Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Autor nie kryje swojego sentymentalnego podejścia do prowincji, lubi ją i jej mieszkańców. - zauważa Anna Wolska, kurator galerii - Sam mieszkając na prawym brzegu Wisły uważa się za prowincjusza (choć niektórzy Pragę uznają aktualnie za centrum kulturalne stolicy). To wrażliwe podejście do prowincji i jej mieszkańców zauważalne jest w ciepłym, czułym traktowaniu postaci. Oglądając te zdjęcia wyczuwa się nie tylko wzajemną sympatię ale wręcz pewien przekaz energetyczny, jakiś związek między autorem, a fotografowaną osobą. Prezentowany projekt "Zdjęcia z Polski" trudno nazwać reportażem, czy nawet dokumentem, jest to raczej kolekcja klatek, obrazów, wspomnień, które wiązały się z jakimś konkretnym dla autora wydarzeniem (spotkaniem, rozmową, zabawą). Zresztą Maciej sam najlepiej mówi o "tajnikach" swojej pracy: "nigdy nie wyruszam w jakieś miejsce "specjalnie" żeby robić tam zdjęcia (unikam wszelkiego "wyrachowania"). Powstają one spontanicznie, bo właściwie nigdy nie rozstaję się z aparatem. Zazwyczaj jestem więc aktywnym uczestnikiem wydarzeń, które później stają się tematami moich prac (wiele moich "zdjęć z Polski" to zdjęcia z festynów, na których świetnie się bawiłem). Z portretowanymi ludźmi zawieram często przelotne przyjaźnie." "Uważam, że to co robię mieści się w nurcie szeroko rozumianej fotografii dokumentalnej, unikam jednak wszelkiej publicystyki."
Oczywiście to, co pokazujemy w Galerii jest tylko koniecznym (z racji wielkości naszego wnętrza) niewielkim wyborem prac jaki powstał w ciągu ostatnich dwu lat pracy autora. Całość projektu Maciej zrealizował na starej taśmie filmowej kodaka, którą otrzymał w prezencie od swojego kolegi operatora. Lata przechowywania oraz późniejsza własnoręczna obróbka negatywów pozwoliła autorowi na uzyskanie niepowtarzalnego ziarna, podkreślającego malarskość ujęć, stanowiąc jednocześnie jego znak rozpoznawczy. - Kurator Anna Wolska
Maciej Pisuk ukończył Wyższe Zawodowe Studium Scenariuszowe przy PWSFTv i T w Łodzi. Tak mówi o sobie: (...) cały mój dorobek (nie licząc reklamówek i "seriali") to sztuka telewizyjna pt: "Gwiazdy i los człowieka". W 2004 otrzymałem stypendium Ministra Kultury w kategorii "dramat", co nie zmienia zasadniczo faktu, że moja dotychczasowa kariera scenopisarska jawi mi się jako pasmo spektakularnych porażek. Próbując odreagować zawodowe frustracje, jakiś czas temu zająłem się fotografią. W 2006 roku przeszedłem 6-miesięczny kurs fotoreportażu, przy Laboratorium Reportażu, na wydziale dziennikarstwa UW (prowadzony przez A. Zygmuntowicza i T. Rolkego.) Tam też (holl na 4tym piętrze) miała miejsce moja pierwsza indywidualna wystawa pt: Okno na podwórze. Zdobyłem kilka wyróżnień na ogólnopolskich konkursach fotograficznych a także 2 miejsce w kategorii "społeczeństwo" na WBK Press Foto 2005.
Wernisaż wystawy Macieja Pisuka Zdjęcia z Polski odbędzie się 17 stycznia 2007 roku w Galerii Obok ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Początek wieczoru o godzinie 19. Wystawa czynna będzie od 18 stycznia do 8 lutego 2007.