Potrójna wystawa w GGF

Autor: Marta Sinior

20 Czerwiec 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Gdańska Galeria Fotografii zaprasza w najbliższą niedzielę, 24 czerwca 2007 roku na otwarcie ekspozycji składającej się z trzech wystaw: "Album dla Gdańska", Historia Galerii 1982 - 1990" oraz prac słuchaczy Studium. Główną prezentacją jest pierwsza wystawa autorstwa słuchaczy dwuletniego Studium Fotografii Artystycznej, pokazująca Gdańsk od mniej znanej strony - zakamarków, detali i mało popularnych miejsc, często z zastosowaniem elektronicznego montażu.

Na najważniejszą część wystawyAlbum dla Gdańska składa się blisko 100 prac słuchaczy Studium. Ekspozycja ta może zaciekawić miłośników Gdańska ukazując nowe oblicze miasta. Organizatorzy wystawy pomyśleli też o konkursie. Na osoby, które odgadną sfotografowane miejsca czekają nagrody w postaci wybranych przez głosujących fotografii. Poza tym, prace słuchaczy Studium będzie można nabyć podczas Jarmarku Dominikańskiego w stoisku Muzeum Narodowego na Targu Drzewnym w pobliżu Katowni.

fot. Sylwia Stańczyk

Poniżej zamieszczamy tekst kuratora wystawy Stefana Figlarowicza:

XXX lat galerii fotografii w Gdańsku. W kolejnej wystawie kontynuujemy prezentację dziejów galerii fotografii w Gdańsku - tym razem przypominamy lata 1982-1990, prezentując równolegle współczesne prace słuchaczy dwuletniego Studium Fotografii Artystycznej składające się na wystawę "Album dla Gdańska".

"Historii Galerii część druga". W wyniku wprowadzenia stanu wojennego Leszek Brogowski zawiesił działalność Galerii GN, zaś Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAF - przemianowawszy ją na Gdańską Galerię Fotografii - najpierw przez dwa lata prowadził Galerię kolektywnie, a w lipcu 1984 powierzył kierownictwo Krystynie Andryszkiewicz. Galeria zmieniła najpierw profil na bardziej konwencjonalny, by za przyczyną wrażliwej artystki stać się galerią otwartą, prezentującą twórców i grupy w większości wypadków przystające do siebie. Powstało w tym okresie blisko 60 wystaw i niewiele mniej katalogów. Zebrane przez nasz zespół kalendarium oraz bibliografia wydawnictw i katalogów stanowi punkt wyjścia do dalszych badań. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na istotne dla tego okresu cykle takie jak: "Kolekcja Gdańska" - realizowana ze środków Miasta Gdańska dokumentacja obrzeży aglomeracji przekazywana co roku do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Galerii Fotografii, a także popularne kiermasze fotografii organizowane w okresie świąt. Udanym przedsięwzięciem był zorganizowany przez Galerię konkurs na zdjęcia upamiętniające wizytę papieską w 1987 roku, a następnie duża wystawa efektów konkursu w Bazylice Mariackiej i będący dziś białym krukiem album zatytułowany "Zostań z nami" wydany przez Kurię Biskupią Gdańską.
Przez większość czasu współpracował z Krystyną Andryszkiewicz nieformalny zespół - Małgorzata Borowska-Protasiuk, Stefan Figlarowicz oraz Witold Węgrzyn.
Ten okres działalności Galerii zakończył się w roku 1990. W wyniku zmian ustrojowych, niemal z dnia na dzień, ZPAF musiał zwolnić wszystkich etatowych pracowników. Przyczyną nie było pozbawienie związku państwowych dotacji, lecz decyzja ułatwiająca samodzielność gospodarczą jego członków. Dotychczas większość honorariów autorskich z mocy ustawy przekazywana była przez zleceniodawców na konto związków twórczych, które za potrącanie podatków i prowadzenie rozliczeń z członkami pobierały niewielką prowizję, stanowiącą ważne źródło dochodu organizacji. Od tego czasu artyści zaczęli rozliczać się samodzielnie.

Jesienią 1990 roku kierowanie Galerią rozpoczął społecznie niżej podpisany. (Ciąg dalszy historii galerii w informatorze kolejnej wystawy, planowanej na 2 września br.).

fot. Lucjan Wilczewski

"Album dla Gdańska". Ta część ekspozycji jest efektem działalności edukacyjnej Galerii. Bierze w niej udział 26 autorów: Witold Bianga, Filip Borowik, Sebastian Ćwikła, Iwona Delegiewicz, Anna Frąckiewicz, Leszek Górecki, Dagmara Górniak, Ewa Kolasa, Marek Lemka, Kinga Letkiewicz, Maciej Maciakowski, Swietłana Mahlaj, Andrzej Mikliński, Grzegorz Miluski, Wojciech Nagaj, Dorota Nelke, Mariusz Pawłowski, Włodzimierz Piechowicz, Grzegorz Radtke, Przemysław Rombel, Sylwia Stańczyk, Piotr Strzelczyk, Jacek Szwaluk, Tamara Śniowska, Anna Torbicka, Lucjan Wilczewski. Są to słuchacze Studium Fotografii Artystycznej z ostatnich kilku lat, którzy gdańskie tematy podejmowali w ramach ćwiczeń warsztatowych lub w wyniku własnych zainteresowań. Dla autorów pejzaż miasta stanowi paletę używaną dla samodzielnych odkryć artystycznych. Wystawa jest rodzajem polemiki z dotychczasową produkcją albumową, w większości mającą charakter dokumentalny. Odstępstwo od wizualnych stereotypów zaowocowało wielu zaskakującymi odkryciami. Niektóre prace warte są samodzielnej, niealbumowej ekspozycji we wnętrzach prywatnych i publicznych. Nadają się również na prezenty i pamiątki z Gdańska. Mam nadzieję, że zainteresują także edytorów.

Wystawa jest trzecią wystawą tematyczną zrealizowaną przez słuchaczy Studium. Wcześniejsze to: "Krewetka bar" (2004) oraz
Pastisz. Mona Lisa z wąsami (2006), który jesienią pokażemy na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Bilkent w Ankarze. - Stefan Figlarowicz

Po otwarciu wystawy w GGF o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie z Jerzym Wierzbickim, byłym słuchaczem Studium, autorem wydanego rok temu albumu Gdańsk suburbia. Wierzbicki zaprezentuje swoje gdańskie fotografie, eksponowane aktualnie w Wielkiej Brytanii oraz opowie o powstawaniu albumu.

Potrójna wystawa Album dla Gdańska

wernisaż: 24 czerwca 2007 godzina 17
wystawa czynna do końca sierpnia 2007

Muzeum Narodowe w Gdańsku
GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII
Gdańsk, ul. Grobla I róg Św. Ducha
tel. 058 301 71 47
e-mail:
ggf@muzeum.narodowe.gda.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2
Powiązane artykuły