Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W Bratysławie odbywa się równoległy do krakowskiego festiwal fotografii. Miesiąc Fotografii w Bratysławie, który organizowany jest już po raz dwunasty, obfituje w wiele interesujących wystaw. Poniżej prezentujemy ich program.
Wystawa fotografii Henri Cartier - Bressona należy do najciekawszych ekspozycji prezentowanych na Festiwalu. Retrospektywę prac jednego z największych francuskich fotografików można oglądać do 15 grudnia w Galerii miasta Bratysławy, Pálffyho palác, Panská 19 - 21.
Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. (Przeczytaj biografię Henri Cartier-Bressona z działu ludzie
Rosyjski piktorializm to tytuł wystawy, której światowa premiera ma miejsce właśnie w Bratysławie. Ekspozycja prezentuje poetycki styl w rosyjskiej fotografii z lat 1898-1930. Wystawa czynna jest do 28 listopada w Słowackiej Narodowej Galerii Esterházyho palác w Bratysławie w godzinach 10-18 (wtorek-niedziela).
Fotografie dokumentujące obraz współczesnej Afryki prezentowane są w Instytucie Francuskim w Bratysławie, przy ulicy Sedlarska 7 do końca listopada. Godziny otwarcia: pon.-czw. 9-13 i 14-18, piątek: 9-13, 14-17.
Zbiorowa wystawa: Czecha Bohdana Holomiceka, Greka Kostasa Ordolisa, Węgra Lenke Szilaryi i Słowaka Filipa Vanco jest prezentowana w Galerii F7 na Frantiskansim nam. 7. Ekspozycja Życie Teatru, Teatr Życia czynna będzie do 29 listopada, od wtorku do niedzieli w godzinach 13-18.
Również zbiorowa wystawa - Pięciu przyjaciół prezentowana jest w Galerii Medium. Do końca miesiąca można tam oglądać fotografie studentów Akademii Sztuk Wizualnych z La Cambre, z Belgii. Galeria Medium mieści się na Hviezdoslavove nám. 18 i czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17 i w soboty od 10 do 16.
Ponadto w Bratysławie odbędą się inne wystawy. Wśród Słowaków, których zdjęcia zawisną na ścianach bratysławskich galerii, można wymienić takie nazwiska, jak: Ladislav Foltyn (1906 - 2002), Ivan Matejka, Jozef Ondzík, Andrej Bán, Ingrid Patosková, Rudo Prekop, Miro Svolík, Tono Stano, Pavel Pecha.
Fotografików z Europy Środkowo-Wschodniej reprezentują: Krzysztof Gierałtowski (Polska), Kostas Argyris (Grecja), Svyatoslav Ponomarev (Rosja), Karel Cudllín (Czechy), Emil Christov (Bułgaria), Josef Moucha (Czechy), Jaroslav Bengl (Czechy), Sylwia Kowalczyk (Polska), Vlad Nanca (Rumunia), Goran Micevski i Branimir Karanovic (Jugosławia), Deszö Szabó (Węgry), Gennady Maslov (Ukraina), Hynek Alt (Czechy), NATA Pirtskhlava (Gruzja), Peeter Maria Laurits (Estonia).
Wśród wystaw fotografii światowej wymienia się ekspozycje: Madame Yevonde 1893 - 1975 (Wielka Brytania), Bert Teunissen (Holandia), Roman Bezjak (Niemcy), Boaz Tal (Izrael), Keith Carter (USA), Wiliam Ropp (Francja), MILAN CZAPAY (Niemcy).
Przeczytaj więcej na stronie organizatorów