Tolerancja i nietolerancja - wystawa Galerii Bezdomnej w Łodzi

Autor: Marta Sinior

21 Marzec 2007
Artykuł na: 6-9 minut
51. wystawa Galerii Bezdomnej będzie nietypowa, a to ze względu na określenie tematu ekspozycji. Organizatorzy GB i "Kolorowej tolerancji" połączyli siły i w tym roku do walki z nietolerancją staną razem. Cała akcja urządzana jest w Łodzi co roku na wiosnę. W jej programie znajdują się odczyty, spotkania, edukacyjne spacery po mieście, wystawy - w tym roku także pokaz Galerii Bezdomnej.

Jak głosić i uprawiać tolerancję wobec poglądów i ruchów nietolerancyjnych? Działamy wbrew zasadzie tolerancji, o ile poglądy takie i ruchy zmuszamy siłą do milczenia; działamy wbrew zasadzie tolerancji, o ile je tolerujemy, ponieważ przez to samo umożliwiamy im opanowanie sytuacji i zniszczenie zasady tolerancji w praktyce życia społecznego. - Leszek Kołakowski

Kiedy w ostatnich latach XX wieku na brudnych murach przeżywającego załamanie gospodarcze miasta pojawiły się napisy typu "Jude raus" początkowo mało kto na nie reagował, większość mieszkańców przechodziła obok nich obojętnie. Uznawano ich istnienie za normalność, wpisały się w miejski krajobraz. Trzeba było kilku lat, by znalazła się grupa ludzi, która odważyła powiedzieć się "dość!". Takie hasła na murach - takie myślenie, takie postawy - to hańba dla nas, dla miasta, dla kraju. Zorganizowali się i tak powstała akcja "Kolorowa Tolerancja".

Poniżej zamieszczamy informacje dostarczone przez organizatorów GB:

Miejsce

Siedziba WSHE mieści się w dawnej fabryce Goldnera w północno-wschodziej części śródmieścia Łodzi. Stare budynki fabryczne zostały w ciekawy sposób przystosowane do potrzeb dydaktycznych. Miejscem wystawy będzie Galeria Nowa Przestrzeń (parterowy budynek przy Patio Uczelni) na terenie WSHE w Łodzi, natomiast w budynku "Domek Ogrodnika" (parterowy, biały budynek na dziedzińcu), zostanie urządzony punkt informacyjny.

Adresy: Wyższa Szkoła Humanistyczno Ekonomiczna, ul. Rewolucji 1905 r. 52, Galeria Nowa Przestrzeń (parterowy budynek przy patio uczelni), ul. Rewolucji 1905 r. nr 52 Galeria Domek Ogrodnika (parterowy, biały budynek na dziedzińcu), ul. Rewolucji 1905 r. nr 52. Biuro Patio Centrum Sztuki, ul. Sterlinga 26.

budynek Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej

Prace można wieszać na ścianach galerii - dozwolone jest niemal wszystko: można wbijać gwoździe, malować ściany, zawieszać prace pod sufitem. Będzie można pokazać także swoje prace w wersji elektronicznej - do dyspozycji będzie telewizor, projektor, laptop, dvd, video, ekran. Dzięki temu będzie także możliwość prezentacji także form filmowych.

Zdjęcia wnętrza budynku można zobaczyć na stronie Galerii Bezdomnej.

Fotografie na wystawę można również przesłać (poza tradycyjnymi odbitkami) w postaci skanów poczta elektroniczną - będą one prezentowane z rzutnika multimedialnego na ekranie umieszczonym w galerii. Przesyłając swoje prace, zarówno pocztą, jak i mailem należy dołączyć wypełniony formularz rejestracyjny, które można pobrać tutaj.

Prace należy wysyłać na adres: Małgorzata Nowak Patio Centrum Sztuki WSHE, ul. Sterlinga 26?90-212 Łódź lub na adres e-mailowy: mnowak@wshe.lodz.pl

Rozkład jazdy

24 marca 2007, sobota:

  • godz. 10.00-17.00 - wieszanie prac, aranżacja wystawy w Galerii Nowa Przestrzeń
  • godz. 19.00 - wernisaż Galeria Nowa Przestrzeń

Wystawę oglądać będzie można do 31 marca w godz. 10.00-17.00

1 kwietnia 2007 - demontaż wystawy i odbiór prac

Jak dotrzeć

  • Z dworca PKP Łódź Fabryczna najlepiej jest dojść na miejsce wystawy piechotą - od dworca, obok parku należy iść cały czas prosto ulicą POW do skrzyżowania z ul. Rewolucji 1905. Tam skręcamy w prawo i dochodzimy do WSHE.
  • Z dworca PKP Łódź Kaliska najlepiej dojechać autobusem linii 86 (przystanek na ul. Bandurskiego, naprzeciwko dworca, między wiaduktami kolejowymi) jadącym w kierunku pl. Dąbrowskiego. Wysiadamy na ósmym przystanku Sterlinga. lub tramwajem linii: 12 z przystanku Bandurskiego do przystanku POW lub pl. Dąbrowskiego i dalej na piechotę.
  • Z łodzkiego lotniska Reymonta (Lublinek) są połączenia lotnicze z Rzymem, Paryżem, Londynem, Dublinem, trasy obsługuje CENTRALWINGS (tanie linie lotnicze). Z lotniska do centrum miasta kursuje specjalny autobus L - można nim dojechać do dworca Łódź Fabryczna oraz autobus miejski nr 55. A jeśli ktoś się zagubi wśród łódzkich murów zawsze może odnaleźć się przy pomocy "SOS dla ZAGUBIONYCH" (Ewa Kruk - tel. 668180150).

Noclegi

Dla przyjeżdżających na wystawę GB do Łodzi przygotowaliśmy możliwość noclegów:

Nocleg bezpłatny z soboty na niedzielę (24-25 marca 2007) dla gości spoza Łodzi (potrzebne będą śpiwory i karimaty).

DOM STUDENTA WSHE, ulica Okopowa 70/106 w Łodzi. Chętni do skorzystania z tej możliwości proszeni są o rezerwację telefoniczną, zgłoszenia przyjmuje p. Małgorzata Nowak, tel. +42 6315038, kom. 0603-296-188

Specjalna oferta HOTELU IBIS dla studentów i uczestników GB - Pokój dwuosobowy za 120 zł! Hotel Ibis proponuje specjalną ofertę dla studentów (ważna za okazaniem legitymacji studenckiej) oraz dla artystów biorących udział w wystawie Galerii Bezdomnej TOLERANCJA I NIETOLERANCJA - oferta ważna jest z soboty na niedzielę 24-25 marca 2007 r., za okazaniem TALONU pobranego ze strony internetowej. Rezerwacji można dokonać pod numerem: 042 638 67 00 lub na e-mail: h3096@accor.com hasło: KOLOROWA TOLERANCJA, pokój bez śniadania z łóżkiem małżeńskim.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj