Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Spotkanie z okazji 5. urodzin odbyło się tradycyjnie dla Galerii Bezdomnej w opuszczonym budynku dawnej fabryki. Tym razem była to przeznaczona do wyburzenia drukarnia na ulicy Chłodnej w Warszawie. Można tam było spotkać się z twórcami i sympatykami Bezdomnej oraz obejrzeć pokaz zdjęć z poprzednich edycji.
Projekt Galeria Bezdomna stworzony pięć lat temu przez Tomka Sikorę, Andrzeja Świetlika i Jakuba Winiarskiego (kolejność alfabetyczna) daje każdemu możliwość zaprezentowania swoich fotografii publicznie. Wystarczyło w określonym dniu przyjechać do wybranego miasta w Polsce (lub na świecie) i razem z innymi uczestnikami rozwiesić swoje zdjęcia na ścianach starej fabryki, kamienicy, bunkra czy więzienia. Pomysł zaskoczył i podczas 52 edycji Galerii odbywających się na pięciu kontynentach i niemal 40 miastach "bezdomni" zaprezentowali kilkadziesiąt tysięcy prac reprezentujących wszystkie możliwe gatunki i techniki fotograficzne.
Pierwsza Galeria Bezdomna odbyła się 26 maja 2002 w przeznaczonej do remontu kamienicy przy ul. Złotej w Warszawie. Można było obejrzeć ponad 2000 prac 180 autorów. To był dopiero początek. Najpierw Bezdomna ruszyła w Polskę goszcząc tradycyjnie w opustoszałych salach fabrycznych, biurowcach i magazynach, ale także w celach więziennych i bunkrze. Ruszyła także za granicę i za ocean pojawiając się w takich miejscach jak Berlin, Nowy Jork i jeszcze dalej - w Australii i Kostaryce.
Fotopolis.pl od początku kibicuje Galerii Bezdomnej. Już od pierwszej edycji jesteśmy patronem medialnym przedsięwzięcia, a na naszych stronach można znaleźć zapowiedzi kolejnych wystaw. Miło nam również, że przez te pięć lat w Galerii Fotopolis.pl pokazaliśmy zdjęcia kilku fotografów, którzy rozpoczynali swoją karierę jako "bezdomni".
W piątek w Warszawie w przeznaczonym do wyburzenia budynku drukarni spotkało się kilkudziesięciu sympatyków Galerii Bezdomnej. Pomysłodawcy, jak sami o sobie mówią "ojcowie", projektu krótko podsumowali pięć lat działania i ponad 50 edycji Galerii Bezdomnej. Jak wiadomo sukces ma wielu ojców. W tym wypadku trzech, właśnie Sikorę, Świetlika i Winiarskiego zgromadzeni nagrodzili brawami. Potem przyszedł czas na podróż w przeszłość, czyli prezentację zdjęć dokumentujących poprzednie edycje imprezy. To, że zebrane na Chłodnej towarzystwo nie było przypadkowe można było poznać po bezbłędnie rozpoznawanych kolejnych miejscach, w których odbywały się wystawy. Oczywiście można też było posłuchać wielu wspomnień i anegdot.
Mimo pięciu lat działalności Galeria Bezdomna nie ma zamiaru odpocząć. Już teraz zapowiedziana jest następna polska edycja i szykuje się premierowa edycja w... Gruzji.