Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Polska jest pierwszym krajem, w którym zostanie zaprezentowany projekt OUR PLACE - The World's Heritage. Poszczególne ekspozycje będzie można oglądać przez tydzień w 6 największych polskich miastach w głównych galeriach handlowych, co umożliwi zaprezentowanie wystawy szerokiej publiczności.
Do udziału w ekspozycji zostali zaproszeni tak uznani fotografowie jak: Geoff Steven, Geoff Mason, Amos Chapple, Chris Morton, Tui De Roy, David Muench, Water Poon, Pall Stefansson, Giora Dan, Rogerio Reis oraz Luis Castaneda. W tym roku do tego elitarnego grona dołączył polski fotograf Wojtek Wieteska. Zaproszenie do tego międzynarodowego projektu było dla mnie wyróżnieniem - powiedział Wieteska. - To prawdziwa przyjemność pracować w tak elitarnym zespole fotografów. Dzięki temu, że poproszono mnie o sfotografowanie wydawałoby się znanego mi miejsca, musiałem na nie spojrzeć zupełnie innym okiem i nie tylko uchwycić jego specyficzną atmosferę, ale też znaleźć nieznane dotąd fragmenty.
Wojtek Wieteska urodził się w1964 roku. Ukończył wydział operatorski i realizacji w łódzkiej Filmówce oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i na paryskiej Sorbonie. Fotografuje od 1983 roku. Jego twórczość osadzona jest w tradycji fotografii dokumentalnej i charakteryzuje się jednoznaczną, subiektywną perspektywą. Autor licznych, znaczących kampanii społecznych i reklamowych. Na swoim koncie ma liczne nagrody m.in. nagrodę Kreatura 1995, Pinnacle DDB 1998, Agfa Pro 1998, Złote Orły 2000, nominację do Złotych Orłów 2003 oraz nagrody Kreatura 2005 i 2006.
Wieteska wiele podróżuje. Pobyty w Australii, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych: Paryż-schyłek, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C. #02. Od 1993 roku Wieteska oprócz fotografią, zajmuje się realizacją filmów reklamowych. Wojtek Wieteska obecnie mieszka w Warszawie.
Strona internetowa artysty: www.wojtekwieteska.com.pl
Organizując wystawę zdjęć "OUR PLACE - The World's Heritage" chcieliśmy przyczynić się do upowszechnienia wiedzy na temat miejsc należących do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cieszymy się, że na wystawie znalazły się zdjęcia warszawskiej Starówki wykonane przez polskiego fotografa. Jest to okazja do promowania Polski i jej zabytków, jak również doskonała możliwość, aby przetestować aparaty cyfrowe Lumix w rękach zawodowych fotografów - powiedział Radek Jaworski, PR Manager Panasonic Polska
Poniżej publikujemy tekst o projekcie dostarczony przez organizatorów wystawy:
Cykl wystaw, które odbędą się w największych polskich miastach jest autorskim pomysłem Panasonic Polska i stanowi część globalnego projektu UNESCO pod nazwą "OUR PLACE - The World's Heritage". Jego celem jest stworzenie największej na świecie kolekcji zdjęć, a tym samym swoistej dokumentacji obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zlokalizowanych w 138 krajach na całym świecie. Trafiają na nią obiekty i miejsca, które według Komitetu Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości, posiadają wyjątkową i uniwersalną wartość, a także ogromne znaczenie dla świata ze względu na swe walory kulturowe lub przyrodnicze. Wśród prezentowanych obiektów będzie można zobaczyć zarówno te bardzo znane jak Taj Mahal czy Katedrę w Kolonii, jak i te mniej popularne jak Grobowiec Askii w Mali lub Wyspę Robben w RPA. Zwiedzający będą mogli również podziwiać również fotografie rodzimych obiektów - warszawską Starówkę, Kopalnię Soli w Wieliczce czy drewniane kościoły południowej Małopolski.
Fotografowie zaangażowani w projekt "OUR PLACE - The World's Heritage", eksponując najbardziej cenione wartości wybranych obiektów, uwiecznili niezwykłe bogactwo kultur i różnorodność przyrody różnych zakątków świata.
Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie zostały wykonane cyfrowymi aparatami Lumix Panasonic: cyfrową lustrzanką DMC-L1, w klasycznej obudowie przypominającej tradycyjne aparaty analogowe, megazoomem DMC-FZ50 - następcę słynnego modelu FZ30 - oraz DMC-LX2 o matrycy specjalnie przystosowanej do robienia panoramicznych zdjęć w formacie 16:9. Aparaty Lumix wyróżniają wysokiej jakości optyka firmy LEICA, unikalna optyczna stabilizacja obrazu MEGA O.I.S. oraz intuicyjna obsługa.
Terminarz wystawy
Osoby, które nie będą mogły obejrzeć wystawy osobiście, mogą obejrzeć zdjęcia na stronie www.ourplaceworldheritage.com. Tam też znajdują się informacje tworzące historyczne tło i eksponujące cenione wartości wybranych obiektów.
Więcej informacji o projekcie OUR PLACE - The World's Heritage można znaleźć na stronach:
www.panasonic.co.jp/pavc/global/lumix/
Wystawa Our place - The World's Heritage
26.06 - 1.07.2007
wernisaż: 26 czerwca 2007 godzina 11
Złote Tarasy
ul. Złota 59, Warszawa
poziom 1 - przy fontannie
Organizatorem wystawy jest Panasonic Polska, który aktywnie wspiera projekt "OUR PLACE - The World's Heritage".
Magazyn Fotopolis.pl objął wystawę patronatem medialnym.