Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Na wystawie w Bunkrze Sztuki pokazanych zostanie sześć filmów: Europa 54 54'-25 19' [1997], His-story [1998], The Role of a Lifetime [2003], Scena [2003], Once in the XX Century [2004] i Disapperance of a Tribe [2005] oraz fotografie z następujących cykli: Waiting for..., Site of small houses, Dzukija, Sundays, Phospho plaster fields i Old new city.
Jak pisze kuratorka wystawy Maria Anna Potocka artyst w swoich filmach wnika w konteksty historyczne i geograficzne, spod których mgliście i powściągliwie jawią się uwikłania człowieka. Ta kombinacja treści ma aktualnie w sztuce najlepszą prasę. Łączy prywatne z publicznym i jedno poprzez drugie eksponuje. Przy czujnym zrozumieniu - a tym dysponuje Deimantas Narkevicius bez ograniczeń - ekspozycja kontekstu prowadzi do podglądu człowieka. W Bunkrze pokazanych będzie sześć filmów i tyleż kontekstów do przeniknięcia.
Deimantas Narkevičius (ur. 1964) studiował rzeźbę w wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od lat 90. tworzy rzeźby i wideoinstalacje. Narkevičius zaliczany jest do grona najbardziej aktywnych młodych artystów litewskich. Jego specyficzny, wyrastający z ducha lat 60. rodzaj wrażliwości jest wyrazem świadomego zwrotu ku przeszłości - ku rzeczywistości sprzed epoki komputerów, Internetu i współczesnej infokultury.
Na swoim koncie ma pokazy indywidualne m.in. w Moderna Museet w Sztokholmie i Kunstverein w Monachium oraz w warszawskiej Galerii Foksal (2004). Brał udział w wielu wystawach grupowych m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Austrii oraz we Włoszech, gdzie reprezentował Litwę na 49. i 50. weneckim Biennale. Jego prace dwukrotnie były pokazywane w warszawskiej Galerii Zachęta (w latach 1996 i 2003). Deimantas Narkevičius pracuje i mieszka w Wilnie.
Kurator wystawy: Maria Anna Potocka
Koordynator: Renata Zawartka
Otwarcie ekspozycji Deimantasa Narkevičiusa nastąpi w piątek, 16 listopada 2006 roku o godzinie 18 w Bunkrze Sztuki mieszczącym się przy pl. Szczepańskim 3a w Krakowie. Wystawa czynna będzie od 17 listopada do 31 grudnia 2006.
Patroni Medialni Wystawy:
Gazeta Wyborcza, Onet.pl, TVP3, Cracow-life.com, Biuletyn Fotograficzny, Fotopolis.pl