Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Viola Kuś się w 1973 roku w Pleszewie. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2006 roku związana ze Stowarzyszeniem ARTEfakty. Obecnie prowadzi pracownię Obrazowania Fotograficznego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Opiekunka artystyczna i webmaster grupy n@płocie 2000-2004: free.art.pl/naplocie.Brała udział w przeglądach fotografii: "Profile" '00 '04 i prezentacje prac w Tucson Pima Arts Council '04; w projektach internetowych: Ćwicz masaż serca - projekt: Galeria CO2 w Gliwicach prezentuje: co2mailing.art; 16 z 35 Prelekcji o Powszechnej Samoobronie - Billboard oraz w akcjach Tworzywa Alternatywa dla narkotyków i Zło jest dla mas.
Viola Kuś została nagrodzona Grand Prix VIII Konkursu Fotografii Artystycznej Zestaw-2001. Jej prace publikowane były w magazynach takich jak: Foto, International Photojournal Foto8, kwartalniku Fotografia, magazynie artystyczno-literackim Undergrunt, dwumiesięczniku kulturalnym Opcje i magazynie Kultura, piśmie artystycznym Format, magazynie o sztuce ARTeon, ART&Business, Pozytywie oraz Charakterach. Prace Kuś znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
Zapraszamy na stronę internetową Violi Kuś: free.art.pl/viola_fot/glowna1.htm
Poniżej zamieszczamy tekst towarzyszący wystawie:
Wystawa jest rodzajem archeologiczno-etnograficznej podróży w przeszłość. W kolejnych 16. fotografowanych scenach, aranżowanych w polskich muzeach i skansenach, artystka odtworzyła minione, często już zapomniane rytuały i zachowania polskiej kobiety wiejskiej przełomu XIX i XX wieku. Obecność artystki - współczesnej kobiety i mieszkanki miasta, w tej szczególnej "czasoprzestrzeni", oraz przejęcie przez nią ról i gestów druhen oraz mężatek "wiejskich" stanowi istotę "Top_model made in Poland".
Celem tych działań była nie tylko chęć zrozumienia sposobu myślenia tych kobiet, ale również sprawdzenie, w jakim stopniu doświadczenie przeszłości i podjęcie pewnego rodzaju "dialogu" z tym, co żeńskie i pierwotne, a współcześnie społecznie określone, determinuje mentalność artystki - to, kim mogłaby być, a kim jest.
Przejmowanie ról żon, matek i panien pozwoliło artystce na krótką chwilę wpisać swoje życie w nieznane modele zachowań i obserwowanie, czy pomimo przejętych schematów możliwe jest zachowanie własnej tożsamości.
W opisie wystawy Viola Kuś napisała: Chcę mówić o różnicach, które określa płeć, o pewnej tradycji bez tworzenia unisexu w każdej sferze życia - w hołdzie tradycji strojnej, zdobnej kobiety - niekoniecznie w konwencji piękna zakreślonego w ramach popkultury naszej ulicy, ale w poszukiwaniu prawdy o samej sobie.
Kuratorem projektu jest Małgorzata Jankowska.
Wystawa TOP_Model Made in Poland prezentowana była w maju br. w Poznaniu podczas V Biennale Fotografii.
Viola Kuś TOP_Model Made in Poland
28 września - 14 października 2007 (sala dolna)
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała