Fotograficzny pamiętnik Józefa Żuka Piwkowskiego

Autor: Marta Sinior

17 Kwiecień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Projekt "PhotoMemory" Józef Żuk Piwkowski realizuje już od 25 lat. Pozwala on zaobserwować nie tylko zmiany w samym autorze, ale również technologiczny rozwój jaki nastąpił przez ten czas, bowiem Piwkowski zaczął fotografować w systemie analogowym, natomiast od kilku lat projekt kontynuuje przy pomocy cyfrowego zapisu obrazu. Otwarcie wystawy "PhotoMemory" Józefa Żuka Piwkowskiego nastąpi 20 kwietnia 2007 roku w łódzkiej Galerii FF. Dodatkowe spotkanie z autorem zaplanowano na 18 maja podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Józef Żuk Piwkowski urodził się w 1950 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Operatorskim w PWSFTviT w Łodzi, gdzie w 1977 roku rozpoczął projekt PhotoMemory. Początkowo autor planował zrealizować film. Pomysł na fotograficzny zapis pojawił się później.

fot. Józef Żuk Piwkowski "PhotoMemory", 9dni, 1977

Chciałem rejestrować różne przypadkowe wypowiedzi ludzi skierowane wprost do kamery - do widza. Ze względów na ograniczenia techniczno-ekonomiczne w owym czasie ten pomysł nie miał szans realizacji. Następnie rozpatrywałem wersję, w której aparatem fotograficznym miałem rejestrować codziennie inną osobę, co również powodowało wiele komplikacji organizacyjnych. I tak stopniowo postanowiłem aparat skierować na siebie.

Projekt rozpocząłem 17 lipca 1977 roku w dniu moich urodzin. Zamiłowanie do techniki i matematyki, struktura projektu oraz zbieżność wielu siódemek tego dnia (1977.07.17 i fakt, że ukończyłem 27 lat) prawdopodobnie w sumie "uruchomiły" projekt. Nie miał on wówczas tytułu. W ciągu prawie 3 lat robiłem sobie codziennie autoportret aparatem marki Exakta. Powstałe zdjęcia były sukcesywnie eksponowane w postaci plansz-kalendarzy wzorowanych na tygodniowym układzie dni w miesiącu.

fot. Józef Żuk Piwkowski "PhotoMemory", wrzesień 2002

Po wielu latach postanowiłem powrócić do projektu. Podświadomie poszukiwałem jakiegoś pretekstu, wydarzenia, daty. W końcu, odrzucając różne kataklizmy, katastrofy i inne dramatyczne wydarzenia absorbujące media, uznałem, że najlepszym początkiem będzie znowu data, numerki. Drugą (2) część projektu postanowiłem rozpocząć 2 lutego 2002 roku (co można zapisać: 02.02.02).

Teraz projekt realizuję aparatem cyfrowym i w sposób oczywisty dla dzisiejszych mediów i moich zainteresowań m.in. prezentuję go także w Internecie. Dopiero w roku 2002, po 25 latach, mogłem wrócić do pierwotnych źródeł pomysłu. Aparat cyfrowy umożliwił rejestrację prawie każdego spotkania, krótkiej wypowiedzi, zarówno w postaci filmu, jak i całkiem nowego medium, jakim jest funkcja "voice" rejestrująca zdjęcie i towarzyszący mu dźwięk.

W sumie jednym ze źródeł pomysłu jest moja nieśmiałość w kontaktach z ludźmi, co razem ze wspomnianymi realiami techniczno-ekonomicznymi spowodowało zwrócenie aparatu fotograficznego na siebie samego. Dzięki współpracy z Michałem Silskim, który łączy w sobie liczne talenty artysty, technika i programisty, projekt istnieje w wersji multimedialnej i w Internecie. Z okazji 30. rocznicy narodzin "PhotoMemory" uruchomiona zostanie nowa funkcjonalność programu, która - zarówno lokalnie jak i w Internecie - umożliwi widzom tworzenie swoich prywatnych "PhotoMemory", a dzięki sieci zasoby wszystkich "PhotoMemory" będą mogły ze sobą współpracować.

Może to jest jakiś sposób na rozwiązanie problemów komunikacyjnych, jakie mam ze światem.
- tekst Józef Żuk Piwkowski

Józef Żuk Piwkowski PhotoMemory

21.04 - 27.05.2007
wernisaż: 20.04.2007 godzina 18

Dodatkowe spotkanie z autorem w dniu 18.05.2007 roku o godzinie 17.30 podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Galeria FF
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź
tel: (42) 633 71 15, 633 98 00 w.208
e-mail:
galeriaff@ldk.lodz.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj