"Emanacje" Wojciecha Beszterdy

Autor: Marta Sinior

10 Kwiecień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Wojciech Beszterda to utytułowany artysta z bogatym dorobkiem twórczym, mający na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Jego cykl "Emanacje", który od najbliższego piątku zostanie zaprezentowany w Galerii Muzeum Staszica w Pile, to autorskie obrazy przyrody, pełne miękkości typowej dla malarstwa, równocześnie silnie zakorzenione w fotografii.

Wojciech Beszterda urodził się w 1954 roku. Od 1990 roku jest członkiem ZPAF. Na swoim koncie ma wiele indywidualnych prezentacji oraz udział w ok. 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. w Algierii, Austrii, Holandii, Jugosławii, Kanadzie, Niemczech, Węgrzech, Litwie, Estonii, Słowacji, Włoszech, Hong Kongu, Singapurze. Za swoje prace otrzymał m. in. Złoty Medal FIAP na Foto Expo 79 w Poznaniu oraz Grand Prix - Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na XIV Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach. Jest twórcą i współorganizatorem wystaw zbiorowych takich jak:. Foto-em, Między Nami, Inkluzje. Od jesieni 2003 roku Beszterda prowadzi Galerię w Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

fot. Wojciech Beszterda

Wernisaż wystawy Wojciecha Beszterdy pod tytułem Emanacje odbędzie się w piątek, 13 kwietnia 2007 roku o godzinie 18 w Galerii Muzeum Staszica w Pile.

Poniżej publikujemy tekst Emanacje Wojciecha Beszterdy autorstwa prof. Stefana Wojneckiego:

Tytuł wystawy EMANACJE idealnie odpowiada sylwetce twórczej Wojciecha Beszterdy, który niczym duch opiekuńczy roztacza swoje skrzydła nad pilską fotografią. Jako autor licznych wystaw indywidualnych i uczestnik bardzo wielu znaczących imprez fotograficznych, reprezentuje najbardziej aktywną czołówkę polskiej fotografii.

Jego najnowsze prace pod tytułem EMANACJE odwołują się do tych fotografii, które pokazując zewnętrzny świat materii, tak naprawdę dotyczą stanu ducha ich autora, jego świata przeżyć i emocji. Wychodząc od dużego formatu obrazów przyrody, Wojciech Beszterda skupia swoje zainteresowanie na ich pozornie mało znaczących fragmentach, eksponując je jako odrębne dzieła sztuki. Jego spojrzenie uzmysławia siłę elementarności kształtów przyrody, ekspresję ich prostoty i zarazem wieloznaczności. Ma się wrażenie, jakby materia wtórnie emanowała myśl autora, jaśniała znaczeniami dalekimi od dosłownych interpretacji oglądu.

Zdarza się, że Wojciech Beszterda zaczyna widzieć ukryte znaki tam, gdzie króluje plątanina pozornie bezsensownych linii i plam. Traktuje je jako instalacje w ciele przyrody, instalacje podlegające nieubłagalnej destrukcji sił natury. Ich tajemniczość ujawnia kręte ścieżki ludzkiej myśli, skrytych pragnień, emocji i oczekiwań. Prawdziwa tajemnica widzianego przez nas świata tkwi w naszym umyśle, jego niesłychanie skomplikowanym labiryncie, zbyt zawiłym dla prymitywności rozumowania. Najtrudniej poznać siebie samego, o czym świadczą fotografie Wojciecha Beszterdy, ukazujące (wydawać by się mogło) tylko elementarne formy materii.
- Prof. Stefan Wojnecki

Wojciech Beszterda Emanacje

14.04 - 16.05

Galeria Muzeum Staszica w Pile
ul. Browarna 18, Piła
tel. 067 / 213 15 67

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj