Fotografie Berta Houbrechtsa, Jefa Jacobsa i Kurta De Wita

Autor: Marta Majewska

29 Październik 2002
Artykuł na: 4-5 minut
MFK. W środę, 30 października odbędzie się w Krakowie wernisaż wystawy fotografii trzech belgijskich studentów The Royal Academy of Fine Arts "Arlac Trimula".

MFK. Kluczowym elementem wystawy trzech belgijskich fotografików jest stara flamandzka gra ARLAC TRIMULA. Stanowi ona centrum ekspozycji i jest najważniejszym punktem odniesienia dla zrozumienia jej koncepcji. Zaprezentowane prace stają się specyficznie pojętym polem gry między artystą a widzem. Gra, która na mocy definicji zmusza do intelektualnego wysiłku, staje się tu pretekstem do odrzucenia pierwszej, estetycznej warstwy obrazu i poszukiwania związku pomiędzy różnymi, zaaranżowanymi w jednej przestrzeni pracami. Wszyscy trzej artyści są absolwentami wydziału fotografii The Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii. Poza uczelnią łączy ich współpraca z belgijskimi projektantami mody.

fotografia z wystawy "Arlac Trimula"

Bert Houbrechts (1969) już podczas studiów pracował z Rafem Simonsem, Veronique Branquinho, Stephanem Schneiderem i Heiderem Ackermanem. Jego zdjęcia ukazały się m. in. w magazynach Dazed and Confused (Wlk. Bryt), Crash (Fr), Self Service (Fr), Studio Voice (Jap.).

W swoich fotografiach Bert Houbrechts wykorzystuje proste, codzienne sytuacje, w które wprowadza luksusowy gadżet i awangardową modę. Świadomie rezygnuje z supermodelek i ekskluzywnych wnętrz, wydobywając charakter z eksponowanych kreacji. Zaprezentowane na krakowskiej wystawie fotografie są przewrotne i ironiczne. Artysta sugeruje śmieszność człowieka, który dąży do zaspokojenia własnej próżności.

Jef Jacobs (1975) po studiach został asystentem Ronalda Stoops'a - belgijskiego fotografika, pracującego dla magazynów mody podczas paryskiego pret-a-porter.

Jego prace są zapisem wrażenia i percepcji, próbą uchwycenia pozornie nieważnego momentu, który staje się istotą kompozycji. Często nieostre, niemal impresjonistyczne obrazy skłaniają do dłuższej refleksji.

Kurt De Wit (1972) prowadzi studio reklamowe w Antwerpii oraz wykłada fotografię na The Royal Academy of Fine Arts. Współpracował z Bertem Houbrechtsem dla magazynów Dazed and Confuzed oraz Crash. Zdjęcia do krakowskiej wystawy powstały podczas jego ostatnich podróży. Nawiązują do pejzaży starych mistrzów flamandzkich i romantycznej koncepcji natury.

Prace trzech belgijskich fotografików prezentują odmienną estetykę, inny styl artystycznej narracji. Ale warstwa estetyczna nie jest jedyną płaszczyzna percepcji tych zdjęć. Ekspozycja zaprasza do gry, do interpretacyjnych poszukiwań, podjęcia próby dostrzeżenia wspólnego przesłania, które przekazują fotografie trzech Belgów.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Sito, przy ulicy Izaaka 1/4 (I piętro) do 30 listopada 2002, codziennie w godzinach 12-19.

Wernisaż odbędzie się w środę, 30 października o godzinie 20.

Wystawa odbywa się w ramach festiwalu Miesiąc fotografii w Krakowie

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Zaawansowane lampy studyjne Nanlite z serii FC i FS zostały objęte promocją. Przy zakupie jednej z nich otrzymamy statyw lub modyfikator fresnel za 1 zł.
0
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1