Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Andrzej Dragan ma doktorat z fizyki kwantowej niedawno obroniony w Instytucie Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki UW. Stypendysta tygodnika "Polityka" dla młodych naukowców. W fotografii Dragan jest samoukiem. Stworzył technikę nazwaną "retuszem światła".
Na cykl Alegorie & Makabreski składa się osiemnaście portretów powstałych w latach 2004-2007. Kilka fotografii na wystawie nigdy dotąd nie było publikowanych.
Tomek Sikora tak napisał o pracach Andrzeja Dragana:
Portrety Andrzeja Dragana z jednej strony przerażają, z drugiej zaś uzależniają. Chce się do nich wracać, zgłębiać poszczególne nieludzko realistyczne elementy zdjęcia. Siła detalu, czystość i krystaliczność koloru, mroczne światło, to elementy malarstwa holenderskiego. I tu chyba leży siła zdjęć Andrzeja. Fotografowanie tak znanych nam postaci współczesnych jak David Lynch czy Jan Peszek w manierze starego, rembrandtowskiego portretu zaskakuje odbiorcę przywykłego do odbioru współczesnej fotografii - fotografii bliskiej spontanicznej ekspresji, uciekającej od rzeczywistości poprzez przerysowanie efektów "malarskich" takich jak poruszenie, zamazanie obrazu, sprowadzenie go do barw monochromatycznych lub fotografii dokumentalnej. Prace Dragana pozostają w pamięci na długo, a przede wszystkim wyróżniają się spośród tysięcy otaczających nas zdjęć. - Tomek Sikora
Andrzej Dragan Alegorie & Makabreski
termin: 5.10 - 10.11.2007
wernisaż wystawy: 5 października 2007 godzina 20
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro, Kraków