacji telewizyjnych w USA i w Europie. Jest członkiem "Directors' Guild of America" oraz "Academy of Motion Picture Arts and Sciences", "Women in Film", "Independent Feature Project" i "International Documentary Association".
Na spotkaniu Nina Rosenblum zaprezentuje film dokumentalny Walter Rosenblum: w poszukiwaniu Pitt Street. Początek o godzinie 18.
Walter Rosenblum Przesłanie prosto z serca
19-28.10.2007
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
Wykład Naomi Rosenblum
20 października 2007 roku w godzinach 17.00 - 18.00
Teatr Banialuka przy ulicy Mickiewicza 2 w Bielsku-Białej
Spotkanie z Niną Rosenblum + pokaz filmu
20 października 2007 roku w godzinach 18.00 - 19.00
Teatr Banialuka przy ulicy Mickiewicza 2 w Bielsku-Białej